7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Zlatko Tušak (ORaH)

Tušak, Zlatko

Born on 11 July 1964 in Rijeka. Graduated from the Faculty of Political Science in Zagreb.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • on 17 September 2015 the MP ceased to be the Independent Member of the Parliament and commenced performing MP duties as member of the Croatian Sustainable Development Party
  • on 3 August 2015 the MP ceased to be the member of Croatian Labourists - Labour Party and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament

Deputy club:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Labourists - Labour Party

Constituency: