7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Anđelko Topolovec (HNS)

Topolovec, Anđelko

Born on 21 September 1973 in Krapina. Graduated from the Faculty of Transport and Traffic Engineering in Zagreb.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office began on 8 June 2013; his substitute is Marijan Škvarić
  • the MP's term of office was suspended on 8 March 2012; his substitute is Marijan Škvarić
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 8 June 2013

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: