Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. broj 606

13.12.2023.

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 72. sjednici, održanoj 13. prosinca 2023. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. broj 606, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. prosinca 2023. godine.

Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela. 

Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.

Predstavnica predlagatelja istaknula je da je ovaj Prijedlog rezultat reformskih procesa predviđenih Nacionalnom razvojnom strategijom kao i Nacionalnim planom oporavka i otpornosti koji predviđa strukturnu reformu, značajna financijska ulaganja i modernizaciju sustava odgoja i obrazovanja. U tom kontekstu navela je da je glavni cilj omogućiti svim učenicima u Hrvatskoj jednake šanse za osobni razvoj i pristup kvalitetnom i učinkovitom sustavu odgoja i obrazovanja, a samim time i višu razinu usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda. Ovaj Prijedlog osnivačima školskih ustanova uvodi mogućnost da samostalno utvrđuju upisna područja osnovnih škola koja su do sada bila propisana mrežom školskih ustanova. Također, kako bi se u školama osigurao što veći broj stručnih radnika, osobito u deficitarnim strukama, predlaže se mogućnost zapošljavanja stručnih učitelja i nastavnika do 67. godine života na određeno vrijeme te mogućnost zapošljavanja korisnika državne stipendije Ministarstva za STEM nastavničke studijske programe koji su, sukladno uvjetima stipendiranja, preuzeli obavezu rada u školi. Isto tako, radi modernizacije i digitalizacije sustava te administrativnog rasterećenja roditelja, uvodi se mogućnost upisa u osnovne škole elektroničkim putem što će pridonijeti bržem, dostupnijem i jednostavnijem upisu djece, kao i omogućavanje ispričavanja izostanaka učenika putem e-Dnevnika.

Također, kako bi se osigurala viša razina zaštite prava djece u školama, uvodi se mogućnost ravnateljima škola da privremeno udalje s radnog mjesta osobu za koju saznaju da je protiv nje podnesena kaznena prijava za neko od djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.

Ostale izmjene Prijedloga odnose se na poboljšanje uvjeta rada škola osnovanih temeljem međunarodnih te bilateralnih ugovora i sporazuma, te mogućnost upućivanja odgojno-obrazovnih radnika na rad u Europske škole i njihov povratak na radno mjesto u školi.

Također, dodatno se uređuju odredbe vezane uz provedbu nastave u kući za djecu s teškoćama koja će se moći organizirati i na prijedlog liječnika školske medicine, što do sada nije bilo moguće, a zbog mogućih izvanrednih situacija omogućuje se organizacija nastave na daljinu.

Mišljenje pučke pravobraniteljice o Prijedlogu zakona iznijela je zamjenica pučke pravobraniteljice koja se osvrnula na potrebu dorade članka 4., 5., 6., 9. i 20. Prijedloga.

U raspravi većina članova Odbora podržala je donošenje Prijedloga ocijenivši kako bi implementacija istoga modernizirala sustav odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Također, pohvaljena su rješenja koja se odnose na mogućnost upisa u osnovne škole elektroničkim putem, zatim organizacija nastave u kući odnosno zdravstvenoj ustanovi kao i reguliranje statusa zaposlenika u školskoj ustanovi u slučajevima postojanje kaznene prijave protiv spolnog zlostavljanja djeteta. Ukazano je na potrebu da „spomenica“ ostane dio obvezne pedagoške dokumentacije kao i do sada. S ciljem unaprjeđenja zakonskog prijedloga istaknuta je potreba dorade članaka 12., 14., i 17. Prijedloga. Nadalje, istaknuta je potreba preciziranja odredbi koje se odnose na korištenje e-Dnevnika u svrhu opravdavanja izostanaka učenika. 

Zaključno u raspravi je ukazano na potrebu usklađenja članka 8. i 19. Prijedloga sa Zakonom o radu te je također izraženo mišljenje da bi predložena zakonska rješenja mogla implicirati segregacijske procese romske populacije, s obzirom na to da se izmjenama Zakona predlaže da je odluka o upisnom području pojedine osnovne škole isključiva odgovornost JLP(R)S.

Mišljenje je pojedinih članova Odbora da se ovaj Prijedlog trebao donositi po redovnom postupku s obzirom da se radi o jednom od temeljnih propisa koji reguliraju područje odgoja i obrazovanja. U tom smislu istaknuto je da se e-savjetovanje sa zainteresiranom javnošću trebalo provesti u roku dužem od 15 dana od trenutka upućivanja Nacrta Prijedloga u proceduru. 

Nakon rasprave Odbor je većinom glasova  (7 „ZA“ i  2 „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ODGOJU I OBRAZOVANJU U OSNOVNOJ I SREDNJOJ ŠKOLI.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marko Milanović Litre, potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković