Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun s rasprave o Izvješću o obavljenim financijskim revizijama političkih stranaka i nezavisnih zastupnika za 2022.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 100. sjednici, održanoj 28. veljače 2024. godine, Izvješće o obavljenim financijskim revizijama političkih stranaka i nezavisnih zastupnika za 2022. koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, u skladu s odredbom članaka 54. stavka 1. Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma („Narodne novine“, broj 29/19 i 98/19), dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 20. prosinca 2023. godine. 
Odbor je o predmetnom Izvješću raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske od 15. veljače 2024. godine (KLASA: 022-03/23-12/125, URBROJ: 50301-21/06-24-4), u kojem se ističe da Vlada Republike Hrvatske nema primjedbi na predmetno Izvješće. 
 
Uvodno je predstavnica Državnog ureda za reviziju istaknula da političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici vode poslovne knjige i sastavljaju financijske izvještaje prema odredbama Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma te propisima o računovodstvu za neprofitne organizacije. Financijske izvještaje za 2022., s propisanim prilozima bila je obvezna dostaviti 171 politička stranka (od čega je 18 političkih stranaka prestalo djelovati i brisano je iz Registra političkih stranaka tijekom 2022. i 2023.), pet nezavisnih zastupnika te 1 342 nezavisna vijećnika. Unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja financijske izvještaje dostavilo je 135 političkih stranaka (128 u propisanom roku, sedam izvan propisanog roka), pet nezavisnih zastupnika te 996 nezavisnih vijećnika. Na navedeni način financijske izvještaje nije dostavilo 36 političkih stranaka te 346 nezavisnih vijećnika (307 ih je dostavilo izjave o odricanju od prava na redovito godišnje financiranje iz proračuna, a 39 nije dostavilo spomenute financijske izvještaje, izjave ni drugu dokumentaciju). Financijski izvještaji političkih stranaka, nezavisnih zastupnika i nezavisnih vijećnika s propisanim prilozima, dostavljeni unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, objavljeni su na mrežnim stranicama Državnog izbornog povjerenstva. Financijskom revizijom su obuhvaćeni financijski izvještaji i poslovanje 48 političkih stranaka i pet nezavisnih zastupnika koji su u 2022. ostvarili prihode iznad 100.000,00 kuna. Revizijom utvrđene nepravilnosti i propusti koje su utjecale na izražavanje mišljenja najvećim dijelom odnose se na financijske izvještaje i računovodstveno poslovanje. Kriteriji za izražavanje mišljenja bili su zakoni te drugi propisi i unutarnji akti kojima je uređeno financijsko izvještavanje i poslovanje političkih stranaka i nezavisnih zastupnika. Za sve utvrđene nepravilnosti i propuste u poslovanju političkih stranaka i nezavisnih zastupnika, Državni ured za reviziju dao je 266 naloga i preporuka (političke stranke 256, nezavisni zastupnici deset), čija bi provedba pridonijela istinitom, pouzdanom i točnom iskazivanju i evidentiranju prihoda, rashoda, imovine, obveza i vlastitih izvora u financijskim izvještajima i poslovnim knjigama, kao i povećanju usklađenosti poslovanja sa zakonima, drugim propisima i unutarnjim aktima te učinkovitosti korištenja sredstava. U skladu s odredbama članka 94. Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, Državni ured za reviziju obavještava Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i dostavlja cjelokupnu dokumentaciju o svim utvrđenim povredama Zakona.
Državni ured za reviziju obavio je financijsku reviziju 48 političkih stranaka i pet nezavisnih zastupnika, kojom su obuhvaćeni financijski izvještaji i poslovanje za 2022. Također, obavljena je provjera dostavljanja (unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja) godišnjih financijskih izvještaja s prilozima političkih stranaka, nezavisnih zastupnika te članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave izabranih s liste grupe birača kojima je mandat u tijeku. Obavljena je i provjera objavljivanja financijskih izvještaja s prilozima političkih stranaka i nezavisnih zastupnika na mrežnim stranicama Državnog izbornog povjerenstva. Ciljevi revizije bili su provjeriti: istinitost i vjerodostojnost financijskih izvještaja, primjenu zakona i drugih propisa u vezi s organizacijom i financijsko-računovodstvenim poslovanjem, pravilnost stjecanja prihoda i ostvarenja rashoda, odnosno provjeriti jesu li financijska sredstva korištena isključivo za ostvarenje ciljeva utvrđenih programom (političke stranke i nezavisnog zastupnika) i statutom (političke stranke), provedbu naloga i preporuka iz prošle revizije te pravilnost izvršenja drugih transakcija. Prihodi političkih stranaka obuhvaćenih revizijom iznosili su 106.934.171,00 kuna, rashodi 87.719.931,00 kuna te višak prihoda na koncu 2022. iznosi 19.214.240,00 kuna (37 političkih stranaka iskazalo je višak prihoda u iznosu od 21.563.987,00 kuna, a jedanaest manjak prihoda u iznosu od 2.349.747,00 kuna). O financijskim izvještajima političkih stranaka za 2022. izraženo je 29 bezuvjetnih i 19 uvjetnih mišljenja, a o usklađenosti poslovanja 43 bezuvjetna i pet uvjetnih mišljenja. Revizijom utvrđene nepravilnosti i propusti koje su utjecale na izražavanje mišljenja najvećim dijelom odnose se na financijske izvještaje i računovodstveno poslovanje. Prihodi nezavisnih zastupnika iznosili su 1.801.263,00 kuna, a rashodi 2.045.036,00 kuna te manjak prihoda na koncu 2022. iznosi 243.773,00 kuna. O financijskim izvještajima nezavisnih zastupnika izražena su četiri bezuvjetna i jedno uvjetno mišljenje, a o usklađenosti poslovanja pet bezuvjetnih mišljenja. Revizijom nezavisnih zastupnika nisu utvrđene nepravilnosti i propusti koje bi utjecale na istinitost i realnost financijskih izvještaja te usklađenost poslovanja (osim u dijelu koji se odnosi na računovodstveno poslovanje i financijske izvještaje nezavisne zastupnice). Kriteriji za izražavanje mišljenja bili su zakoni te drugi propisi i unutarnji akti kojima je uređeno financijsko izvještavanje i poslovanje političkih stranaka i nezavisnih zastupnika.
Revizijom je, između ostalog, utvrđeno sljedeće: Financijski planovi političkih stranaka sadrže planove prihoda i rashoda, ali kod pojedinih prihodi i rashodi nisu planirani prema računima iz računskog plana; pojedini financijski planovi ne sadrže plan zaduživanja i otplata (iako su se tijekom 2022. pojedine političke stranke zaduživale), a pojedini ne sadrže ni obrazloženja financijskog plana, kao ni poveznicu s programom rada i potrebnim sredstvima za njihovu provedbu niti parametre koji su se koristili kod izračuna potrebnih sredstava za svaku od skupina prihoda i rashoda. Pri znatnijim odstupanjima ostvarenih i planiranih prihoda i rashoda nisu donesene izmjene i dopune financijskog plana, a nije planiran ni rezultat poslovanja za godinu koja prethodi godini za koju se donosi financijski plan. Uz ciljeve i planirane aktivnosti u godišnjim programima rada pojedinih političkih stranaka, nisu navedeni izvori financiranja potrebni za njihovu realizaciju, kao ni rashodi prema vrstama utvrđenima računskim planom za neprofitne organizacije. ii Također, pojedine političke stranke ne prate ostvarenje rashoda po aktivnostima utvrđenima godišnjim programom rada, a na pojedinim knjigovodstvenim ispravama (računima) nije navedena programska aktivnost na koju se rashod odnosi zbog čega nije moguće utvrditi jesu li sredstva korištena isključivo za ostvarenje ciljeva utvrđenih godišnjim programom rada i financijskim planom.
Za sve utvrđene nepravilnosti i propuste u poslovanju političkih stranaka i nezavisnih zastupnika, Državni ured za reviziju dao je 266 naloga i preporuka (političke stranke 256, nezavisni zastupnici deset), čija bi provedba pridonijela istinitom, pouzdanom i točnom iskazivanju i evidentiranju podataka pojedinačno po vrstama prihoda i rashoda te o stanju imovine, obveza i vlastitih izvora u financijskim izvještajima i poslovnim knjigama, kao i povećanju usklađenosti poslovanja sa zakonima, drugim propisima i unutarnjim aktima te učinkovitosti korištenja sredstava

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje da li je bilo ponavljanja određenih pogrešaka iz 2021. godine ili su se stranke popravile kod poslovanja. Odgovoreno je da uvijek postoje ponavljanja kod poslovanja i financijskih izvještaja, međutim stranke su se popravile što se vidi u tome da je Državni ured za reviziju mnogobrojnije izrazio bezuvjetna mišljenja. Napomenuto je da manje političke stranke,  koje nemaju računovodstvene sustave kao veće stranke, imaju dodatnih poteškoća kod vođenja računovodstva, što nije opravdanje za propuste.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru sljedeći 

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o obavljenim financijskim revizijama političkih stranaka i nezavisnih zastupnika za 2022.


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.


 PREDSJEDNICA  ODBORA
    Grozdana Perić, dipl. oec.