10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020)

Luka Brčić (HDZ)

Brčić, Luka

Born on 14 September 1969 in Otok (Sinj). Graduated from the Catholic Faculty of Theology, University of Zagreb. 

Contact:
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537 
Fax: +385 1 45 69 314 
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 22 July 2020; his substitute is Vinko Zulim
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 25 June 2021 and the suspension of the MP's term of office started on 25 June 2021; his substitute is Vinko Zulim
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 4 January 2022

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: