8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Kristijan Rajšel (SDP)

Born on 26 April 1969 in Rijeka. Graduated from the Faculty of Humanities and Social Sciences and Faculty of Science in Zagreb. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

30 January 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office ceased on 30 January 2016 upon termination of the suspension of Mihael Zmajlović's term of office
  • the MP’s term of office began on 28 December 2015 as Mihael Zmajlović's substitute

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: