8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Siniša Varga (SDP)

Varga, Siniša

Born on 24 August 1965 in Zagreb. Graduated from from Zagreb School of Dental Medicine (dentist; specialized in prosthodontics). 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 30 January 2016
  • the suspension of the MP's term of office started on 28 December 2015; his substitute is Snježana Bužinec

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: