5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 13. travnja 2016. godine Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 26. siječnja 2016. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom izlaganju predsjednik Programskog vijeća HRT-a rekao je da je u 2014. godini Programsko vijeće održalo 10 sjednica i da je na njima raspravljalo o ispunjavanju svoje uloge definirane Zakonom o HRT-u, Ugovorom HRT-a i Vlade RH i općim aktima HRT-a. Ono je također raspravljalo o aktualnim temama vezanim za praćenje ispunjavanja programskih obveza HRT-a definiranim Zakonom i Ugovorom, kao i o izvješćima Povjernika HRT-a vezano za pritužbe i prijedloge korisnika usluga HRT-a.
Obrazlažući Mišljenje Vlade Republike Hrvatske koje se odnosi na predmetno Izvješće ministar kulture rekao je da Vlada RH predlaže Hrvatskom saboru da ne prihvati Izvješće. Istaknuo je da se u Izvješću o radu Programskog vijeća HRT-a za 2014. godinu i Mišljenu Programskog vijeća HRT-a od 3. studenog 2015. godine ističe da je HRT tijekom 2014. godine ispunjavao usmjerenje, sadržaje i kvantativne obveze zadane Ugovorom između HRT-a i Vlade RH, ali uvidom u pojedina izvješća za televiziju je razvidno da postoje odstupanja i niža ostvarenja obveza od Ugovorom utvrđenih za pojedine programske vrste na kanalu HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, te Međunarodnom televizijskom kanalu. Istaknuo je i da je i Vijeće za elektroničke medije u svojem Izvješću u radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu utvrdilo da postoje odstupanja od ugovorenih programskih obveza, te manji udjeli od ugovorenoga, a na HRT4 zamijećeni su i programski sadržaji koji tu ne bi trebeli postojati, te da je na HRT1 i HRT2 došlo i do prekoračanja dopuštenog oglašavanja u jednom satu. Isto tako, iz izvješća o radiju jasno je da postoji niža realizacija nekih programskih vrsta na HRA1, HRA2, HRA3, Glasu Hrvatske, te pojedinim regionalnim radijskim centrima. Iako su se prema tadašnjim važećim odredbama Ugovora između HRT-a i Vlade RH omjeri programskih sadržaja smjeli korigirati, Vlada napominje da u Izvješću nisu navedeni mogući opravdani ugovorni razlozi za odstupanje od omjera programskih sadržaja. Naglasio je da iz predmetnog Izvješća i Mišljenja Programskog vijeća nije razvidno da je Programsko vijeće HRT-a postupalo u skladu sa zakonskom obvezom u pogledu odstupanja od utvrđenih omjera programskih sadržaja, te da je Mišljenje Programskog vijeća u bitnim segmantima nepotpuno i nedorečeno. Na kraju je rekao i da se Programsko vijeće u pogledu ostvarenih stručnih mjerila i kvalitete sadržaja i usluga nije očitovalo, iako je zaduženo za praćenje tih načela, čime nije ispunilo svoju Zakonom utvrđenu ulogu, te je suodgovorno za lošu kvalitetu programskih sadržaja na HRT-u i za neispunjenje zakonskih i ugovornih obveza HRT-a.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanja predsjedniku Programskog vijeća da li je Programsko vijeće HRT-a upozoravalo glavne urednike i Ravnateljstvo HRT-a na kršenje zakonskih i ugovornih obveza i programskih načela, te da li su ta upozorenja imala efekt. Odgovoreno je da je Programsko vijeće svoje primjedbe davalo usmeno, što je zabilježeno i u zapisnicima, te smatraju da su ispunili svoje obveze. Neke primjedbe su bile uvažene, a neke ne. No, samo Programsko vijeće ne sudjeluje u kreiranju programa.
Nadalje, izneseno je i mišljenje da je Ugovor HRT-a i Vlade RH potpisan na pet godina i da još uvijek nije istekao, a izvještajno razdoblje je za 2014. godinu, te bi ispunjenje obveza trebalo vidjeti nakon isteka Ugovora 2017. No, izrečeno je i da je Ugovor potpisan na pet godina, ali postoji i plan izvršenja za svaku godinu, a primjerice pravila o oglašavanju odnose se na svaki sat.
Nakon provedene rasprave Odbor je, sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, većinom glasova ( sa 7 glasova ”ZA”, 2 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ne prihvaća se Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr.sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija Mikulić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu i provedbi nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja Hrvatske radiotelevizije za 2014. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 13. travnja 2016. godine Izvješće o radu i provedbi nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja Hrvatske radiotelevizije za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Nadzorni odbor HRT-a, aktom od 1. rujna 2015. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom izlaganju predsjednik Nadzornog odbora HRT-a naglasio je da ovaj Nadzorni odbor koji je imenovan 3. srpnja 2015. godine nije sudjelovao u aktivnostima Nadzornog odbora HRT-a u 2014. godini, te su se odlučili podnijeti tehničko Godišnje izvješće za 2014. godinu. Iz tog razloga ono ne sadrži vrijednosne sudove i ocjene koji bi se odnosili na rezultate rada i provedbu nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja HRT-a za 2014. godinu.
U obrazloženju Mišljenja Vlade Republike Hrvatske ministar kulture je naglasio da se ne može zaključiti o pravom stanju stvari na HRT-u, budući da je Izvješće nedorečeno i nepotpuno. Rekao je da Godišnje izvješće Nadzornog odbora za 2014. godinu daje pregled donesenih odluka, zaključaka, preporuka i mišljenja po pojedinim sjednicama, gdje su u pojedinim slučajevima Glavnom ravnatelju HRT-a preporučena ili naložena određena postupanja, pri čemu nije konstatirano je li postupljeno sukladno tim nalozima i preporukama. Iz njega nije razvidno koje su mjere poduzete vezano za loše stanje u pogledu vlastite proizvodnje. Također, Nadzorni odbor je na svojoj 28. sjednici održanoj 30. rujna 2014. godine predložio Glavnom ravnatelju HRT-a da postupi sukladno preporukama Interne revizije HRT-a u pogledu zakonske obveze vođenja odvojenog unutarnjeg računovodstva za djelatnost pružanja javnih usluga i komecijalnih djelatnosti, a vezano za to očitovalo se i Vijeće za elektroničke medije 4. studenog 2015. godine, koje je HRT pozvalo na dostavu očitovanja o točnom i predviđenom planu aktivnosti HRT-a za uvođenje odvojenog računovodstva za sredstva koja potječu od pristojbe, odnosno za sredstva koja potječu iz komercijalne djelatnosti HRT-a. Iz toga se može zaključiti da HRT nije ovu obvezu ispunio u 2014. godini, što dovodi u pitanje transparentnost trošenja pristojbe HRT-a, a time i poslovanja HRT-a. Naglasio je daje iz toga razvidno da Nadzorni odbor HRT-a, između ostalog, nije ispunio svoju zakonom utvrđenu zadaću o praćenju provedbi odredbi Zakona koje se odnose za zakonito trošenje sredstava pristojbe i drugih prihoda, jer je odvojeno računovodstvo trebalo biti uvedeno u prosincu 2011. godine, sukladno članku 49. stavku 1. Zakona o HRT-u.
U raspravi na Odboru izneseno je mišljenje da prethodni Nadzorni odbor HRT-a nije radio dobro i da je zbog toga razrješen. Nasuprot tome, većina članova Odbora je mišljenja da je prethodni Nadzorni odbor radio dobro, ali je razrješen voljom tadašnje parlamentarne većine, no Godišlje izvješće za 2014. godinu je nedorečeno i nepotpuno i zato ga ne treba prihvatiti.
Nakon provedene rasprave Odbor je, sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA”, 2 glasa ”PROTIV” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ne prihvaća se Izvješće o radu i provedbi nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja Hrvatske radiotelevizije za 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr.sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija Mikulić
4. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 19.a stavka 4. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), a u vezi članka 110. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENavedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 4. sjednici održanoj 3. ožujka 2016. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Andriju Mikulića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija MikulićPRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI GLAVNOG RAVNATELJA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 19.a stavka 4. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio jeODLUKU O IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Za vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije imenuje se SINIŠA KOVAČIĆ.
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik Hrvatskoga sabora
akademik Željko Reiner, v.r.O b r a z l o ž e n j e:
Odredbom članka 19.a stavka 4. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 137/10 i 76/12) propisano je da će u slučaju prestanka mandata Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije Hrvatski sabor do izbora novog Glavnog ravnatelja HRT-a imenovati vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a, najdulje na rok od šest mjeseci. S obzirom da je postupak za razrješenje Glavnog ravnatelja HRT-a pokrenuo Nadzorni odbor HRT-a, a Odbor za informiranje, informatizaciju i medije utvrdio prijedlog za razrješenje Glavnog ravnatelja HRT-a, ovaj Odbor je na svojoj 4. sjednici održanoj 3. ožujka 2016. godine nakon provedene rasprave većinom glasova ( sa 7 glasova „ZA“ i 3 „SUZDRŽANA“ glasa) utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 20. stavka 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), a u vezi članka 110. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 4. sjednici održanoj 3. ožujka 2016. godine.Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Andriju Mikulića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc.Andrija MikulićPRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU GLAVNOG RAVNATELJA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 20. stavka 6. podstavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio jeODLUKU
O RAZRJEŠENJU GLAVNOG RAVNATELJA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJERazrješuje se dužnosti Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije GORAN RADMAN.
KLASA:
Zagreb,
HRVATSKI SABOR
Predsjednik Hrvatskoga sabora
akademik Željko Reiner, v.r.
O b r a z l o ž e n j e:Odredbom članka 20. stavka 6. podstavka 2. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 137/10 i 76/12) propisano je da će tijelo nadležno za izbor razriješiti dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a ako nadležno tijelo za izbor ili Nadzorni odbor HRT-a utvrdi da ta osoba ne obavlja dužnost sukladno ovome Zakonu i/ili Statutu HRT-a.
Na temelju Odluke Vijeća za elektroničke medije od 17. prosinca 2015. kojom se Nadzornom odboru HRT-a, sukladno članku 44. stavku 4. točki 5. Zakona o HRT-u upućuje zahtjev za poduzimanjem odgovarajućih mjera u skladu s citiranim Zakonom i Statutom HRT-a budući da je utvrđeno da HRT ne vodi poslovne knjige sukladno članku 38. stavku 7. i 8. Zakona o HRT-u, utvrđeno je da Glavni ravnatelj HRT-a ne obavlja dužnost sukladno ovome Zakonu i Statutu HRT-a. Sukladno članku 49. stavku 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10) HRT je bio dužan u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu toga Zakona uskladiti svoj rad i poslovanje s odredbama toga Zakona.
Odredbom članka 20. stavka 7. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 137/10 i 76/12) propisano je da postupak za razrješenje Glavnog ravnatelja HRT-a pokreće Nadzorni odbor HRT-a, a prijedlog za razrješenje Glavnog ravnatelja HRT-a podnosi Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora. Nadzorni odbor HRT-a je na svojoj 8. sjednici održanoj 29. veljače 2016. donio odluku o pokretanju postupka za razrješenje Glavnog ravnatelja HRT-a, zbog čega je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na svojoj 4. sjednici, održanoj 3. ožujka 2016. godine nakon provedene rasprave većinom glasova ( sa 7 glasova „ZA“ i 3 „SUZDRŽANA“ glasa) utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2014. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 3. sjednici, održanoj 10. veljače 2016. godine Izvješće o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 9. srpnja 2015. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor nije raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom izlaganju ravnatelj Agencije rekao je da Agencija nadzire provođenje zaštite osobnih podataka na zahtjev ispitanika, na prijedlog treće strane ili po službenoj dužnosti, ukazuje na uočene zloupotrebe prikupljanja osobnih podataka, rješava zahtjeve za utvrđivanje povrede prava zajamčenih Zakonom, vodi središnji registar evidencija o zbirkama osobnih podataka i registar službenika za zaštitu osobnih podataka, te obavlja i druge poslove. Agencija je u 2014. godini obavila 347 nadzora, što je porast za 12% u odnosu na 2013. godinu. Prema mišljenju većine članova Odbora Agencija nije opravdala razlog svoga postojanja i zaštite osobnih podataka bez obzira na navedene podatke. Niz prijepora i prigovora u javnosti na rad Agencije izazvalo je nepovjerenje građana u sustav zaštite osobnih podataka. Posebno problem je izrazito loša koordinacija Agencije s ostalim državnim agencijama i ministarstvima što je rezultiralo neadekvatnom i neučinkovitom zaštitom osobnih podataka. Iako tehnički zadovoljavajuće izvješće prema mišljenju većine članova Odbora nije prihvaćeno. Odluka o neprihvaćanju Izvješća za 2014. isključivo je motovirana politikom Vlade RH koja je smjenom čelnika Agencije ostavila sumnju u rad Agencije.
Odbor je bez rasprave većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ne prihvaća se Izvješće o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr.sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija Mikulić
2. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s 2. sjednice održane 5. veljače 2016.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora na 2. sjednici, održanoj 5. veljače 2016. godine pod točkom 1. proveo je raspravu o razrješenju članica i članova Stručnog povjerenstva za neprofitne medije, te je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” , 4 glasa ”PROTIV” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) donesen sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ministar kulture je donio Odluku o razrješenju Stručnog povjerenstva za neprofitne medije u skladu sa svojim zakonskim ovlastima. Saborski odbor ne može derogirati odluku ministra, ali će i ubuduće raspravljati o bilo kojoj temi koja je u nadležnosti ovog Odbora i koja je od interesa cjelokupne hrvatske javnosti.PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija Mikulić
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o Poslovniku Povjerenika za informiranje - potvrđivanje
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 1. sjednici, održanoj 27. siječnja 2016. godine Poslovnik Povjerenika za informiranje, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Povjerenica za informiranje, aktom od 9. rujna 2015. godine.
Odbor je navedeni Poslovnik razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor nije raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetni Poslovnik.
U uvodnom obrazloženju Povjerenica za informiranje istaknula je da je potreba za donošenjem novog Poslovnika Povjerenika za informiranje proizašla zbog donošenja izmjena i dopuna Zakona o pravu na pristup informacijama 2015. godine, kao i zbog toga što je tehničke poslove za Ured Povjernika za informiranje ranije obavljala Agencija za zaštitu osobnih podataka, a sada je za to ustrojena posebna Služba. Poslovnik je djelomično i tehnički dorađen.
U raspravi je skrenuta pozornost na članak 14. Poslovnika koji govori o izgledu službene iskaznice Povjerenika za informiranje, te je ukazano da je možda trebalo drugačije regulirati stavak (3).
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno ( s 11 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o potvrđivanju Poslovnika Povjerenika za informiranje.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr. sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Dr.sc. Andrija Mikulić