Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o primaljstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 668

Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 51. sjednici Odbora, održanoj 9. prosinca 2010. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o primaljstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. prosinca 2010. godine.

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnik predlagatelja u uvodnom izlaganju objasnio je osnovne razloge za predlaganje izmjena i dopuna Zakona. Prije svega riječ je o usklađivanju važećeg zakona sa pravnom stečevinom Europske unije u poglavlju 3. Sloboda pružanja usluga, u dijelu koji se odnosi na obrazovanje i djelokrug rada primalja. Time se preuzimaju odredbe Direktive 2005/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o priznavanju stručnih kvalifikacija.

Primaljstvo u Hrvatskoj ima dugu tradiciju. Predloženim Zakonom precizno se određuje djelokrug rada primalja te propisuju uvjeti za potreban multidisciplinaran pristup u obavljanju djelatnosti. Uređuje se područje prava na samostalan rad, nadležnost strukovne komore i voditelja tima primaljske skrbi.

Uz jedinstven pristup u temeljnom obrazovanju primalja, koje obuhvaća propisano minimalno redovno osposobljavanje, propisuje se i obrazovanje na preddiplomskom studiju te dodatno usavršavanje. Obzirom da je primaljstvo, kako određuje Svjetska zdravstvena organizacija, integralni dio cjelokupne zdravstvene zaštite koje obuhvaća promociju zdravlja i prevenciju bolesti uz pružanje prve pomoći i u odsutnosti liječnika, potrebno je osigurati prema načelima profesionalne etike kontrolu kvalitete i stručni nadzor, na što su tijekom rasprave članovi Odbora skrenuli pažnju. Usklađujući se s Direktivom EU, Zakonom se određuje nadležnost rada primalja u svim razinama zdravstvene zaštite. Isto tako Zakon utvrđuje potrebnu razinu obrazovanja za primalje.

U raspravi su članovi Odbora podržali donošenje predloženog Zakona, budući da će predložene izmjene i dopune pridonijeti kvalitetnijoj primjeni usvojenih znanja i praćenju dostignuća iz područja primaljske skrbi.

Nakon rasprave, članovi Odbora su jednoglasno odlučili predložiti Hrvatskom saboru da donese

ZAKON O
IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PRIMALJSTVU

u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Andriju Hebranga, dr.med., predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Prof.dr.sc. Andrija Hebrang, dr. med.