8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Davor Miličević (HDZ)

Miličević, Davor

Born 18 October 1966 in Slavonski Brod. Graduated from the Faculty of Law in Osijek. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

5 February 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP resigned on 5 February 2016
  • the MP’s term of office began on 28 December 2015 as Božo Galić 's substitute

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Rights dr. Ante Starčević, Bloc Pensioners Together, Croatian Social-Liberal Party, HRAST - Movement for Successful Croatia, Croatian Demochristian Party, Democratic Party of Zagorje

Constituency: