10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Radimir Čačić (Reformisti)

Born on 11 May 1949 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Architecture in Zagreb. 

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 22nd July 2020; his substitute is Natalija Martinčević

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • People's Party – Reformists, Croatian Peasant Party of the Radić Brothers and Croatian Pensioners' Party

Constituency: