19., elektronička, sjednica -
- ×
Izvješće Odbor za turizam o Konačnom prijedlogu zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu, drugo čitanje, P.Z. 805 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 19. (elektroničkoj) sjednici održanoj 14. travnja 2020. Konačni prijedlog zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu, drugo čitanje, P.Z. 805 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Repubike Hrvatske aktom od 9. travnja 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Važećim Zakonom o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije (Narodne novine, broj 92/10) dana je definicija turističkog zemljišta koja je nejasna te se stoga Konačnim prijedlogom zakona daje nova definicija neprocijenjenog građevinskog zemljišta, nova definicija turističkog zemljišta kojom se otklanjaju dvojbe iz Zakona iz 2010. godine te se definiraju i pojmovi hotel, turističko naselje, kamp, dio kampa, obuhvat turističkog zemljišta, preostalo turističko zemljište i ostalo građevinsko zemljište.
Konačnim prijedlogom zakona točno se definira obuhvat turističkog zemljišta koje nije procijenjeno i koje je važećim Zakonom određeno kao vlasništvo jedinice lokalne samouprave na način da je to površina turističkog zemljišta određena granicama građevinske čestice koja je posebnim aktom utvrđena kao zemljište nužno za redovitu uporabu hotela i turističkog naselja. Utvrđuju se granice turističkog zemljišta u vlasništvu jedinice lokalne samouprave i određuje da zemljište za redovitu uporabu obuhvaća širok pojas oko samog objekta (npr. tenis tereni, parkovi, igrališta, pomoćni objekti za komunalije u funkciji hotela i slično).
Trgovačko društvo imat će zakonski položaj zakupnika zemljišta u vlasništvu jedinice lokalne samouprave u obuhvatu građevne čestice kao zemljišta za redovitu uporabu turističkih građevina i s njim će jedinica lokalne samouprave sklopiti ugovor o zakupu, a utvrđivanje visine zakupnine za takvo zemljište odredit će Vlada uredbom. Predlaže se da se prihod od zakupa ili prodaje zemljišta u vlasništvu jedinice lokalne samouprave raspodijeli na sljedeći način: da 40% prihoda pripada jedinici lokalne samouprave, 20% jedinici područne (regionalne) samouprave i 40% Fondu za turizam.
Određuje se da se i u kampovima priznaje trgovačkim društvima vlasništvo zemljišta ispod objekata koji su procijenjeni u njihov temeljni kapital u slučaju ako zemljište ispod objekta nije procijenjeno. Navedenim se ostvaruje načelo jedinstva nekretnine (građevine i zemljišta na kojem je izgrađena), ali se formiraju i nove katastarske čestice na kojima su procijenjene građevine izgrađene koje će biti vlasništvo trgovačkog društva, a time će se razvrgnuti suvlasnička zajednica te će Republika Hrvatska biti isključivi vlasnik neprocijenjenog zemljišta u kampovima.
Omogućuje se trgovačkom društvu da u bilo kojem trenutku zatraži od Republike Hrvatske prodaju dijela kampa koji je u njezinom vlasništvu. Dio kampa u vlasništvu Republike Hrvatske prodat će se neposredno trgovačkom društvu po procijenjenoj vrijednosti.
Prijedlogom zakona propisuje se i obveza trgovačkog društva da, u slučaju kad se hotel i/ili turističko naselje, dio hotela i/ili dio turističkog naselja, nalazi na pomorskom dobru, ishoditi rješenje o promjeni granice pomorskog dobra kojim rješenjem će se granica pomorskog dobra, iznimno, utvrditi po granici građevine prema moru ili po rubnoj granici turističkog naselja prema moru.
U odnosu na tekst Prijedloga zakona, u tekstu Konačnog prijedloga zakona unijete su određene izmjene te su uvaženi neki prijedlozi i stajališta s rasprave u Hrvatskome saboru, Hrvatske udruge turizma, Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, Ministarstva turizma i drugih ministarstava izneseni tijekom prvog čitanja Prijedloga zakona. Među ostalim, definirano je značenje pojma “građevna čestica hotela“, „građevna čestica turističkog naselja“, a u slučaju upravnog spora upravni sud ovlašten je primarno voditi spor pune jurisdikcije.
Nakon provedene rasprave Odbor za turizam sa (6 glasova „za“ i 3 „suzdržana“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić, v.r.
18., elektronička sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zaključka o obustavi i/ili oprostu dijela plaćanja predujmova paušalnog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za sve porezne obveznike pogođene krizom koronavirusa COVID-19 - predlagatelj: Klub zastupnika SDP-a (ispravak)
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 18. (elektroničkoj) sjednici održanoj 6. travnja 2020. Prijedlog zaključka o obustavi i/ili oprostu dijela plaćanja predujmova paušalnog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za sve porezne obveznike pogođene krizom koronavirusa COVID-19 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Klub zastupnika SDP-a aktom od 27. ožujka 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Ovim Zaključkom predlaže se obustava plaćanja predujmova paušalnog poreza za sve porezne obveznike čije obavljanje djelatnosti je zaustavljeno odlukama Stožera civilne zaštite ili je značajno smanjen obujam poslovanja uslijed negativnih učinaka krize koronavirusa COVID-19. Iznimno, obračun obveze po osnovi poreza na dohodak za 2020. godinu izvršit će se tek po podnošenju Poreznoj upravi godišnjeg izvješća o paušalnom dohotku od samostalnih djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu poreza na dohodak.
Predlaže se i obustava plaćanja predujmova paušalnog poreza za sve porezne obveznike koji ostvaruju dohodak od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranjem kampova u razdoblju trajanja krize. Radi se o velikom broju obrtnika i privatnih iznajmljivača u turizmu koji se danas nalaze u sustavu paušalnog oporezivanja.
Kako je odluka u domeni predstavničkih tijela lokalne samouprave, zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da u roku od 8 dana dade preporuku svim jedinicama lokalne samouprave da postupe u skladu s predloženim. Prijedlog se zasniva na činjenici da je turistički sektor jedan od najugroženijih u posebnim okolnostima vezanim za krizu koronavirusa COVID-19.
Bez rasprave, nakon provedenog elektroničkog glasanja (6 glasova „za“, 5 „protiv“ i 1 „suzdržan“)
Prijedlog zaključka o obustavi i/ili oprostu dijela plaćanja predujmova paušalnog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za sve porezne obveznike pogođene krizom koronavirusa COVID-19nije dobio potrebnu većinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić, v.r.
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 912 - predlagatelj: zastupnik Božo Petrov (ispravak)
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 18. (elektroničkoj) sjednici održanoj 6. travnja 2020. Prijedlog zakona o dopuni Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Božo Petrov, zastupnik u Hrvatskom saboru aktom od 3. travnja 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Navedenim Prijedlogom zakona, u uvjetima posebnih okolnosti vezanih uz epidemiju korona virusa COVID-19, predlaže se oslobođenje od plaćanja članarine u turističkim zajednicama. Također se predlaže, u uvjetima posebnih okolnosti, stavljanje izvan snage prekršajnih odredbi Zakona o članarinama u turističkim zajednicama.
Cilj Prijedloga zakona jest da se u navedenim okolnostima na efikasan i brz način može djelovati i pomoći u prevladavanju problema nelikvidnosti onim obveznicima plaćanja članarine u turističkim zajednicama čija je poslovna aktivnost smanjena ili onemogućena usljed epidemije korona virusa.
Bez rasprave, nakon provedenog elektroničkog glasanja (6 glasova „za“, 5 „protiv“ i 1 „suzdržan“)
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O ČLANARINAMA U TURISTIČKIM ZAJEDNICAMA
nije dobio potrebnu većinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić, v.r.
17., elektronička sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 903 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 17. (elektroničkoj) sjednici održanoj 2. travnja 2020. Prijedlog zakona o dopunama Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatkog turizma, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. travnja 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Izmijenama odredbi Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, se u uvjetima posebnih okolnosti izazvanih epidemijom bolesti COVID-19, omogućava drugačije određivanje financijskog zaduživanja turističkih zajednica i iznos koji se u odnosu na ukupne prihode može koristiti za troškove plaća zaposlenih u turističkoj zajednici.
Cilj dopuna Zakona je da se u navedenoj situaciji na efikasan i brz način može djelovati u cilju pomoći i prevladavanju problema nelikvidnosti turističkih zajednica kojima su drastično smanjeni prihodi od članarine i turističke pristojbe kako bi se povećala mogućnost njihovog većeg kreditnog zaduživanja i omogućilo da se, u svrhu očuvanja radnih mjesta, cenzus od 40 % za plaće zaposlenih stavi izvan snage u 2020. i 2021. godini. Zakonom se također omogućava produženje mandata članovima tijela turističkih zajednica.
Odbor za turizam jednoglasno sa (11 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O TURISTIČKIM ZAJEDNICAMA I PROMICANJU HRVATSKOG TURIZMA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić - ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o turističkoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 904 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 17. (elektroničkoj) sjednici održanoj 2. travnja 2020. Prijedlog zakona o dopunama Zakona o turističkoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. travnja 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Tijekom razdoblja trajanja epidemija bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske te radi izbjegavanja nastupanja štetnih posljedica dopunjuje se važeći Zakon, kako bi se ekonomskim mjerama dao poticaj za zadržavanje radnih mjesta, ali i rješavanje problema nelikvidnosti onima čija je poslovna aktivnost smanjenja uslijed epidemije.
Dopunama Zakona predlaže se, osim odgode ili oslobođenja od plaćanja turističke pristojbe, drugačije urediti pitanja koja se odnose na visinu turističke pristojbe, rokove uplate turističke pristojbe turističkoj zajednici, prenamjenu sredstava Fonda za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinent te Fonda za udružene turističke zajednice. Za vrijeme trajanja posebnih okolnosti iz članka 14.a stavka 2. Zakona, nadležni inspektori neće podnositi optužne prijedloge za pokretanje prekršajnih postupaka, odnosno izdavanje prekršajnih naloga niti naplaćivati novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja.
Cilj predmetnih dopuna je da se u navedenoj situaciji na efikasan i brz način može djelovati u cilju pomoći i prevladavanju problema nelikvidnosti onima obveznicima turističke pristojbe čija je poslovna aktivnost smanjenja ili onemogućena uslijed epidemije.
Odbor za turizam jednoglasno sa (11 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O TURISTIČKOJ PRISTOJBI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić - ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 905 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 17. (elektroničkoj) sjednici održanoj 2. travnja 2020. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. travnja 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
S obzirom na proglašenu epidemiju bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske kao jedna od mjera za otklanjanje promijenjenih gospodarskih kretanja predlaže se navedenim izmjenama i dopunama Zakona drugačije urediti pružanje određenih usluga u turizmu za vrijeme trajanja epidemije, kako bi se financijski i administrativno rasteretilo poduzetnike, te olakšao početak poduzetničkih aktivnosti.
Tako se navedenim izmjenama predlaže: - brisanje uvjeta znanja stranih jezika, odnosno poznavanja hrvatskog jezika u mjeri dostatnoj za obavljanje poslova voditelja poslova turističke agencije, te radnog iskustva od jedne godine na odgovarajućim poslovima u turističkoj agenciji ili drugim sličnim poslovima u turizmu, - omogućiti da se za vršitelja poslova voditelja poslova može odrediti osobu koja nema položen stručni ispit za voditelja poslova, - da putnik ima pravo na raskid ugovora o putovanju u paket aranžmanu tek po isteku 180 dana od dana prestanka posebnih okolnosti, - da organizator putovanja za neizvršena putovanja u paket aranžmanu putnicima izdaje vaučer, te se uređuje sadržaj vaučera, - davanje ovlasti ministru da pravilnikom propiše način korištenja vaučera, - brisanje odredbe da se rješenje o odobrenju za pružanje usluga turističkog vodiča upisuje u Središnji registar, pa s tim u vezi više se ne izdaju rješenja o odobrenju za pružanje usluga već rješenja o ispunjavanju uvjeta za pružanje usluga turističkog vodiča, - kako bi se spriječilo oglašavanje, između ostalog, neregistriranog smještaja pa tako i boravka neregistriranih gostiju u objektima, internetske platforme obvezne su istaknuti porezni broj, odnosno PDV identifikacijski broj pružatelja usluge koji pruža usluge na području Republike Hrvatske.
Odbor za turizam jednoglasno sa (11 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić - ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 906 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 17. (elektroničkoj) sjednici održanoj 2. travnja 2020. Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 2. travnja 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Cilj predloženog Zakona je da se u izvanrednim situacijama na efikasan i brz način ublaži gospodarska šteta uzrokovana epidemijom bolesti COVID-19 na teritoriju Republike Hrvatske.
Navedenim izmjenama predlaže se: - produženje roka važenja privremenih rješenja za ugostiteljske objekte, objekte u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, - davanje ovlasti ministru da u uvjetima posebnih okolnosti pravilnikom drugačije uredi Pravilnikom propisane minimalne uvjete za vrstu ili vrstu i kategoriju glede uređenja i opreme ugostiteljskih objekata i kategoriju objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu u uvjetima posebnih okolnosti, - produženje roka za usklađivanje rješenja o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu izdanih prije 1. rujna 2007. godine, s važećim Zakonom i Pravilnikom o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu, za dvije, tri ili četiri godine od stupanja na snagu ovoga zakona, a ovisno o vremenu ishođenja rješenja.
Odbor za turizam jednoglasno sa (11 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATOSTI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc.Branko Grčić
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o tržištu rada s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 865
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici održanoj 18. ožujka 2020. Prijedlog zakona o dopunama Zakona o tržištu rada s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 17. ožujka 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja podsjetila je kako u skladu sa Zakonom o tržištu rada Hrvatski zavod za zapošljavanje u okviru mjera aktivne politike zapošljavanja provodi mjeru Stalni sezonac, čiji je cilj financijska podrška radnicima koji su zaposleni samo tijekom sezone, a drugi dio godine nisu zaposleni. Stalni sezonac je osoba osigurana na produženo mirovinsko osiguranje na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove, koja je provela na radu najmanje šest mjeseci kod istog poslodavca u kontinuitetu i koja će kod tog poslodavca raditi najmanje jednu sezonu.
Za vrijeme produženog mirovinskog osiguranja, stalni sezonac ima pravo na novčanu pomoć, a najduže za razdoblje od šest mjeseci produženog osiguranja. Novčana pomoć za prva tri mjeseca iznosi 60% bruto plaće koju je stalni sezonac ostvario u tromjesečnom razdoblju koje prethodilo prestanku radnog odnosa, a za preostalo vrijeme korištenja iznosi 30% bruto plaće. Pravo na novčanu pomoć ima stalni sezonac kojem Zavod odobri i sufinancira troškove produženog mirovinskog osiguranja sukladno uvjetima i načinu korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja koje donosi Upravno vijeće Zavoda. Mjera Stalni sezonac je dostupna poslodavcima iz svih djelatnosti koji tijekom godine imaju razdoblja smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja, a najviše se koristi u djelatnosti turizma i ugostiteljstva.Zbog posebnih okolnosti pod utjecajem bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2, očekuje se značajan pad potražnje za uslugama u sektoru turizma i ugostiteljstva te smanjeno zapošljavanje u tom sektoru u narednom razdoblju.
Stoga je nužno radi materijalne zaštite stalnom sezoncu produljiti pravo na novčanu pomoć, a radi olakšanja poslovanja poslodavcu odobriti sufinanciranje troškova produženog mirovinskog osiguranja u trajanju duljem od 6 mjeseci. Visinu novčane pomoći odredit će Upravno vijeće Zavoda u iznosu koji ne može biti niži od 50% iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja (za 2020. godinu iznosi 1.625,00 kuna).
Trošak produženog mirovinskog osiguranja koji Zavod može sufinancirati je 664,39 kuna. Navedena intervencija je opravdana i u slučaju drugih posebnih i nepredvidivih okolnosti koje ugrožavaju život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti te mogu izazvati poremećaje u gospodarstvu, posebice u turizmu i ugostiteljstvu. U cilju sprječavanja i ublažavanja negativnih efekata utjecajem bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2, kao i u drugim posebnim okolnostima, potrebno je na odgovarajući način prilagoditi uvjete korištenja mjere Stalni sezonac.
Na raspravi su podržane mjere koje uvodi nadležno ministarstvo, a bilo je i riječi o modalitetima osiguranja financijskih sredstava za predložene mjere Stalni sezonac.Nakon provedene rasprave Odbor za turizam jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O TRŽIŠTU RADA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Mario Habek
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 870
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici održanoj 18. ožujka 2020. Prijedlog zakona o dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 17. ožujka 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja podsjetio je na izvanrednu situaciju vezano uz epidemiju koronavirusa. Cilj predmetnih dopuna je da se u izvanrednim situacijama na efikasan i brz način može djelovati u cilju sprječavanja daljnje ugroze. Ovim dopunama omogućiti će se da Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, u uvjetima posebnih okolnosti, privremeno uredi ili zabrani rad ugostiteljskih objekata, ograniči ili na drugačiji način uredi radno vrijeme ugostiteljskih objekata koje će se primjenjivati na pravne i fizičke osobe koje obavljaju ugostiteljsku djelatnost. Epidemija koronavirusa predstavlja ozbiljnu ugrozu zdravlja velikog broja ljudi, a davanje ovlaštenja Stožeru civilne zaštite Republike Hrvatske da donese privremene interventne mjere, te propisivanje uvjeta, trajanje i opseg interventnih mjera koje su nužne radi trenutačne zaštite pravnog poretka te zaštite života, sigurnosti, zdravlja stanovništva ili imovine veće vrijednosti, odnosno u konkretnom slučaju što brže i efektivnije, suzbilo bi širenja koronavirusa.
Slijedom navedenoga, predlaže se donošenje ovoga zakona po hitnom postupku, radi propisivanja uvjeta, trajanja i opsega donošenja privremenih interventnih mjera kojima bi se spriječilo daljnje širenje trenutne epidemije koronavirusa, odnosno zaštitilo zdravlje i ugostiteljskih djelatnika i gostiju, a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga zakona po hitnom postupku.Nakon provedene rasprave Odbor za turizam jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.
POTPREDSJEDNIK ODBORA Mario Habek
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o turističkoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 871
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici održanoj 18. ožujka 2020. Prijedlog zakona o dopuni Zakona o turističkoj pristojbi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 17. ožujka 2020. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja podsjetio je kako je nedvojbeno da će epidemija koronavirusa imati utjecaja na gospodarsku aktivnost u Republici Hrvatskoj te će u skladu s time Vlada Republike Hrvatske ekonomskim mjerama dati poticaj za zadržavanje radnih mjesta, ali i rješavanje problema nelikvidnosti onima čija je poslovna aktivnost smanjenja uslijed epidemije. S obzirom na izvanrednu situaciju vezano uz epidemiju koronavirusa, predlaže se omogućiti ministru nadležnom za turizam da pravilnikom, u uvjetima posebnih okolnosti, propiše odgodu ili oslobođenje od plaćanja turističke pristojbe za obveznike plaćanja turističke pristojbe. Za vrijeme trajanja odgode ili oslobođenja od plaćanja turističke pristojbe nadležni inspektori neće podnositi optužne prijedloge za pokretanje prekršajnih postupaka, odnosno izdavanje prekršajnih naloga, niti naplaćivati novčanu kaznu na mjestu izvršenja prekršaja za obveznike navedene u pravilniku koji će donijeti ministar nadležan za turizam.
Slijedom toga potrebno je odgovarajuće izmijeniti odredbe Zakona o turističkoj pristojbi tako da se propiše ovlaštenje ministru da u uvjetima posebnih okolnosti pravilnikom propiše odgodu ili oslobođenje od plaćanja turističke pristojbe za obveznike plaćanja turističke pristojbe. Cilj predmetne dopune je da se u navedenim situacijama na efikasan i brz način može djelovati u cilju pomoći i prevladavanju problema nelikvidnosti onim obveznicima turističke pristojbe čija je poslovna aktivnost smanjena ili onemogućena uslijed epidemije korona virusa.
Na raspravi je istaknuto pitanje financiranja turističkih zajednica na kopnu te na obali iz boravišne pristojbe u trenutnim okolnostima. Predstavnik predlagatelja kazao je kako u većini turističkih zajednica postoje odgovarajuće financijske zalihe, a i većina troškova promocije i marketinga je obustavljena. Bilo je riječi i o potrebi brzih i agresivnih promotivnih kampanja na svim emitivnim tržištima kada prođe krizna situacija uzrokovana epidemijom koronavirusa.Nakon provedene rasprave Odbor za turizam jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O TURISTIČKOJ PRISTOJBI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti potpredsjednika Odbora Maria Habeka.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Mario Habek
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu, prvo čitanje, P.Z. br. 805.
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 15. sjednici održanoj 6. prosinca 2019. Prijedlog zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 28. studenoga 2019. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja podsjetio je kako u postupku pretvorbe društvenih poduzeća koja su se bavila turističkom djelatnošću u temeljni kapital trgovačkih društava u pravilu nije procjenjivano zemljište na kojem su bili izgrađeni hoteli i drugi objekti u funkciji turizma već su samo bili procijenjeni objekti. Nakon postupka pretvorbe objekti su postali vlasništvo trgovačkih društava, a zemljište ispod objekata i oko objekata je postalo vlasništvo Republike Hrvatske. Radi rješavanja navedenih problema i uređenja imovinskopravnih odnosa na nekretninama u navedenim situacijama, Hrvatski sabor je 2010. godine donio Zakon o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije. Kako rješenja Zakona iz 2010. godine nisu uspjela zaživjeti i proizvesti učinke u praksi jer za zemljišta koja su postala vlasništvo jedinica lokalne samouprave postoji problem uknjižbe prava vlasništva, a za kampove se nisu mogli utvrditi omjeri suvlasničke zajednice zbog nedostataka kriterija za procjenu vrijednosti objekata i zemljišta te nije dana niti jedna koncesija za kampove, izrađen je novi Prijedlog zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu.
Vezano za turističko zemljište koje je vlasništvo jedinica lokalne samouprave, Prijedlog zakona točno definira njegov obuhvat, a trgovačko društvo dobiva zakonski položaj zakupnika navedenog zemljišta. Također se određuje da se i u kampovima priznaje trgovačkim društvima vlasništvo zemljišta ispod objekata koji su procijenjeni u njihov temeljni kapital u slučaju ako zemljište ispod objekta nije procijenjeno. Time se ostvaruje načelo jedinstva nekretnine (građevine i zemljišta na kojem je izgrađena), ali će se na taj način i formirati nove katastarske čestice na kojima su procijenjene građevine izgrađene koje će biti vlasništvo trgovačkog društva, a samim time će se i razvrgnuti suvlasnička zajednica te će Republika Hrvatska biti isključivi vlasnik neprocijenjenog zemljišta u kampovima.Na raspravi je bilo riječi o površini zemljišta u kampovima na kojima je utvrđena suvlasnička zajednica. Predstavnici predlagatelja istaknuli su kako je riječ o 14.100.000,00 m2 zemljišta u kampovima na kojima još nisu uređeni odnosi i nije moguće uređivanje odnosa s trgovačkim društvima u skladu s tržišnim uvjetima. Kao prijelazno i privremeno rješenje za otklanjanje mogućih štetnih posljedica, Ministarstvo turizma naplaćuje korištenje takvih kampova trgovačkim društvima na način da im naplaćuje 3,00 kn/m2 za pola zemljišta kampa koje je u suvlasništvu i 2% od 1 ukupnog godišnjeg prihoda kampa.
Na raspravi je konstatirano kako Zakon predstavlja konačni epilog za najpropulzivniji sektor te pruža određeni optimizam investitorima da krenu u daljnje poslovne pothvate. Nadalje, članove Odbora zanimao je i iznos cijena zakupnine vezano uz kampove. Predstavnik predlagatelja pojasnio je kako će trgovačko društvo koje ima vlastite nekretnine u obuhvatu kampa imati zakonski položaj zakupnika zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske u obuhvatu kampa i s njim će se sklopiti ugovor o zakupu. Početni iznos jedinične cijene zakupnine te ostale orijentacijske kriterije za njihovo utvrđivanje propisat će Vlada Republike Hrvatske uredbom. Na raspravi su posebno istaknuti kampovi u Istarskoj županiji koji imaju najmanji broj noćenja, manji broj sunčanih dana u godini jer im je geografski položaj nepovoljniji, te je upozoreno kako bi o navedenom valjalo voditi računa prilikom izrade iznosa jedinične cijene zakupnine. Ocijenjeno je kako je početni iznos jedinične cijene zakupnine koji se korigira sa koeficijentom ekonomske isplativosti po županijama i to za kamp u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji s koeficijentom 1 previsok u odnosu na ostale županije. Predstavnik predlagatelja pojasnio je da je jedan od kriterija za odabir koeficijenata bio i blizina emitivnih tržišta te da će se navedeni prijedlozi uzeti u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Članovi Odbora osvrnuli su se i na pojedine primjedbe iz javne rasprave koje su iznijeli predstavnici Hrvatske udruge turizma kao i predstavnici kampova. Upozoreno je kako nije korektno da se sve zemljište stavi u istu kategoriju, a time i pod istu cijenu te bi u skladu s time kampovi udaljeni od mora plaćali istu cijenu kao i oni uz more. Predstavnik predlagatelja ustvrdio je kako se gotovo svi kampovi nalaze uz samo more. Otvoreno je i pitanje uloge lokalne samouprave prilikom sklapanja ugovora o zakupu. Predstavnik predlagatelja ponovio je kako temeljem ovog Zakona trgovačko društvo ima zakonski položaj zakupnika zemljišta u vlasništvu jedinice lokalne samouprave u obuhvatu građevne čestice kao zemljišta za redovitu uporabu turističkih građevina i s njim će jedinica lokalne samouprave sklopiti ugovor o zakupu. Parametre za utvrđivanje visine zakupnine za takvo zemljište odredit će Vlada Republike Hrvatske uredbom, a daje se i mogućnost trgovačkom društvu da u bilo kojem trenutku zatraži od jedinice lokalne samouprave prodaju navedenog zemljišta.
Nadalje, na raspravi je istaknuta i važnost definiranja što više pojedinosti samim Zakonom kako bi se izbjegle pravne nesigurnosti, a cijene zakupnine uredbom Vlade.Nakon provedene rasprave Odbor za turizam sa (7 glasova „za“ i 1 „suzdržanim“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 720
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 14. sjednici održanoj 25. rujna 2019. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 12. rujna 2019.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Na sjednici je provedena objedinjena rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona i o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se izmjene Zakona odnose samo na usklađivanje sa Zakonom o sustavu državne uprave (Narodne novine, broj 66/19) koji je stupio na snagu 18. srpnja 2019. Upravne poslove u prvom stupnju vezane za ishođenje, donošenje i upis u upisnik/registar rješenja o odobrenju za pružanje usluga turističkog vodiča, rješenja za pružanje usluga veza i smještaja plovnih objekata, rješenja o ispunjavanju uvjeta za vrstu plovnog objekta nautičkog turizma i rješenja o prestanku važenja rješenja za pružanje usluga u nautičkom turizmu, sukladno Zakonu o pružanju usluga u turizmu sada obavljaju uredi državne uprave u županiji odnosno upravno tijelo Grada Zagreba. U vezi s tim, novim Zakonom o sustavu državne uprave predviđena je mogućnost povjeravanja poslova neposredne provedbe zakona u prvom stupnju i drugih upravnih i stručnih poslova jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave tj. da se pojedini poslovi državne uprave iz nadležnosti ureda državne uprave povjere županijama te je u skladu s time potrebno izmijeniti odredbe Zakona o pružanju usluga u turizmu.
Odbor za turizam jednoglasno sa (8 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O PRUŽANJU USLUGA U TURIZMU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić - ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 721
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 14. sjednici održanoj 25. rujna 2019. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 12. rujna 2019.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Na sjednici je provedena objedinjena rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona i o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona.
Predlagatelj je kazao kako je novim Zakonom o sustavu državne uprave (Narodne novine, broj 66/19), a koji je stupio na snagu 18. srpnja 2019. godine, predviđena mogućnost povjeravanja poslova neposredne provedbe zakona u prvom stupnju i drugih upravnih i stručnih poslova jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, tj. da se pojedini poslovi državne uprave iz nadležnosti ureda državne uprave povjere županijama. Slijedom toga, potrebno je odgovarajuće izmijeniti odredbe Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti tako da upravne poslove u prvom stupnju, umjesto ureda državne uprave u županiji nadležnog za poslove ugostiteljstva, obavlja upravno tijelo županije nadležno za poslove ugostiteljstva.
Odbor za turizam jednoglasno sa (8 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenjeZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O UGOSTITELJSKOJ DJELATNOSTI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Konačnom prijedlogu zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, drugo čitanje, P.Z. br. 462 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici održanoj 10. travnja 2019. Konačni prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. travnja 2019. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
S obzirom na njihovu uzajamnu povezanost, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, P.Z. br. 462, Konačnom prijedlogu zakona o članarinama u turističkim zajednicama, P.Z. br. 463. i Konačnom prijedlogu zakona o turističkoj pristojbi, P.Z. br. 464.
Predstavnik predlagatelja kazao je kako Ministarstvo turizma predlaže izmjenu tri turistička zakona kojima se unaprjeđenje cjelokupni turistički sustav: Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, Zakon o turističkoj pristojbi i Zakon o članarinama u turističkim zajednicama. Uspostava sustava turističkih zajednica po načelu destinacijskog menadžmenta osnovni je cilj izmjena Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, istaknuo je predstavnik predlagatelja. Uspostavom sustava turističkih zajednica po modelu DMO-a: redefiniraju se zadaće turističkih zajednica, potiče sporazumno udruživanja lokalnih i regionalnih turističkih zajednica te jedinica lokalne samouprave, ograničava se udio troškova za bruto plaće zaposlenika u ukupnim prihodima turističke zajednice te profesionalizira funkcija direktora turističke zajednice.
U raspravi su istaknuta i stajališta saborskih zastupnika koja su uvrštena u Konačni prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma. Između ostalih, prihvaćen je i prijedlog zastupnika, a vezano uz ograničenje broja predstavnika pojedinog člana turističke zajednice u skupštini turističke zajednice, na način da se broj predstavnika pojedinog člana turističke zajednice u skupštini turističke zajednice ograniči na 40 % predstavnika u skupštini (umjesto Prijedlogom zakona predviđenih 30 % predstavnika u skupštini). Podržane su i odredbe Zakona kojima je propisano da su se lokalne turističke zajednice u postupku donošenja programa rada obvezne međusobno usklađivati i koordinirati s nadležnom regionalnom turističkom zajednicom, a regionalna turistička zajednica s Hrvatskom turističkom zajednicom.
Odbor sa (4 glasa „za“ i 3 „suzdržana) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma
Odbor također, jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskom saboru
ZAKLJUČAK
da se provede objedinjena rasprava o zakonskim prijedlozima: Konačni prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, drugo čitanje, P.Z. br. 462 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske; Konačni prijedlog zakona o članarinama u turističkim zajednicama, drugo čitanje, P.Z. br. 463 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske; Konačni prijedlog zakona o turističkoj pristojbi, drugo čitanje, P.Z. br. 464 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske s obzirom na njihovu uzajamnu povezanost.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić - ×
Izvješće Odbora za turizam o Konačnom prijedlogu zakona o članarinama u turističkim zajednicama, drugo čitanje, P.Z. br. 463 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici održanoj 10. travnja 2019. Konačni prijedlog zakona o članarinama u turističkim zajednicama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. travnja 2019. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
S obzirom na njihovu uzajamnu povezanost, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o članarinama u turističkim zajednicama, P.Z. br. 463., Konačnom prijedlogu zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, P.Z. br. 462., i Konačnom prijedlogu zakona o turističkoj pristojbi, P.Z. br. 464.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se Zakonom o članarinama u turističkim zajednicama smanjuje administrativno opterećenje i troškovi poslovanja gospodarstvenika (rasterećenje u iznosu od 11 milijuna kuna), uspostavlja se pravedniji model obuhvata obveznika plaćanja članarine te pravedniji model raspodjele sredstava prikupljenih od članarine. Zakonom se značajno smanjuje broj obveznika plaćanja članarine (s popisa obveznika briše se 21 djelatnost, a za 12 djelatnosti se smanjuje iznos plaćanja članarine), smanjuje se broj stopa za obračun članarine s dosadašnjih 28 na 5 što predstavlja značajno administrativno rasterećenje, a pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost na potpomognutim područjima plaćat će članarinu umanjenu za 20%. Formira se i Fond za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinent u koji se sada izdvaja 9% (do sada je bilo 7,5%), a iz tog Fonda će se regionalnim turističkim zajednicama koje imaju godišnji prihod manji od 500.000 kn, u vremenu od 5 godina od stupanja na snagu Zakona dodjeljivati sredstva. Još jedan novitet u Zakonu jest i 2% sredstava koja će se izdvajati u Fond za udružene turističke zajednice, a novost je i da će privatni iznajmljivači i OPG-ovi članarinu plaćati u godišnjem paušalnom iznosu, po izboru jednokratno ili tri puta godišnje, što predstavlja veliko administrativno rasterećenje, pojasnio je predstavnik predlagatelja.
Odbor sa (4 glasa „za“ i 3 „suzdržana) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o članarinama u turističkim zajednicama
Odbor također, jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskom saboruZAKLJUČAK
da se provede objedinjena rasprava o zakonskim prijedlozima: Konačni prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, drugo čitanje, P.Z. br. 462 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske; Konačni prijedlog zakona o članarinama u turističkim zajednicama, drugo čitanje, P.Z. br. 463 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske; Konačni prijedlog zakona o turističkoj pristojbi, drugo čitanje, P.Z. br. 464 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske s obzirom na njihovu uzajamnu povezanost.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić - ×
Izvješće Odbora za turizam o Konačnom prijedlogu zakona o turističkoj pristojbi, drugo čitanje, P.Z. br. 464 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici održanoj 10. travnja 2019. Konačni prijedlog zakona o turističkoj pristojbi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. travnja 2019. Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
S obzirom na njihovu uzajamnu povezanost, Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o turističkoj pristojbi, P.Z. br. 464., Konačnom prijedlogu zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, P.Z. br. 462. i Konačnom prijedlogu zakona o članarinama u turističkim zajednicama, P.Z. br. 463.
Uvodno je predstavnik predlagatelja kazao kako se Zakonom o turističkoj pristojbi predlaže da odluku o visini boravišne pristojbe više ne donosi Vlada RH Uredbom, već se ta odluka decentralizira, te ju donose županijske skupštine i to temeljem Pravilnika kojim ministar turizma utvrđuje najniži i najviši iznos. Za područja općina i gradova koji se smatraju potpomognutim područjima turistička pristojba može se odrediti u umanjenom iznosu do 30%. U Fond za turistički nedovoljno razvijena područja i kontinent uplaćuje se 2,5% sredstava. Novina je i to da se 2% sredstava od turističke pristojbe izdvaja u Fond za udružene turističke zajednice kako bi se mogli ispuniti ciljevi novog prijedloga Zakona o turističkim zajednicama. Dio sredstava koji pripada lokalnoj turističkoj zajednici do max 40% može se koristiti za financiranje projekata koji su u destinaciji od iznimne važnosti i za sufinanciranje projekata iz fondova EU-a. Novost je i da obveznici plaćanja turističke pristojbe postaju brodovi na kružnom putovanju u međunarodnom pomorskom prometu i međunarodnom prometu na unutarnjim vodama kada se brod nalazi na vezu u luci ili sidrištu luke, istaknuo je predstavnik predlagatelja.
Odbor sa (4 glasa „za“ i 3 „suzdržana“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o turističkoj pristojbi
Odbor također, jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskom saboruZAKLJUČAK
da se provede objedinjena rasprava o zakonskim prijedlozima: Konačni prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, drugo čitanje, P.Z. br. 462 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske; Konačni prijedlog zakona o članarinama u turističkim zajednicama, drugo čitanje, P.Z. br. 463 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske; Konačni prijedlog zakona o turističkoj pristojbi, drugo čitanje, P.Z. br. 464 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske s obzirom na njihovu uzajamnu povezanost.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 571
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 12. sjednici održanoj 21. veljače 2019. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. veljače 2019. uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako u skladu sa Zakonom o Državnom inspektoratu poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti turističke inspekcije Ministarstva turizma, poslove inspekcijskog nadzora neregistriranog obavljanja ugostiteljske djelatnosti, pružanja ugostiteljskih usluga i usluga u turizmu iz nadležnosti Ministarstva financija, Carinske uprave, te poslove sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva od 1. travnja 2019. preuzima Državni inspektorat te je u tu svrhu potrebno izmijeniti odredbe Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti. Kroz izmjenu navedenog zakona vrši se tehničko usklađivanje sa odredbama Zakona o državnom inspektoratu. Predlaže se donošenje zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. travnja 2019., te u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave.
Odbor jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof. dr. sc. Branko Grčić
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z. br. 572
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 12. sjednici održanoj 21. veljače 2019. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. veljače 2019. uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako u skladu sa Zakonom o Državnom inspektoratu poslove inspekcijskih nadzora iz nadležnosti turističke inspekcije Ministarstva turizma, poslove inspekcijskog nadzora neregistriranog obavljanja ugostiteljske djelatnosti, pružanja ugostiteljskih usluga i usluga u turizmu iz nadležnosti Ministarstva financija, Carinske uprave, te poslove sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva od 1. travnja 2019. preuzima Državni inspektorat te je u tu svrhu potrebno izmijeniti odredbe Zakona o pružanju usluga u turizmu. Slijedom navedenoga, predlaže se donošenje zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u okviru Državnog inspektorata od 1. travnja 2019., te u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave.
Odbor jednoglasno sa (7 glasova „za“) predlaže Hrvatskome saboru donošenjeZakona o izmjenama Zakona o pružanju usluga u turizmu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof. dr. sc. Branko Grčić
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, prvo čitanje, P.Z. br. 462
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 11. sjednici održanoj 14. studenoga 2018. Prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 26. listopada 2018.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako je osnovni cilj ovog Zakona uspostava sustava turističkih zajednica po načelu destinacijskog menadžmenta – čime se znatno mijenjaju zadaće turističkih zajednica na svim razinama. Potiče se udruživanje kao i osnivanje turističkih zajednica za područje više jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave. Prema ovom prijedlogu sustav turističkih zajednica čine: lokalna turistička zajednica osnovana kao lokalna destinacijska menadžment organizacija za područje jedne ili više jedinica lokalne samouprave, regionalna turistička zajednica osnovana kao regionalna destinacijska menadžment organizacija za područje jedne ili više jedinica područne (regionalne) samouprave te Turistička zajednica Grada Zagreba i Hrvatska turistička zajednica. Nalazimo da će donošenje ovog Zakona imati, između ostaloga, sljedeće pozitivne učinke: efikasnije sudjelovanje turističkih zajednica u upravljanju destinacijom, udruživanje i racionalizaciju unutar sustava, povećanje učinkovitosti sustava, posebice u razvoju i unapređenju postojećih turističkih proizvoda, jačanje lokalne/regionalne inicijative, veću transparentnost rada turističkih zajednica te bolju promociju destinacijskog turističkog proizvoda. Izdaci za bruto plaće zaposlenika ograničavaju se na 30% ukupnih prihoda turističke zajednice, a u svrhu osiguranja načela financijske samodostatnosti u djelovanju svih turističkih zajednica, dodao je predstavnik predlagatelja.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo uvođenjem destinacijskog menadžmenta, no i upozoreno na neke negativne posljedice potencijalnog udruživanja turističkih zajednica na primjerima gdje su iste međusobni konkurenti ili od udruživanja ne ostvaruju financijsku korist jer sami ostvaruju značajan dio prihoda. Predstavnik predlagatelja naglasio je kako je riječ o mogućnosti koja se ne mora iskoristiti te dodao kako se turističke zajednice mogu udružiti u okviru nekog konkretnog projekta (primjerice, zajedničkog sudjelovanja i promocije na turističkim sajmovima). U ovom kontekstu neki članovi Odbora podsjetili su i na primjere udruživanja turističkih zajednica više općina u sjevernom Zagorju iz 2006. godine, a koji su bili neuspješni te se odustalo od navedene opcije.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa (7 glasova „za“i 4 „suzdržana) predložio Hrvatskome saboru donošenjeZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o članarinama u turističkim zajednicama, prvo čitanje, P.Z. br. 463
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 11. sjednici održanoj 14. studenoga 2018. Prijedlog zakona o članarinama u turističkim zajednicama koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 26. listopada 2018.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako su osnovna načela pri izradi ovoga Zakona bila: smanjivanje administrativnog opterećenja i troškova poslovanja gospodarstvenika, pravedniji model obuhvata obveznika plaćanja članarine te pravedniji model raspodjele sredstava prikupljenih od članarine. Prijedlogom Zakona značajno se smanjuje broj obveznika plaćanja članarine, primjerice, s popisa obveznika plaćanja briše se 21 djelatnost, a za dio obveznika 12 djelatnosti se smanjuje obuhvat, a obveznici plaćanja članarine postaju i banke.
Smanjuje se broj stopa za obračun članarine s dosadašnjih 28 na 5 što predstavlja značajno administrativno rasterećenje. Pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost na potpomognutim područjima (I – IV skupina) sukladno odluci Vlade Republike Hrvatske kojom se uređuje razvrstavanje jedinica lokalne samouprave prema stupnju razvijenosti, plaćaju članarinu umanjenu za 20%. Privatni iznajmljivači i OPG-ovi će sada članarinu plaćati u paušalnom iznosu, po izboru jednokratno ili tri puta godišnje. Na posebni račun HTZ-a izdvaja se 2% sredstava za projekte i programe udruženih turističkih zajednica, dodao je predstavnik predlagatelja.U raspravi je izraženo zadovoljstvo korjenitim promjenama u turističkom sektoru koje će osigurati dugoročne pozitivne posljedice. Posebno je naglašena važnost pravedne raspodjele sredstava prikupljenih od članarine s obzirom na nejednaku razvijenost pojedinih turističkih destinacija.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa ( 9 glasova „za“i 2 „suzdržana) predložio Hrvatskome saboru donošenje
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o članarinama u turističkim zajednicama.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Branko Grčić
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o turističkoj pristojbi, prvo čitanje, P.Z. br. 464
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 11. sjednici održanoj 14. studenoga 2018. Prijedlog zakona o turističkoj pristojbi koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 26. listopada 2018.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Prema novom prijedlogu Zakona odluka o visini boravišne pristojbe se decentralizira, odnosno umjesto da je donosi Vlada RH Uredbom, o visini odlučuju županijske skupštine na prijedlog turističkih zajednica, uvodno je istaknuo predstavnik predlagatelja. Ministar turizma pravilnikom utvrđuje najniži i najviši iznos turističke pristojbe, a u okviru tog najvišeg i najnižeg iznosa županijska skupština pojedine županije, odnosno Gradska skupština Grada Zagreba utvrđuje visinu turističke pristojbe. Za područja općina i gradova koji se smatraju potpomognutim područjima (I – IV skupina), sukladno odluci Vlade Republike Hrvatske kojom se uređuje razvrstavanje jedinica lokalne samouprave prema stupnju razvijenosti, turistička pristojba može se odrediti u iznosu umanjenom do 30% u odnosu na visinu turističke pristojbe koja je određena. Sredstava koja se uplaćuju na poseban račun HTZ-a za razvojne projekte i programe na turistički nedovoljno razvijenim područjima iznose 2,5%. Novina je i to da se 2% sredstava od turističke pristojbe izdvaja na posebni račun HTZ-a za projekte i programe udruženih turističkih zajednica, a dio sredstava koji pripada lokalnoj TZ (do max 25%) može se koristiti za financiranje projekata koji su u destinaciji od iznimne važnosti, pojasnio je predstavnik predlagatelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa (8 glasova „za“ i 3 „suzdržana) predložio Hrvatskome saboru donošenje
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o turističkoj pristojbi.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Branko Grčić
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, P.Z. br. 378.
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 10. sjednici održanoj 17. listopada 2018. Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. listopada 2018.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja izložio izmjene koje se predlažu ovim Zakonom. Propisuje se obveza usklađivanja standarda objekata za iznajmljivače, koji su ishodili rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu do 1. rujna 2007. godine sukladno tada važećem Pravilniku o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu, sa sada važećim istoimenim Pravilnikom. Uređuju se ugostiteljske usluge u domaćinstvu na način da iznajmljivač može uz uslugu smještaja pružati svojim gostima samo uslugu doručka, a ne i polupansiona i pansiona.
Daje se mogućnost obavljanja ugostiteljske djelatnosti, pored specijalnih bolnica i lječilišta, i drugim zdravstvenim ustanovama, trgovačkim društvima za obavljanje zdravstvene djelatnosti i zdravstvenim radnicima koji samostalno obavljaju privatnu praksu, sukladno posebnim propisima kojima je regulirana zdravstvena zaštita. Ublažava se postupanje turističkih inspektora prema pružateljima usluga počiniteljima prekršaja primjenom načela oportuniteta. Omogućava se da obiteljska poljoprivredna gospodarstva mogu iznimno pružati usluge i za više od 80 osoba (izletnika) radi organiziranja prigodnih tradicijskih proslava i manifestacija najviše deset puta tijekom kalendarske godine, a ne kao u važećem Zakonu najviše pet puta, čime će se doprinijeti daljnjem razvoju turizma na ruralnom području i većem plasmanu domaćih proizvoda u ugostiteljstvu. Također se predlaže učinkovitija primjena u praksi odredbe koja presumira da se radi o pružanju ugostiteljskih usluga u domaćinstvu kada vlasnici u svojim nekretninama omoguće boravak više od 15 osoba koje nisu članovi njihove uže obitelji, u turističkim mjestima od 15. lipnja do 15. rujna.U raspravi je upozoreno na visinu sankcija za počinitelje pojedinih prekršaja kao i na nedovoljnu kontrolu od strane inspektora za iznajmljivače koji „rade na crno“ te stvaraju nelojalnu konkurenciju. Ukazano je i na moguće probleme u dijelu kojim se reguliraju ugostiteljske usluge u domaćinstvu gdje iznajmljivač uz uslugu smještaja može svojim gostima pružati samo uslugu doručka s obzirom da svi dijelovi Hrvatske nisu jednako razvijeni te je u tom kontekstu iskazana i potreba uvođenja neke vrste diferencijacije prema područjima.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa (5 glasova „za“i 3 „suzdržana) predložio Hrvatskome saboru donošenjeZakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, prvo čitanje, P. Z. br. 434
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 9. sjednici održanoj 26. rujna 2018. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. rujna 2018. Odbor za turizam raspravio je Prijedlog zakona na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja posebno se osvrnuo na dio Zakona kojim se uređuje visina paušalnog poreza za iznajmljivače u turizmu. Podsjetio je kako je trenutno važeći paušalni porez na dohodak određen još 2004. godine te da je uočena potreba za usklađivanjem visine poreznog opterećenja za iznajmljivače u turizmu.
Prihodi od turizma danas su višestruko narasli te iznose oko 13 milijardi kuna, a u ovoj godini broj iznajmljivača je također porastao te iznosi preko 100 000, istaknuo je predstavnik predlagatelja. Podsjetio je i kako pomoćni ležajevi nisu predmet oporezivanja, a riječ je o ukupno 1/3 kreveta koji se iznajmljuju. Ovim Zakonom se jedinicama lokalne samouprave daje mogućnost upravljanja visinom poreza u skladu s fiskalnim potrebama i ciljevima gospodarskog razvoja. Predlaže se promjena u oporezivanju iznajmljivača u turizmu na način da bi predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave donijela odluke o visini plaćanja paušalnog poreza u rasponu od 150 do 1.500 kuna po krevetu, odnosno po smještajnoj jedinici kampu.U raspravi je upozoreno kako svi turistički dijelovi Republike Hrvatske nisu jednako razvijeni te su cijene iznajmljivanja različite, primjerice u Slavoniji i na otocima. Istaknuto je i kako bi povećanje visine paušalnog poreza po krevetu moglo povećati i ukupnu cijenu iznajmljivanja, a prostora za to više nema. Naglašeno je i kako jedan značajan dio iznajmljivača dopunjuje iznajmljivanjem smještaja svoje socijalne potrebe. Članovi Odbora suglasni su kako su određene korekcije visine paušalnog poreza potrebne, no isto tako je važno odrediti različite stope za jednu jedinicu lokalne samouprave, odnosno sukladno atraktivnosti lokacije napraviti „zoniranje“ te u skladu s time propisati visinu paušalnog poreza.
Predstavnik predlagatelja je pojasnio kako raspon plaćanja nije u Zakonu striktno definiran. Članovi Odbora posebno su izdvojili brojku od oko 10% iznajmljivača koji nisu rezidenti u općini u kojoj iznajmljuju te bi se i o tome trebalo voditi računa prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona. Kao potencijalni problem istaknut je slučaj kada predstavničko tijelo lokalne samouprave koje donosi odluku o visini paušalnog poreza ne donese odluku te da je potrebno preciznije propisati obveze predstavničkog tijela jedinica lokalne samouprave kao i moguće sankcije.
Nakon provedene rasprave Odbor većinom glasova (6 glasova „za“ i 3 „protiv“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Branko Grčić
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, prvo čitanje, P.Z. br. 378 - predlagateljica: Vlada Republike Hrvatske
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici održanoj 4. srpnja 2018. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. lipnja 2018.
Odbor za turizam raspravio je Prijedlog zakona na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo osnovne izmjene koje se predlažu ovim Zakonom. Prije svega, usklađuju se standardi objekata za privatne iznajmljivače (fizičke osobe) koji su ishodili rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu do 1. rujna 2007. godine, odnosno sukladno do tada važećem Pravilniku o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu. Usklađivanje standarda propisuje se kao mogućnost, a oni koji neće podnijeti zahtjev za usklađivanje moći će nastaviti pružati usluge bez prava na korištenje oznake kategorije (zvjezdice). Postupci usklađivanja trebali bi se realizirati kroz nekoliko godina. Pruža se i mogućnost obavljanja ugostiteljske djelatnosti, pored specijalnih bolnica i lječilišta, i drugim zdravstvenim ustanovama, trgovačkim društvima za obavljanje zdravstvene djelatnosti i zdravstvenim radnicima koji samostalno obavljaju privatnu praksu, sukladno posebnim propisima kojima je regulirana zdravstvena zaštita. Uređuje se i nova vrsta objekta u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu - objekt za robinzonski smještaj. Ugostiteljske usluge u domaćinstvu uređuju se na način da iznajmljivači uz uslugu smještaja mogu svojim gostima pružati samo uslugu doručka, a ne i polupansiona i pansiona (što su do sada mogli). Uvodi se i ublažavanje postupanja turističkih inspektora prema pružateljima usluga počiniteljima prekršaja, propisivanjem mogućnosti da se bez kažnjavanja otklone nepravilnosti i nedostaci utvrđeni u inspekcijskom nadzoru.
U raspravi je istaknuto kako ovaj Zakon pridonosi modernizaciji i jačanju kvalitete te usklađivanju standarda u turističkom sektoru, a regulira i dodatne djelatnosti.
Upozoreno je i na moguće probleme u dijelu kojim se reguliraju ugostiteljske usluge u domaćinstvu gdje iznajmljivač uz uslugu smještaja može svojim gostima pružati samo uslugu doručka.Nakon provedene rasprave Odbor većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 „suzdržana“) predlaže Hrvatskome saboru donošenje
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 280. - predlagatelj: zastupnik Siniša Varga
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici, održanoj 21. ožujka 2018. Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio zastupnik Siniša Varga aktom od 25. siječnja 2018.
Odbor za turizam raspravio je predmetni Prijedlog zakona na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao s pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/18-12/06, Urbroj: 50301-27/25-18-11) upućeno Hrvatskom saboru 1. ožujka 2018.
Uvodno je predlagatelj istaknuo kako je osnovna intencija Zakona zabrana prodaje energetskih pića osobama mlađim od 18 godina. Podsjetio je na relevantnu znanstvenu literaturu koja u svojim istraživanjima potvrđuje kako energetska pića imaju loš utjecaj na zdravlje mladih ljudi, ponekad i sa smrtnim ishodima te je cilj ovog Zakona prevenirati negativne zdravstvene posljedice kod mladih. Neke zemlje Europske unije poput Litve i Latvije zabranile su prodaju energetskih pića maloljetnicima.
Predstavnik Ministarstva zdravstva istaknuo je kako Vlada RH u ovom trenutku ne podržava predloženi Zakon. Potrebno je napraviti dodatna istraživanja utjecaja na zdravlje mladih prije donošenja mjera zabrane prodaje, odnosno usluživanja i dopuštanja konzumiranja energetskih pića u ugostiteljskim objektima.
Predstavnica Ministarstva turizma podsjetila je kako Hrvatski zavod za javno zdravstvo HZJZ uskoro započinje međunarodno istraživanje o zdravstvenom ponašanju učenika (The Health Behaviour in School-aged Children HBSC) koje bi se trebalo provoditi za nekih mjesec dana, na široj osnovi, ne samo za energetska pića već i za alkohol, droge i prehranu. Rezultati istraživanja trebali bi biti do kraja godine te će pružiti potpuni uvid u problematiku.
U raspravi je istaknuta važnost detaljne analize mogućih opasnosti za zdravlje mladih u istraživanju koje će biti provedeno.
Nakon provedene rasprave Odbor većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 „suzdržana“) nije podržao donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Konačnom prijedlogu zakona o pružanju usluga u turizmu, drugo čitanje, P.Z.E. br. 209
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 5. sjednici održanoj 13. prosinca 2017. Konačni prijedlog Zakona o pružanju usluga u turizmu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 7. prosinca 2017.
Odbor za turizam raspravio je navedeni akt na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako se predmetni zakon u najopsežnijem dijelu odnosi na usklađivanje zakona s Direktivom (EU-a) 2015/2302, što je obveza svih članica Europske unije do 1. siječnja 2018. godine, čime će se postići bolja i učinkovitija zaštita potrošača. U odnosu na tekst Prijedloga zakona koji je prošao prvo čitanje u Hrvatskom saboru u tekstu Konačnog prijedloga zakona uvažena su neka stajališta iznesena u raspravi u Hrvatskom Saboru i njegovim radnim tijelima tijekom prvog čitanja te su učinjene i neke izmjene od strane predlagača. Prije svega, javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim područjima proširen je krug turističkih usluga koje mogu pružati na svom području, imenovanje visokih učilišta za provedbu stručnog ispita za turističkog vodiča i pravilnik za provedbu stručnog ispita donosit će se uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za obrazovanje, pravilnik za plovne objekte nautičkog turizma, a vezano uz ribarska plovila kao plovne objekte nautičkog turizma, donositi će se uz prethodno mišljenje ministra nadležnog za ribarstvo, prihvaćen je i prijedlog Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora vezano uz uključivanje ribarske djelatnosti, osobito vezano uz rad slatkovodnih ribnjaka koji se bave akvakulturom, vezano uz uvjete koje mora ispunjavati voditelj poslova u turističkoj agenciji, smanjuje se broj godina radnog iskustva (na 1. god.), radi uklanjanja administrativnih prepreka te su prihvaćeni i prijedlozi Odbora za zakonodavstvo u smislu dorade teksta u pravnom i nomotehničkom smislu, pojasnio je predstavnik predlagatelja.
U raspravi je istaknuto kako će neki klubovi zastupnika podnijeti amandmane na predmetni zakon.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa (6 glasova „za“i 2 „suzdržana) predložio Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o pružanju usluga u turizmu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Branko Grčić
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o pružanju usluga u turizmu, prvo čitanje, P.Z.E. br. 209
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 3. sjednici, održanoj 8. studenoga 2017. Prijedlog zakona o pružanju usluga u turizmu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 12. listopada 2017.
Odbor za turizam raspravio je predmetni Prijedlog zakona na temelju članka 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako će se Prijedlogom zakona stvoriti odgovarajući pravni okvir za razvoj usluga u turizmu, smanjiti prepreke za početak poduzetničke aktivnosti, omogućiti zapošljavanje i samozapošljavanje, što bi sve trebalo imati vrlo pozitivan učinak na broj turista i trajanje njihovog boravka u turističkim destinacijama, produljenje turističke sezone i u konačnici povećanje prihoda u sektoru turizma.
Najopsežnije promjene odnose se na usklađivanje zakona s Direktivom (EU-a) 2015/2302, što je obveza svih članica Europske unije do 1. siječnja 2018. godine, čime će se postići bolja i učinkovitija zaštita potrošača.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) predložio Hrvatskome saboru donošenjeZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o pružanju usluga u turizmu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr.sc. Branko Grčić
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 61
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 2. sjednici održanoj 9. prosinca 2016. godine Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. prosinca 2016. godine. Odbor za turizam je, sukladno članku 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja obrazložio kako se sukladno Odluci Vlade Republike Hrvatske o popisu neporeznih davanja koja će se ukinuti i/ili smanjiti u 2016. i 2017. godini pristupilo izradi izmjene Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, a kojim se predlaže smanjenje stope za dodatnih 5%.U raspravi su članovi Odbora ukazali na potrebu dodatnog redefiniranja Zakona o članarinama u turističkim zajednicama, a kojim bi se osigurala ravnomjernost raspodjele članarina ne dovodeći pri tome u pitanje učinkovitost funkcioniranje turističkih zajednica.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Branko Grčić
- ×
Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 46
Odbor za turizam Hrvatskoga sabora raspravio je na 2. sjednici održanoj 9. prosinca 2016. godine Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. prosinca 2016. godine. Odbor za turizam je, sukladno članku 77. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja obrazložio kako se Prijedlogom zakona predlaže produženje važenja privremenih rješenja o obavljanju ugostiteljske djelatnosti i privremenih rješenja za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu ili obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu u slučaju ispunjavanja Zakonom propisanih uvjeta.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof.dr.sc. Branka Grčića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Branko Grčić