9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016 - 22 July 2020)

Anka Mrak-Taritaš (GLAS)

Mrak-Taritaš, Anka

Born on 24 November 1959 in Bjelovar. Graduated from Zagreb Faculty of Architecture.


 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

End of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • on 12 June 2017 the MP ceased to be the member of Croatian People's Party - Liberal Democrats and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament
  • on 26 July 2017 the MP ceased to be the independent and commenced performing MP duties as member of the Civic Liberal Alliance

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party – Liberal Democrats, Croatian Peasant Party and Croatian Party of Pensioners

Constituency: