9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016 - 22 July 2020)

Mato Franković (HDZ)

Franković, Mato

Born on 23 February 1982 in Dubrovnik. Graduated from the American College of Management and Technology in Hotel and Resort Management acquiring the degree of Associate in Applied Science. 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

End of parliamentary mandate:

9 June 2017

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP resigned on 9 June 2017
  • the MP`s term of office began on 14 October 2016 as Lovro Kuščević`s substitute

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union and Croatian Christian Democratic Party

Constituency: