Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu

Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Prijedlogu zakona o referendumu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 784

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora na 67. sjednici održanoj 4. svibnja 2011., razmotrio je Prijedlog zakona o referendumu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. travnja 2011.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o predmetnom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.

Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Udruge gradova o predmetnom aktu.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je osnovne odrednice Konačnog prijedloga ovoga Zakona pri čemu je istaknuto da se predloženim rješenjima vrši usklađivanje Zakona o referendumu s promjenom Ustava Republike Hrvatske te deteljnije razrađuju pojedini instituti u uređivanju pitanja raspisivanja i provedbe referenduma kao oblika neposrednog odlučivanja građana.

Nakon uvodnog obrazloženja članovi Odbora u raspravi su iznijeli slijedeća mišljenja, primjedbe i prijedloge:

Iznijeto je mišljenje prema kojem bi odredbu članka 2. stavka 2. Konačnog prijedloga ovoga Zakona trebalo dopuniti na način da se neposredno odlučivanje birača, pored državnog i lokalnog referenduma može provoditi i na regionalnom referendumu.

U odnosu na rješenje predloženo člankom 7. Konačnog prijedloga zakona iznijeto je mišljenje prema kojem bi predloženo rješenje trabalo dopuniti na način da se predstavničkim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave omogući raspisivanje referenduma i o pitanjima o kojima predstavničko tijelo nema pravo donositi odluke, a koja se odnose na zaštitu zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.

U odnosu na rješenje predloženo člankom 8. stavkom 2. Konačnog prijedloga zakona iznijeto je mišljenje prema kojem bi narečenu odredbu trebalo izmijeniti na način prema kojem će referendum biti raspisan u slučaju kad prijedlog za raspisivanje referenduma podnese jedna trećina članova predstavničkog tijela, ako predstavničko tijelo o tom prijedlogu donese odluku većinom glasova svih članova predstavničkog tijela.

S tim u svezi ukazano je da se niti jedna odluka predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ne donosi s jednom trećinom članova, pa nije logično da se na prijedlog jedne trećine članova predstavničkog tijela raspisuje referendum.

Iznijeto je mišljenje prema kojem bi odredbu članka 18. Konačnog prijedloga zakona kojom je propisano postupanje predstavničkog tijela po zaprimanju zahtjeva za raspisivanje lokalnog referenduma, trebalo proširiti i urediti na način sličan kako je uređeno postupanje Hrvatskoga sabora po zaprimljenom zahtjevu za raspisivanje državnog referenduma.

U odnosu na rješenje predloženo člankom 21. Konačnog prijedloga zakona iznijeto je mišljenje prema kojem bi predloženo rješenje trebalo dopuniti na način da je za donošenje odluke, u slučaju kada se odlučuje o razrješenju župana, gradonačelnika Grada Zagreba, gradonačelnika, odnosno općinskog načelnika, uz većinu birača koji su pristupili izboru, potrebno da glasuje najmanje jednak ili veći broj od broja glasača koji su neposredno izabrali župana, gradonačelnika Grada Zagreba, gradonačelnika, odnosno općinskog načelnika.

U raspravi je ukazano na problem glede troškova loklanog referenduma, obzirom na utvrđene rokove u kojima su jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave dužne raspisati referendum s jedne strane, i ograničenja tih jedinica glede financijskih mogućnosti i fiskalne odgovornosti s druge strane.

S tim u svezi istaknuto je da značajan broj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ne bi bio u stanju financirati troškove referenduma bez donošenja izmjena i dopuna proračuna tih jedinica.

U raspravi je postavljeno više pitanja od strane članova Odbora, koja su se odnosila na tumačenje određenih članaka Konačnog prijedloga zakona, primjerice o glasačkim mjestima kada referendum raspisuje županijsko povjerenstvo, prebrojavanju glasačkih listića i slično, na koja je predstavnik predlagatelja odgovorio.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (pet glasova „za“ i dva glasa „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ZAKONA O REFERENDUMU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zvonimir Mršić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Zvonimir Mršić