6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 19. studenoga 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2024. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu i o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, P.Z. br. 89.
Predstavnik Ministarstva financija uvodno je naveo da će, sukladno makroekonomskim pokazateljima, realni BDP rasti po stopi od 3,2% u 2025. godini, te da se u 2026. očekuje usporavanje rasta BDP-a na 2,8%, a u 2027. na 2,6%. Uzimajući u obzir makroekonomska očekivanja ukupni prihodi državnog proračuna za 2025. planirani su u iznosu od 33 milijarde eura i bilježe rast od 8,6%. Ukupni rashodi državnog proračuna planirani su u iznosu od 37 milijardi eura što je za 3,4 milijarde eura više u odnosu na tekući plan za 2024. Planirani manjak državnog proračuna za 2025. iznosi 4,1 milijardi eura ili 4,4% bruto domaćeg proizvoda. U 2026. godini manjak državnog proračuna projiciran je u iznosu od 3,5 milijardi eura ili 3,5 % BDP-a dok se za 2027. očekuje manjak od 1,7 milijardi eura odnosno 1,7% BDP-a.Odbor za obranu se posebno osvrnuo na plan razdjela Ministarstva obrane. U okviru obrazloženja predstavnik Ministarstva uvodno je izrazio zadovoljstvo visinom planiranog iznosa na razdjelu Ministarstva obrane u 2025. i projekcijama za 2026. i 2027. godinu. Naveo je kako ukupno planirana sredstva na razdjelu Ministarstva u 2025. u iznosu od 1,5 milijardi eura pružaju mogućnost daljnjeg investiranja u obranu i preduvjete da se nastavi trend pojačanog opremanja i modernizacije Oružanih snaga. To će pridonijeti da Republika Hrvatska za narednu godinu ispuni NATO zadani standard izdvajanja za obranu od 2% BDP-a od čega izdvajanje za opremanje iznosi 29%. Takav trend izdvajanja nastavlja se i u projekcijama za 2026. godinu s 1,6 milijardi eura i u 2027. s 2,1 milijardi eura. Od 2025. do 2027. planiraju se sredstva za projekte opremanja, izgradnju, adaptaciju i održavanje postojećih građevina i infrastrukture, troškove osoblja, ispunjavanje obveza koje proizlaze iz članstva u Europskoj uniji, NATO-u i Ujedinjenim narodima te sudjelovanje u netradicionalnim zadaćama. Uz ulaganje u hrvatskog vojnika koji je u središtu pozornosti te poboljšanje standarda i uvjeta života i rada, nastavljaju se procesi opremanja višenamjenskim borbenim avionima, borbenim vozilima pješaštva, višenamjenskim helikopterima. Nakon prevladanog zastoja koji je nastupio zbog povećanih troškova izgradnje, ponovo se nastavlja kapitalni projekt opremanja Obalne straže obalnim ophodnim brodovima. Projekt obuhvaća nabavu i stavljanje u operativnu uporabu pet obalnih ophodnih brodova pri čemu je prototip broda isporučen 2018. godine dok se isporuka prvog broda iz serije očekuje krajem tekuće godine. Pored projekata koji su u tijeku, predviđena su i nova ulaganja i opremanja, od kojih su među najznačajnijima modernizacija raketnog sustava, nabavka bespilotnih letjelica Bayraktar, modernizacija sustava za nadzor zračnog prostora i nabava glavnog borbenog tenka. Opremanje glavnim borbenim tenkom zapadne proizvodnje novi je kapitalni projekt koji se provodi s ciljem unapređenja i razvoja potrebnih oklopnih sposobnosti za ispunjenje zadaća zaštite suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
U okviru programa 2507 Obuka i logistička potpora Oružanih snaga za koji su planirana sredstva u iznosu od 93,37 milijuna eura, za potrebe provođenja aktivnosti obuke Oružanih snaga u svrhu postizanja potrebne razine borbene spremnosti i razvijanja sposobnosti, planirana su sredstva u iznosu od 19,3 milijuna eura. U 2025. planira se uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja te će se kroz provedbu istog implementirati dragovoljno vojno osposobljavanje koje će se urediti zakonskim propisima. Pored toga u proračunu su predviđena sredstva za ulaganje u obnovu stambenih i gospodarskih objekata u Vojarni Beli Manastir radi projekta planiranog povratka Hrvatske vojske u Baranju kao i ulaganje u ostale vojarne.
U raspravi je većina članova dala podršku povećanom ulaganju u obranu te pozitivno ocijenila nastavak investicija u modernizaciju, opremanje, obuku i stjecanje novih vještina te ukupno jačanje Oružanih snaga s ciljem osposobljavanja Hrvatske vojske za sve zadaće u obrani teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Hrvatske. U svezi planiranja sredstava za ponovo uvođenje vojnog roka istaknuto je kako se pripremaju preduvjeti za uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja kako bi se taj proces spremno mogao započeti u trenutku kada se o tome donese odluka. Nastavno na upit vezano uz edukaciju pričuvnog sastava Oružanih snaga u raspravi je navedeno kako je pitanje obuke i školovanja pričuvnih časnika i dočasnika dugo vremena bilo zapostavljeno te je vidljiv deficit tog kadra zbog čega je potrebno organizirati sustavnu obuku za njih. Što se tiče iskazane dvojbe u svezi dometa raketnog sustava o kojem je Odbor za obranu dao pozitivno mišljenje, u raspravi je obrazloženo kako Oružane snage Republike Hrvatske u skladu s propisanom procedurom i pravilima na temelju taktičke studije i procjene iskazuju potrebu za nabavu opreme za potrebe obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je većinom glasova (sedam glasova „za“, četiri „protiv“ i jedan „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, drugo čitanje, P.Z. br. 89
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 19. studenoga 2024. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2024. godine.
Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. i o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu.Predstavnik predlagatelja uvodno je predstavio opće značajke te naveo da se Zakonom, između ostalog, uređuje izvršavanje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje dugom općeg proračuna, imovinom, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava, pojedine ovlasti Vlade, predsjednika Vlade, ministra i Ministarstva financija u izvršavanju proračuna za pojedinu proračunsku godinu, kazne za neispunjavanje obveza i dr.
Zakonom se utvrđuje mogućnost preraspodjele sredstava bez ograničenja na temelju odluke Vlade Republike Hrvatske u slučaju da je potrebno osigurati sredstava za saniranje posljedica narušavanja sigurnosne situacije u Europi uslijed agresije na Ukrajinu.
Propisuje se visina do koje Vlada Republike Hrvatske može dati suglasnost za dugoročno zaduživanje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2025. godini, a koja iznosi najviše do pet posto ukupno ostvarenih prihoda poslovanja svih jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave iskazanih u financijskom izvještaju za 2024. godinu.
Zaduživanje se može provesti na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala do ukupnog iznosa od 8,57 milijardi eura, a ukupna visina zaduženja za izvanproračunske korisnike državnog proračuna iznosi 406,8 milijuna eura. U situaciji uslijed nastupa izvanrednih okolnosti utvrđuje se mogućnost dodatnog zaduživanja i iznad propisanog iznosa, sukladno pravnim odredbama Europske unije. Nadalje, Zakonom se propisuje da Vlada na prijedlog nadležnog ministarstva može u ime Republike Hrvatske davati financijska i činidbena jamstva u iznosu do 435 milijuna eura.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je, većinom glasova (sedam glasova „za“, četiri „protiv“ i jedan „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU)
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o nedavanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je odlučio da, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora provede objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU) i o točki Informacija načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske o NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU) koju točku je predložilo sedam članova Odbora za obranu.U uvodnom obrazloženju Prijedloga odluke potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo je kako je Odluka o pokretanju NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU) donesena na samitu NATO-a u Washingtonu u srpnju 2024. godine na kojem je Republiku Hrvatsku predstavljao Predsjednik Republike koji je zajedno s drugim šefovima država i vlada usvojio tekst Deklaracije te se nije ni na koji način ogradio od osnivanja ove NATO aktivnosti.
NSATU ima ulogu da koordinira i objedini pružanje potpore u pogledu dostave vojne opreme i aktivnosti obuke za Ukrajinu od strane saveznica o odabranih partnera. Jačanje pružanja sigurnosne pomoći Ukrajini na dugoročniji, predvidljiviji i koherentan način temeljni je cilj aktivnosti. Za provedbu ove aktivnosti postavljen je politički uvjet da NATO nije i neće postati strana u vojnom sukobu u Ukrajini i da se aktivnost neće provoditi na području Ukrajine.
Očekuje se da će u aktivnosti sudjelovati približno 700 pripadnika iz savezničkih i partnerskih država. Sjedište NSATU bit će u Wiesbadenu u Saveznoj Republici Njemačkoj, a u državama saveznicama na istočnom krilu NATO-a bit će logistički centri.
Prijedlogom Odluke predlaže se da se u NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini u 2024., 2025. i 2026. godini uputi do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije, koji ne mogu biti raspoređeni izvan teritorija država članica NATO-a, niti angažirani na teritoriju Ukrajine. Kao dodatna sigurnost da naši časnici ne mogu biti upućeni na teritorij Ukrajine stavljeno je ograničenje koje priječi njihovo upućivanje na dužnost izvan teritorija Saveza te angažiranje na teritoriju Ukrajine.Tijekom rasprave sudionici su upoznati s očitovanjem načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske o NSATU aktivnosti u kojem se, između ostaloga navodi, da NATO nije niti će postati strana u oružanom sukobu te da je teritorijalno provedba Operativnog plana isključivo na teritoriju zemalja članica NATO-a. NSATU aktivnost koordinira obuku i organizira opremanje Ukrajine radi unaprjeđivanja napora i potpore prema održivoj transformaciji Ukrajinskih obrambenih i sigurnosnih snaga, interoperabilnih s NATO-om, usklađenih s NATO standardima, kako bi bile sposobnije braniti Ukrajinu i odvratiti daljnju agresiju Rusije.
U raspravi je problematiziran razlog zbog kojega na sjednicu Odbora za obranu nije došao načelnik Glavnog stožera OS RH koji je relevantan tumačiti svaku aktivnost, operaciju i misiju. Po tom pitanju je predstavnik Ureda Predsjednika RH istaknuto da Predsjednik Republike kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga drži da se radi o aktivnosti za koju je potrebna politička odluka koju moraju obrazložiti, donijeti i za nju odgovarati političari, a ne vojnici.
U pogledu sudjelovanja Republike Hrvatske u NSATU aktivnosti mišljenja su bila podijeljena. S jedne strane veliki dio članova je isticao važnost priključivanja aktivnosti jer na taj način Republika Hrvatska kao NATO članica potvrđuje da je stabilan i pouzdan partner Saveza u naporima za očuvanje zajedničke sigurnosti u Europi te pomaže zemlji na koju je izvršena agresija i koja brani svoj teritorij. S druge strane je izražena dvojba zbog sigurnosnog aspekta za Hrvatsku budući da bi se priključivanjem u tu aktivnost Hrvatska vojno svrstala na jednu od zaraćenih strana. Pri tome je istaknuto kako postoje obveze među članicama Saveza u kojem za sada Ukrajina nije, te da se je Hrvatska solidarizirala s Ukrajinom kojoj pruža nesebičnu i značajnu pomoć od samog početka ruske agresije. Pored toga citirane su tvrdnje Predsjednika RH o tome da su u procesu donošenja odluke o sudjelovanju u aktivnosti NSATU u Ukrajini dobivene i određene klasificirane informacije koje mogu biti relevantne, a o kojima se ne može raspravljati javno. Nastavno na izneseno, dio članova Odbora za obranu predložio je da se rasprava nastavi bez prisutnosti javnosti, ali je taj prijedlog odbijen.
Na izravno pitanje o broju zemalja članica NATO-a koje su do sada donijele odluku o slanju svojih vojnika u logističke centre ministar je naveo kako je do sada devet članica donijelo odluku, jedna članica odnosno Mađarska je decidirano odbila sudjelovati u NSATU aktivnosti, dok ostale članice trebaju donijeti odluku do kraja 2024. godine, ali da broj osoblja koje će sudjelovati u aktivnosti predstavlja klasificirani podatak.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“, 1 glas „protiv“, 2 glasa „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku
o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u NATO aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU)Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na ¸nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini i Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju Prijedloga odluke potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo je kako Republika Hrvatska kao članica NATO-a ima obvezu sudjelovati u radu zajedničkih tijela NATO-a, ponajprije u zapovjedništvima i stožerima. U mandatnom razdoblju u trajanju do četiri godine, pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske mogu biti, jednokratno ili više puta, upućeni u područje operacije, misije ili druge aktivnosti na razdoblje do godinu dana.
NATO zapovjedna struktura podijeljena je u dva strateška zapovjedništva – Savezničko zapovjedništvo za operacije (ACO) i Savezničko zapovjedništvo za transformaciju (ACT). Doprinos Republike Hrvatske u NATO zapovjednoj strukturi uključuje pozicije u Savezničkom zapovjedništvu za operacije i Savezničkom zapovjedništvu za transformaciju na 24 stožerne pozicije uz jednu generalsku poziciju koju dijelimo na trogodišnjoj rotacijskoj osnovi. Određeni broj pozicija u Savezničkom zapovjedništvu za operacije je razmjestivo pa pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske s tih pozicija mogu biti upućeni u operacije, misije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Pored toga pripadnici Oružanih snaga RH upućuju se i u NATO strukturu snaga, NATO središta izvrsnosti i u druga multinacionalna tijela.
Najznačajniji doprinos Republike Hrvatske u NATO strukturi snaga i multinacionalnim zapovjedništvima odnosi se na sudjelovanje u osnivanju, popuni i radu Multinacionalnog divizijskog zapovjedništva za Srednju Europu
Prijedlogom Odluke predlaže se da se u 2025. i 2026. godini pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima može, po potrebi službe, istodobno uputiti najviše 120 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a na zadaće koje su u okviru poslova koje obavljaju na svojim dužnostima.
U raspravi je istaknuto kako Republika Hrvatska ravnopravno sudjeluje u procesu donošenja odluka kroz Sjevernoatlantsko vijeće o sudjelovanju snaga NATO-a u operacijama, misijama i drugim aktivnostima obzirom da se odluke donose konsenzusom svih članica Saveza.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku
o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-aZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini i Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane u uvodu je rekao kako je u skladu s odredbama Strateškog kompasa razvoj Kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije (RDC) odobren u svrhu stjecanja sposobnosti Europske unije da u kriznim situacijama brzo, snažno i učinkovito može reagirati.
Naglašena potreba za jačanjem sigurnosti i obrane Europske unije posljedica je pogoršane situacije u okviru europske sigurnosne arhitekture kao i opasnosti od širenja nestabilnosti, uključujući i neposredno susjedstvo Republike Hrvatske.
Strateški kompas zacrtao je ambiciju Europske unije da bude u stanju zaštiti svoje građane i da ima sposobnost pridonositi međunarodnom miru i sigurnosti tako što će moći brzo i učinkovito reagirati na sukobe i krize izvan svojih građana.
Predlaže se donošenje odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije, čime bi se omogućila brza reakcija u situacijama iznenadne prijetnje za sigurnost i stabilnost Unije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseOdluku
prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru Kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godiniZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Uvodno je potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo kako je novim Strateškim konceptom kojeg su saveznici usvojili na NATO summitu 2022. u Madridu uspostavljen novi model snaga NATO-a (NATO Force Model –NFM). Naglasak se stavlja na kolektivnu obranu, a NFM predstavlja način na koji će planovi obrane Saveza biti izravno vezani sa snagama potrebnim za njihovu provedbu. U odnosu na prijašnje razmjestive snage u okviru NATO snaga za brzi odgovor (NATO Response Force –NRF) veličina i razina spremnosti NFM-a značajno je veća (NRF 40.000 – NFM 300.000). Ustroj NFM snaga omogućuje provedbu balansiranog odgovora na ugroze u punom rasponu.
Ovim Prijedlogom odluke predlaže se donošenje odluke o prelasku granice Republike Hrvatske dijelu oružanih snaga država članica NATO-a iz sastava modela snaga NATO-a koje su u spremnosti u roku do deset dana i dijelu Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru NFM koje su u spremnosti u roku do deset dana kao i o prelasku granice Republike Hrvatske dijelu Oružanih snaga Republike Hrvatske deklariranih u Savezničke snage za odgovor (ARF) modela snaga NATO-a.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku
o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godiniZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR – MED IRINI“, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju Prijedloga odluke potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane je naveo da je u okviru sveobuhvatnih napora za pronalazak rješenja i uspostavu mira i stabilnosti u Libiji Europska unija pokrenula operaciju „EUNAVFOR MED IRINI“ na Sredozemlju u ožujku 2020. godine. Cilj operacije je provedba embarga na uvoz oružja, a operacija pridonosi i provedbi mjera Ujedinjenih naroda za sprječavanje nezakonitog izvoza nafte iz Libije, izgradnji kapaciteta i osposobljavanja libijske obalne straže i mornarice u sprječavanju razvijanja mreža za krijumčarenje ljudi i trgovinu ljudima.Predlaže se nastavak sudjelovanja Republike Hrvatske u operaciji „EUNAVFOR MED IRINI“ upućivanjem do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2025. i 2026. godini, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju je potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo kako se radi doprinosa pomorskoj sigurnosti u zapadnom dijelu Indijskog oceana i Crvenom moru provodi pomorska operacija „EUNAVFOR - ATALANTA“ koju je Europska unija provodi od 2008. godine.Područje operacije ATALANTA obuhvaća Crveno more uključujući i Sueski kanal, zaljev Aqaba i Adenski zaljev te velike dijelove Indijskog oceana, a također i somalijsku obalu i njezine teritorijalne vode ukoliko je za to dala prethodnu suglasnost vlada Somalije i Politički i sigurnosni odbor Europske unije.
Razmještanje Autonomnih zaštitarskih timova (AVPD) od 12 do 20 osoba na brodove koji prevoze pomoć u sklopu Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih naroda imaju važnu ulogu u odvraćanju piratskih napada na te brodove.
Republika Hrvatska u operaciji „EUNAVFOR – ATALANTA“ sudjeluje od 2009. godine popunjavanjem jedne pozicije u Operativnom zapovjedništvu te povremeno sudjeluje s AVPD timovima sa po 12 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji se ukrcavaju na brodove Svjetskog programa za hranu. Do sada su upućena četiri AVPD tima u operaciju.
Predlaže se nastavak angažmana i upućivanje do 25 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciju Europske unije „EUNAVFOR – ATALANTA“ u 2025. i 2026. godini, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseOdluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR – ATALANTA“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju je potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo kako je operacija koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“ pod vodstvom Sjedinjenih Američkih Država ustrojena i organizirana 2014. godine protiv tzv. Islamske Države (ISIS). Cilj operacije je eliminacija terorističke skupine ISIS i prijetnje koju ISIS predstavlja za Irak, regiju, Europu i širu međunarodnu zajednicu. Koalicija je pridonijela porazu ISIS-a. U okviru operacije koalicijske snage provele su obuku, opremile i mentorirale oko 240 000 pripadnika svih segmenata vojnog i sigurnosnog sektora u Iraku, a pored vojnog segmenta doprinos operacije uključio je i sprječavanje financiranja ISIS-a te pružanje humanitarne pomoći stanovništvu zahvaćenom sukobima. Od 2020. godine primjenjuje se novi pristup operaciji u sklopu kojeg koalicijski specijalizirani mentorski timovi pružaju potporu iračkim sigurnosnim snagama u području nadzora operacija, logistike i obavještajnog djelovanja.
Republika Hrvatska jedna je od članica Globalne koalicije protiv ISIS-a kojoj se pridružila u rujnu 2014., a sudjelovanje u operaciji započela je u rujnu 2017. upućivanjem jednog časnika u Zapovjedništvo operacije u Kuvajtu.Prijedlogom Odluke predlaže se nastavak sudjelovanja Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“ u 2025. i 2026. godini, popunjavanjem do tri stožerne pozicije u zapovjedništvu operacije u Kuvajtu i Iraku, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseOdluku sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane je u uvodnom obrazloženju naveo da Savezničko pomorsko zapovjedništvo (MARCOM) provodi operativni nadzor nad Stalnim pomorskim snagama koje se sastoje od dvije NATO skupine brodova za površinska djelovanja i dvije Stalne NATO skupine protuminskih snaga.
Stalna NATO skupina protuminskih snaga 2 su namjenski organizirane mornaričke snage težišno angažirane u području Sredozemlja i Crnog mora koje uklanjanjem podmorskih mina, streljiva i ostalih eksplozivnih sredstava pridonose povećanju razine sigurnosti na moru.
U provedbu ove aktivnosti Republika Hrvatska se uključila 2021. godine pri čemu se realizacija sudjelovanja Hrvatske odvija kroz bilateralnu suradnju s Talijanskom Republikom. Svojim doprinosom u ovoj aktivnosti Hrvatska mornarica potvrđuje deklarirane sposobnosti iz područja protuminskog ratovanja, pridonosi međunarodnoj sigurnosti i stabilnosti, podiže međunarodni ugled Republike Hrvatske i jačanju bilateralnih odnosa s Talijanskom Republikom.Predlaže se da se u aktivnost Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2 uputi u 2025. i 2026. godini do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseOdluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane je u uvodnom obrazloženju naveo da je operacija potpore miru „SEA GUARDIAN“ NATO vođena operacija, započeta u studenome 2016. godine. Operacija doprinosi razvoju regionalne pomorske sigurnosti, borbi protiv terorizma, osiguranju slobode plovidbe i borbi protiv proliferacije oružja za masovno uništenje, zaštiti ključne infrastrukture te razvoju sposobnosti ratnih mornarica partnerskih država u Sredozemlju.
Zbog smanjenog broja operativnih resursa izvršena je prilagodba planova te je omogućeno angažiranje snaga država članica NATO-a u kraćim razdobljima u određenim područjima.
U provedbu operacije Oružane snage Republike Hrvatske uključile su se u rujnu 2018. godine. Ovim Prijedlogom odluke predlaže se upućivanje u 2025. 2026. godini do 35 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i brod Hrvatske ratne mornarice, uz mogućnost rotacije.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u SredozemljuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju je potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo da je „NATO MISIJA U IRAKU“ uspostavljena kao neborbena misija s mandatom za potporu daljnjeg jačanja iračkih snaga sigurnosti, kroz tehničko savjetovanje iračkih dužnosnika te kroz obuku i savjetovanje iračkih vojnih instruktora.
Odlukom Vijeća Sjeverno-atlantskog saveza iz listopada 2020. misija se značajno proširuje i prilagođava novim zahtjevima iračke strane o dodatnom savjetovanju na višim razinama.
Najznačajnije proširenje aktivnosti NATO misije u Iraku u 2023. godini odnosi se na početak savjetovanja u Ministarstvu unutarnjih poslova Iraka. Cilj je iračkih obrambenih i sigurnosnih tijela i snaga da steknu sposobnost planiranja, vođenja operacija i održavanja partnerstva.
Trenutačno se misija, kojoj pridonosi dvadeset i pet članica NATO-a i jedna partnerska nacija, sastoji od nekoliko stotina vojnih i civilnih savjetnika i elemenata potpore.
Republici Hrvatskoj pripala je odgovornost za popunu sedam pozicija, od čega jednu brigadirsku i to savjetnika na razini Ministarstva obrane Iraka.Prijedlogom Odluke predlaže se nastavak sudjelovanja u „NATO MISIJI U IRAKU“ uz mogućnost upućivanja do deset pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, koji mogu biti razmješteni u Iraku tijekom 2025. i 2026. godine, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseOdluku o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo. Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
Nakon ruske okupacije dijela teritorija Ukrajine 2014. godine i sveobuhvatne invazije Rusije na Ukrajinu 2022. godine, što je uzrokovalo da je okružje NATO-a nesigurnije nego ikada, NATO saveznice su pristupile jačanju savezničkog postava odvraćanja i obrane.
Prvo su uspostavljene multinacionalne borbene skupine NATO-a pod nazivom aktivnosti ojačane prisutnosti na teritoriju članica NATO-a na sjeveroistoku Europe (Republike Poljske, Republike Litve, Republike Latvije i Republike Estonije), a zatim, sukladno odluci na summitu u ožujku 2022. započelo je uspostavljanje dodatnih multinacionalnih borbenih skupina u Središnjoj i Jugoistočnoj Europi (Mađarskoj, Slovačkoj Republici, Rumunjskoj i Republici Bugarskoj) pod nazivom aktivnosti ojačane budnosti.
Na NATO summitu u Madridu 2022. godine usvojen je Strateški koncept NATO-a kojim se ističe da euroatlantskim područjem ne vlada mir i da se ne može isključiti mogućnost napada na neku od saveznica, a Ruska Federacija definirana je kao najznačajnija izravna prijetnja za savezničku sigurnost u euroatlantskom području.
U aktivnostima ojačane prednje prisutnosti NATO-a u Republici Poljskoj i Republici Litvi Oružane snage Republike Hrvatske sudjeluju od 2017. godine, dok u sklopu aktivnosti ojačane budnosti NATO-a u Mađarskoj Hrvatska vojska sudjeluje od 2022., a u Republici Bugarskoj od 2024. godine.
Od 2024. godine uveden je ujednačen naziv za snage u multinacionalnim borbenim skupinama na istoku Saveza – NATO prednje kopnene snage (NATO Forward Land Forces)Predlaže se upućivanje do 170 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske s borbenim oklopnim vozilima, uz mogućnost rotacije, u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, u okviru borbene skupine pod vodstvom Sjedinjenih Američkih Država, u Republiku Poljsku u 2025. i 2026.godini.
Predlaže se upućivanje do 120 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske uključujući haubičku bitnicu, uz mogućnost rotacije, u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, u okviru borbene skupine pod vodstvom Savezne Republike Njemačke, u Republiku Litvu u 2025. i 2026.godini.
Predlaže se upućivanje do 220 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije, u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, u okviru borbene skupine pod vodstvom Mađarske, u Mađarsku u 2025. i 2026.godini.
Predlaže se upućivanje do 10 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije, u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, u okviru borbene skupine pod vodstvom Talijanske Republike, u Republiku Bugarsku u 2025. i 2026.godini
Za provedbu Odluke osigurana su financijska sredstva na razdjelu Ministarstva obrane u Državnom proračunu za 2024. godinu i projekcijama za 2025. i 2026.U raspravi je prevladala ocjena kako Republika Hrvatska svojim sudjelovanjem u međunarodnim misijama, operacijama i aktivnostima potvrđuje da je ozbiljan i postojan partner i saveznik.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo. Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naveo je da je operacija potpore miru KFOR na Kosovu uspostavljena 1999. godine i da, zbog svoje blizine, ima posebnu važnost za Republiku Hrvatsku. Operacija KFOR uspostavljena je s ciljem sprječavanja obnavljanja neprijateljstva, izgradnje sigurnog okružja, uključujući javni red i mir, potpore međunarodnim humanitarnim naporima, osiguravanju provedbe sklopljenih sporazuma i potpori razvoju kosovskih snaga sigurnosti. Eventualna pojava nestabilnosti ili sigurnosne krize na Kosovu može imati implikacije na stabilnost i sigurnost područja jugoistočne Europe.
Koncept prilagodbe veličine vojnih snaga u okviru operacije KFOR, NATO je usvojio 2015. godine kojim je omogućeno da se veličina snaga prilagođava i temelji na sigurnosnoj situaciji na terenu. Nakon terorističkog napada u Banjskoj u rujnu 2023. na Kosovo su privremeno raspoređene dodatne savezničke snage.Republika Hrvatska snažno podupire napore NATO-a u održavanju sigurnosti na Kosovu i široj regiji te ima ambiciju održati i nastaviti angažman u Republici Kosovo sudjelovanjem u KFOR-u do okončanja ove NATO vođene operacije.
Na temelju izvještaja Savezničkog zapovjedništva za operacije o potrebi odgovarajuće popune operacije KFOR, Republika Hrvatska je 2020. godine odlučila povećati hrvatski kontingent u KFOR-u s dotadašnjih 40 na do 150 pripadnika Oružanih snaga RH i s do dva helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, uz mogućnost rotacije. Od veljače 2022. u sastav hrvatske satnije integriran je i pješački vod Oružanih snaga Republike Albanije čime je unaprijeđena bilateralna vojna suradnja Republike Hrvatske i Republike Albanije.
Predmetnom odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu u 2025. i 2026. godini upućivanjem do 200 pripadnika OSRH s do dva helikoptera Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva, uz mogućnost rotacije.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseOdluku
o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na KosovuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk - ×
Izvješće Odbora za obranu s rasprave o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na nastavku 3. sjednice održane 21. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu predmetne odluke, kao matično radno tijelo.
Odbor je, sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru KFOR na Kosovu, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u aktivnosti Stalne NATO skupine protuminskih snaga 2, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR - ATALANTA“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o prelasku granice Republike Hrvatske Oružanih snaga država članica Europske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Europske unije u 2025. i 2026. godini, Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi i NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.
U uvodnom obrazloženju je potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane naveo kako Republika Hrvatska sudjeluje u tri operacije potpore miru Ujedinjenih naroda i to u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) sa osam pripadnika, u Zapadnoj Sahari (MINURSO) sa pet pripadnika i u Libanonu (UNIFIL) sa jednim pripadnikom Oružanih snaga Republike Hrvatske. Republika Hrvatska namjerava zadržati svoju prisutnost u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda te tako potvrditi poziciju odgovorne članice međunarodne zajednice.
U operaciji potpore miru u Libanonu (UNIFIL) pripadnici Oružanih snaga sudjeluju od srpnja 2007. godine. Tamošnji stalni čimbenici nestabilnosti su kompleksna društvena i politička situacija koju karakterizira nacionalna i vjerska raznolikost, potom utjecaj velikog broja izbjeglica, povijesni kontekst te nasljeđe dugotrajnog građanskog rata. Dodatno, na sigurnosnu situaciju u Libanonu odražavaju se i vanjski čimbenici nesigurnosti posebice utjecaj otvorenog sukoba između Hamasa i IDF-a u Gazi te razmjena vatre od libanonske paravojne organizacije i političke stranke Hezbollaha iz južnog Libanona i IDF-a u cilju Hezbollahove potpore palestinskom savezniku Hamasu.
Predlaže se nastavak sudjelovanja u operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL) upućivanjem do tri pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2025. i 2026. godini, uz mogućnost rotacije.
U operaciji potpore miru u Zapadnoj Sahari (MINURSO) Republika Hrvatska sudjeluje od 2002. godine.
Operacija MINURSO važna je za izgradnju održive stabilnosti na području Zapadne Sahare i ekonomskog prosperiteta sjeverozapadne Afrike u cjelini te tako pridonosi i smanjenju migracijskih pritisaka na Europu.
Predmetnom Odlukom predlaže se nastavak sudjelovanja u Operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Zapadnoj Sahari (MINURSO) u 2025. i 2026. godini upućivanjem do pet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije.U operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) koja je uspostavljena Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a 47 iz 1948. i 91 iz 1951. godine s mandatom osiguranja prekida vatre između indijskih i pakistanskih snaga sigurnosti u Kašmiru te povlačenja svih naoružanih snaga na njihovo područje, Republika Hrvatska sudjeluje od kolovoza 2002. godine.
U području operacije sigurnosno stanje je složeno uz kršenje prekida vatre između pakistanskih i indijskih snaga sigurnosti duž crte nadzora.
Dužnosti pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske odnose se na zadaću ophodnje u područjima postaja, zadaće na promatračkim postajama, obilaska pakistanskih vojnih postrojbi i utvrđivanja trenutačnog stanja uz liniju razdvajanja.
Predlaže se nastavak sudjelovanja u operaciji potpore miru Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) upućivanjem do devet pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 2025. i 2026., uz mogućnost rotacije.
U raspravi je izneseno kako je nedavno izvršen napad na osmatračnicu u Libanonu te je postavljeno pitanje da li se razmišlja o promijeni konteksta ove operacije s obzirom na napade.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku
o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske
u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Ante Deur, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, drugo čitanje, P.Z. br. 62
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj 9. listopada 2024. godine, raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom Konačnom prijedlogu zakona i o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu. Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora predmetne akte razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.Predstavnica predlagatelja u uvodnom izlaganja je navela kako se predmetnim Konačnim prijedlogom zakona mijenja iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala kao i visina zaduženja za izvanproračunske korisnike. Propisuje se da se sredstva za podmirenje sudskih presuda mogu izvršavati u iznosima iznad planiranih. Nadalje, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu dobiti suglasnost Vlade RH da se, umjesto dosadašnjih pet posto, zadužuju do najviše šest posto od ukupno ostvarenih prihoda poslovanja.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je većinom glasova (sedam glasova „za“, tri glasa „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, donošenje
Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk
- ×
Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu
Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj 9. listopada 2024. godine, raspravljao je o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3 listopada 2024. godine.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o predmetnom Prijedlogu i Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, P.Z. br. 62. Odbor je na temelju članka 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora predmetne akte razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica Ministarstva financija uvodno je navela glavne značajke Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna te istaknula kako se do kraja ove godine temeljem makroekonomskih pokazatelja očekuje ubrzanje realnog rasta BDP-a na 3,6%, nakon rasta od 3,1% ostvarenog u prethodnoj godini. Osobna potrošnja i bruto investicije u fiksni kapital biti će glavni pokretači rasta gospodarske aktivnosti, pri čemu se pozitivan doprinos očekuje i od državne potrošnje te promjene zaliha. U istom razdoblju predviđa se usporavanje inflacije mjerene indeksom potrošačkih cijena na 3%, zbog slabljenja rasta cijena hrane i temeljne inflacije. Ukupni prihodi povećavaju se za 1,8 milijardi eura, s 28,5 milijardi eura na 30,3 milijardi eura. Ukupni rashodi povećavaju se za 975,6 milijuna eura, odnosno s 32,6 milijarde eura na 33,6 milijarde eura.Predstavnik Ministarstva obrane u svom je izlaganju istaknuo da Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2024. godinu u jednom dijelu obuhvaća preraspodjelu odobrenih stavki na razdjelu Ministarstva obrane, ali i da se povećavaju sredstva za obranu za 102,9 milijuna eura tako da ukupni iznos na poziciji Ministarstva obrane iznosi 1,282 milijardi eura. Time se omogućava da se nastavi s realizacijom svih kapitalnih projekata koji su planirani u proračunu. Najveće povećanje predviđeno je za troškove osoblja i personalnu potporu u iznosu od 56,2 milijuna eura kao i za aktivnosti opremanje materijalno tehničkim sredstvima gdje su povećana sredstva za 71,3 milijuna eura. Također, sredstva su povećana za 2,7 milijuna eura za aktivnost održavanje građevina i infrastrukture tako da novi plan za tu poziciju iznosi 13,7 milijuna eura. U okviru programa mirovne misije na aktivnosti UN misije i operacije planirano je povećanje za 184 tisuće eura. Istovremeno je u okviru istog programa na aktivnosti EU misije i operacije došlo do smanjenja planiranih sredstava za 721,8 tisuću eura. Navedenim povećanjem proračuna za potrebe obrane izdvajanje Hrvatske za potrebe obrane dostići će razinu od 1,93% BDP-a pri čemu će izdvajanje za materijalno opremanje iznositi 26%.
U raspravi je ukazano na potrebu uravnoteženog planiranja sredstava za projekte jer su novim planom značajno umanjena sredstva odnosno za 2,7 milijuna eura (indeks 0,0) za projekt borbeno oklopno vozilo, kao i za projekt opremanje borbenim vozilom pješaštva gdje smanjenje iznosi 5,6 milijuna eura te za projekt NATO integrirani sustav protuzračne obrane za koji je planirano smanjenje za 3,0 milijuna eura (indeks 13,8).
U raspravi je iznesena pozitivna ocjena porasta proračunskih sredstava planiranih na razdjelu Ministarstva obrane kao i dobra realizacija zacrtanih kapitalnih projekata. Uzimajući u obzir geopolitičke okolnosti i rastuće faktore nesigurnosti od strane pojedinih članova izneseno je mišljenje da bi u proračunu za sljedeću godinu trebalo planirati još više sredstava za potrebe obrane.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obranu je većinom glasova (sedam glasova „za“ i tri „protiv“ ) odlučio Hrvatskome saboru predložiti, donošenje
Izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Arsen Bauk, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk