7. sjednica -
- ×
Obrazloženo mišljenje Odbora za europske poslove o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga COM (2016) 128
Odbor za europske poslove je, na temelju ovlasti dodijeljenih Zakonom o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima i Poslovnikom Hrvatskoga sabora, 5. svibnja 2016. održao sjednicu na kojoj je raspravljao o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga COM (2016) 128.
U skladu s ovlastima koje nacionalnim parlamentima država članica Europske unije dodjeljuju Ugovor o Europskoj uniji i Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno Protokol (br. 2) o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti, članovi Odbora raspravljali su o navedenom Prijedlogu direktive iz perspektive poštovanja načela supsidijarnosti, kako je ono definirano člankom 5. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji.
Nakon provedene rasprave Odbor za europske poslove je na temelju članka 158. stavka 5. Poslovnika Hrvatskoga sabora donio sljedećeOBRAZLOŽENO MIŠLJENJE
Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga nije u skladu s načelom supsidijarnosti.
OBRAZLOŽENJE
Odbor za europske poslove utvrdio je da, protivno članku 5. Protokola br. 2 o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti, Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga ne sadrži detaljnu izjavu kojom bi se omogućila procjena sukladnosti s načelima supsidijarnosti i proporcionalnosti, iz čega slijedi da Europska komisija kao predlagatelj akta nije opravdala potrebu donošenja zakonodavnog akta na razini Europske unije.
Nadalje, Odbor za europske poslove, polazeći od članka 56. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, smatra da predmetni Prijedlog direktive otvara pitanja ograničavanja slobode pružanja usluga unutar Europske unije te naglašava da je cijena rada legitiman element konkurentnosti tvrtki na unutarnjem tržištu Europske unije.
Slijedom navedenog Odbor za europske poslove postavlja pitanje opravdanosti ulaska predlagatelja u načelo autonomije poslodavaca i sindikata u procesu kolektivnog pregovaranja.
Odbor za europske poslove također smatra da predlaganje izmjena Direktive 96/71/EZ u razdoblju dok još teče rok za prenošenje Direktive 2014/67/EU o provedbi Direktive 96/71/EZ o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga i izmjeni Uredbe (EU) br. 1024/2012 o administrativnoj suradnji putem Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta („Uredba IMI“) u nacionalna zakonodavstva država članica predstavlja pretjeranu regulaciju te stvara okružje pravne nesigurnosti za radnike i tvrtke, što je izravno u suprotnosti s načelima unutarnjeg tržišta.PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Jandroković
6. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za europske poslove o Stajalištu Republike Hrvatske o Inicijativi Europske komisije - Paket o kružnom gospodarstvu od 1. ožujka 2016. na osnovi kojeg Vlada djeluje u institucijama Europske unije
Na temelju članka 8. stavka 4. Zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima („Narodne novine“, br. 81/13.) i članka 154. stavka 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13.) Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 4. svibnja 2016. donio je
ZAKLJUČAK
O STAJALIŠTU REPUBLIKE HRVATSKE1. Prihvaća se Stajalište Republike Hrvatske o Inicijativi Europske komisije - Paket o kružnom gospodarstvu od 1. ožujka 2016. na osnovi kojeg Vlada djeluje u institucijama Europske unije.
2. Obvezuje se Vlada Republike Hrvatske da do usvajanja zakonodavnih akata objavljenih u okviru Inicijative Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu obavješćuje Hrvatski sabor o značajnijim izmjenama sadržaja prijedloga zakonodavnih akata te o izmjenama Stajališta Republike Hrvatske.
PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Jandroković
O B R A Z L O Ž E NJ E
Europska komisija objavila je Inicijativu Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu 2. prosinca 2015. Inicijativa obuhvaća sljedeće prijedloge zakonodavnih akata:
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni direktiva 2000/53/EZ o otpadnim vozilima, 2006/66/EZ o baterijama i akumulatorima i o otpadnim baterijama i akumulatorima te 2012/19/EU o otpadnoj električnoj i elektroničkoj opremi COM (2015) 593
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 94/62/EZ o ambalaži i ambalažnom otpadu COM (2015) 596
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2008/98/EZ o otpadu COM (2015) 595
- Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 1999/31/EZ o odlagalištima otpada COM (2015) 594.
Inicijativa – Paket o kružnom gospodarstvu je uvrštena u Radni program za razmatranje stajališta Republike Hrvatske za 2016. godinu.Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora je na 6. sjednici održanoj 4. svibnja 2016. raspravljao o Inicijativi Europske komisije – Paket o kružnom gospodarstvu D.E.U. br. 16/003, koje je Koordinacija za vanjske i europske poslove Vlade Republike Hrvatske usvojila Zaključkom: Klasa: 022-03/16-07/73, Urbroj: 50301-21/21-16-1 na sjednici održanoj 1. ožujka 2016. Godine i dostavila Hrvatskom saboru u skladu s člankom 6. stavkom 4. Zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima.
Odbor za europske poslove raspravljao je stajalištu Republike Hrvatske i o dokumentu Europske unije na temelju ovlasti iz članka 4. Zakona o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima.
Nositelj izrade Stajališta Republike Hrvatske je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
U skladu s člankom 154. stavkom 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor za europske poslove proslijedio je 22. ožujka 2016. Stajalište Republike Hrvatske Odboru za zaštitu okoliša i prirode.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode podržao je mišljenjem Stajalište Republike Hrvatske na 4. sjednici održanoj 13. travnja 2016.
Odbor za europske poslove je, na 6. sjednici održanoj 4. svibnja 2016., uzimajući u obzir mišljenje Odbora za zaštitu okoliša i prirode, jednoglasno (9 glasova „ZA“) donio navedeni Zaključak.
2.sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za europske poslove o Prijedlogu plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2016. godinu
Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora je na 2. sjednici održanoj 18. veljače 2016. raspravljao o Prijedlogu plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2016. godinu, kojeg je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. veljače 2016.
Odbor za europske poslove je, na temelju nadležnosti iz članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o Prijedlogu plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2016. godinu kao matično radno tijelo.
Predstavnica predlagatelja iznijela je da radi pravilne provedbe pravne stečevine Europske unije u Republici Hrvatskoj Prijedlog plana usklađivanja za 2016. godinu predviđa donošenje 75 zakona, orijentacijski podijeljenih po kvartalima, ovisno o rokovima za preuzimanje pravne stečevine Europske unije. Naglašeno je da planiranje usklađivanja zakonodavstva kroz donošenje Plana usklađivanja doprinosi pravovremenoj i pravilnoj provedbi prava Europske unije što potvrđuje podatak da se svi prigovori Europske komisije rješavaju u predsudskoj fazi.
U odnosu na provedbu prošlogodišnjeg Plana usklađivanja, u raspravi je ukazano da je u 2015. godini od predviđenih 64 zakona donesen 41 zakon, uglavnom zbog prenošenja dijela zakonodavnih mjera u Plan za 2016. godinu. Nadalje, istaknuto je da pravilna provedba prava Europske unije slijedi odgovarajuću zaštitu nacionalnih interesa u pojedinim zakonodavnim prijedlozima već u samom postupku njihovog donošenja u Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije. Također, u odnosu na postupke zbog povrede prava koji se vode na Sudu Europske unije, naglašena je potreba praćenja svih postupaka i odgovarajuće intervencije Republike Hrvatske u istima.
Nakon provedene rasprave Odbor za europske poslove je jednoglasno (11 glasova „ZA“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenjePlana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2016. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici, Odbor je odredio predsjednika Odbora Gordana Jandrokovića.
PREDSJEDNIK ODBORA
Gordan Jandroković