Predsjednik Odbora za regionalni razvoj i fondove EU-a Marko Pavić boravio u dvodnevnom posjetu Ujedinjenoj Kraljevini

London/Cambridge - Predsjednik Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije i voditelj Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Velika Britanija boravio je u dvodnevnom posjetu Ujedinjenoj Kraljevini na poziv britanskog zastupnika iz Konzervativne stranke Sir Aloka Sharme. 

Na sastanku u Parlamentu Ujedinjene Kraljevine sa Sir Alokom Sharmom, bivšim ministrom i predsjednikom 26. konferencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP26), koja je održana 2021. godine u Glasgowu, iskazana  je želja za nastavkom bilateralne suradnje koja je započela dok je zastupnik Marko Pavić još obnašao funkciju ministra regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Poseban naglasak tijekom razgovora stavljen je na mogućnost nastavka suradnje u području regionalnog razvoja, klimatskih promjena i obnovljivih izvora energije, a Sharma je s posebnim zanimanjem primio informaciju da će se u Hrvatskoj na Fakultetu elektrotehnike i računarstva osnovati Centar kompetencija za dizajn čipova u okviru europskog Akta za čipove, što će otvoriti mogućnost mladim znanstvenicima u tom području za komercijalizaciju njihovih znanstvenih postignuća. Usto, na sastanku se razgovaralo i o ruskoj agresiji na Ukrajinu i snažnoj potpori te humanitarnoj pomoći koju toj zemlji pružaju Hrvatska i Ujedinjena Kraljevina od samog početka rata te o situaciji na Zapadnom Balkanu.

S obzirom na vezu Sir Aloka Sharme sa Sveučilištem u Oxfordu bilo je razgovora i o znanstvenoj suradnji hrvatskih sveučilišta s tim sveučilištem i mogućnostima koje bi se kroz tu suradnju otvorile za mlade hrvatske znanstvenike. 

U susretu sa zastupnikom Škotske nacionalne stranke u Parlamentu Ujedinjene Kraljevine Alynom Smithom otvoreno je pitanje suradnje sa Škotskim parlamentom kroz odbore koji se bave regionalnim razvojem, posebno u pogledu iskorištavanja europskih fondova za ravnomjerni razvoj svih regija u čemu je Škotska bila vrlo uspješna prije Brexita. Obje strane pokazale su interes za suradnju u području politike o otocima. Hrvatska je uz Finsku jedina zemlja Europske unije koja ima Zakon o otocima, a Škotska još jedina u Europi ima poseban zakon koji regulira pitanja otoka. U tom smislu pokazala se mogućnost suradnje sa uspješnom škotskom Agencijom za brdsko-planinska područja i otoke (Highlands and Islands Enterprise) te je dogovoren i sastanak videokonferencijskim putem sa Scotland House, predstavništvom škotske vlade i vladinih agencija koje zastupaju škotske interese u londonskom Cityju. 

Drugog dana posjeta zastupnik Pavić posjetio je Cambridge University Enterprise koji je dio Sveučilišta u Cambridgeu koji se bavi transferom tehnologija i u okviru fonda koji im je na raspolaganju u iznosu od 30 milijuna funti pomaže „spin out“ tvrtkama u okviru sveučilišta pronaći investitore i komercijalizirati znanstvene ideje i inovacije. Fokus razgovora bio je na obnavljanju projekta čija realizacija je započela prije izbijanja pandemije, a odnosio se na studijski posjet pedeset mladih hrvatskih znanstvenika Cambridge University Enterpriseu na kojem bi tijekom dva mjeseca boravka u Cambridgeu uz britanske mentore razvijali svoje znanstvene ideje u smjeru komercijalizacije i primjene u gospodarstvu. U razgovorima je istaknuto da bi se sličan projekt mogao realizirati i na Sveučilištu u Oxfordu te su najavljeni daljnji razgovori u tom smjeru.

Tijekom dvodnevnog posjeta Ujedinjenoj Kraljevini, kroz sastanke u britanskom parlamentu i Cambridgeu pokazan je veliki interes za osnaživanje bilateralne suradnje  na razini odbora i skupina prijateljstva kao i u području znanosti i gospodarstva te suradnje između regija Ujedinjene Kraljevine i Republike Hrvatske.