8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Ivica Mišić (PH)

Mišić, Ivica

Born on 23 February 1955 in Dubrave (Brčko, Bosnia and Herzegovina). Electrical mechanic. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • on 7 July 2016 the MP ceased to be an Independent Member of the Parliament and commenced performing MP duties as member of the political party named Change Croatia
  • on 10 June 2016 the MP ceased to be the member of Bridge of the Independent Lists and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: