Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu

Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 858

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora na 75. sjednici održanoj 13. srpnja 2011. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. srpnja 2011. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o predmetnom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je osnovne odrednice Konačnog prijedloga zakona o izmjenama i dopunama predmetnog Zakona, pri čemu je istaknuto da će predložena rješenje pridonijeti poboljšanju sustava odgoja i obrazovanja u osnovnim i srednjim školama u onim segmentima u kojima su uočene poteškoće u realizaciji.

Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja većina članova Odbora u raspravi je podržala donošenje ovoga Zakona, pri čemu su iznijeta mišljenja, primjedbe i prijedlozi, kako slijedi:

U odnosu na rješenje predloženo člankom 3. Konačnog prijedloga zakona iznijeto je mišljenje prema kojem bi u izmijenjenom članku 14. stavku 3. riječi: „te temeljni policijski tečaj“, trebalo brisati.

U odnosu na rješenje predloženo člankom 5. Konačnog prijedloga zakona iznijeto je mišljenje prema kojem bi u izmijenjenom stavku 1. članka 21. riječi „Ured državne uprave, odnosno Gradski ured“ trebalo zamijeniti riječju: „osnivač“, te na taj način omogućiti osnivačima školskih ustanova da na prijedlog povjerenstva donose rješenja o prijevremenim upisima, odgodi upisa u prvi razred osnovne škole, te druga rješenja propisana ovim člankom.

U odnosu na rješenje predloženo člankom 12. Konačnog prijedloga zakona, iznijeto je mišljenje, prema kojem bi se i osoba koja se zapošljava na radnom mjestu vjeroučitelja, trebala zapošljavati putem natječaja.

Naime, člankom 12. Konačnog prijedloga zakona, kojim se predlaže dopuna stavka 10. članka 107. Zakona, predlaže se da se s osobom koja se zapošljava na radnom mjestu vjeroučitelja radni odnos može zasnovati ugovorom o radu bez natječaja.

U raspravi je više članova Odbora iznijelo mišljenje prema kojem bi u članku 13. Konačnog prijedloga zakona kojim je utvrđen broj i sastav članova školskog odbora, trebalo izmijeniti.

Pri tome su iznijeta različita gledišta, od toga da bi trebalo povećati broj članova školskog odbora koje imenuje i razrješuje osnivač samostalno, do toga da bi u sastav školskog odbora trebalo uključiti i predstavnike jedinica lokalne samouprave koje nisu osnivači školske ustanove, a na čijem području školska ustanova djeluje.

U raspravi je iznijet prijedlog da Odbor utvrdi amandman na članak 13. Konačnog prijedloga zakona kojim bi se predložilo da se sastav školskog odbora proširi za dva člana koje bi birale i razrješavale jedinice lokalne samouprave koje nisu osnivači školske ustanove, a na čijem području školska ustanova djeluje.

Iznijeti prijedlog nije dobio potrebnu većinu glasova. Naime, za iznijeti prijedlog izjasnila su se dva člana Odbora, a pet članova Odbora bilo je „protiv“. Članovi Odbora izrazili su dvojbu glede rješenja predloženih člancima 17., 18. i 19. Konačnog prijedloga zakona kojima se produžuje rok valjanosti licencija osobama koje su na dan stupanja na snagu važećeg Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama zatečene na dužnosti ravnatelja, do 31. prosinca 2014., te provođenje natječajnih postupaka za imenovanje ravnatelja i ispunjavanje propisanih uvjeta za njihovo imenovanje, koji se također produžuje za tri godine, te ukazali da je navedena rješenja potrebno preispitati.

U raspravi je ukazano na niz problema vezanih za obrazovanje, u prvom redu u strukovnim školama, u kojima, prema iznijetom mišljenju nisu osigurani odgovarajući uvjeti u pogledu opremljenosti (školske radionice). Nadalje, ukazano je na problem učenika koji žive na brdsko-planinskim područjima a koji se odnose na sustav bodovanja prilikom upisa u srednje škole, pri čemu bi, prema iznijetom stajalištu tim učenicima trebalo osigurati jednake uvjete koji su osigurani za učenika koji žive na otocima.

Predstavnik predlagatelja odgovorio je na više pitanja postavljenih u raspravi koja su se odnosila na pojašnjenje određenih odredaba Konačnog prijedloga ovoga Zakona.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (šest glasova „za“ i jedan glas „uzdržan“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ODGOJU I OBRAZOVANJU U OSNOVNOJ I SREDNJOJ ŠKOLI.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zvonimir Mršić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Zvonimir Mršić