Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s rasprave o Izvješću pučke pravobraniteljice o ljudskim pravima osoba s duševnim smetnjama u psihijatrijskim ustanovama u okviru djelovanja Nacionalnog preventivnog mehanizma u 2014. godini

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 61. sjednici Odbora, održanoj 20. svibnja 2015., raspravljao je o Izvješću pučke pravobraniteljice o ljudskim pravima osoba s duševnim smetnjama u psihijatrijskim ustanovama u okviru djelovanja Nacionalnog preventivnog  mehanizma u 2014. godini, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pučka pravobraniteljica aktom od 10. ožujka 2015.

Odbor je o Izvješću pučke pravobraniteljice raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

U svom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je funkciju Nacionalnog preventivnog mehanizma (NPM) koju u Republici Hrvatskoj, sukladno sa svojom nadležnosti, obavlja Ured pučkog pravobranitelja. Upravo s te osnove, a u svrhu unapređenja poštivanja ljudskih prava osoba s duševnim smetnjama koje se nalaze na liječenju u psihijatrijskim ustanovama, nedobrovoljni smještaj u psihijatrijske ustanove bio je jedan od prioriteta Ureda. Posebno je naglašeno da NPM nije ovlašten analizirati psihijatrijske prosudbe i proces dijagnosticiranja duševne bolesti, kao i donositi mišljenje je li sa stručne strane bilo opravdano u psihijatrijskoj ustanovi prisilno zadržati te prisilno smjestiti pojedine osobe. Isto se odnosi i na sudske odluke u čiji meritum ne može ulaziti.

U Izvješću su prikazani glavni nalazi pojedinačnih izvješća nakon nenajavljenih obilazaka pet psihijatrijskih ustanova: Klinike za psihijatriju Vrapče, Neuropsihijatrijske bolnice „Dr. Ivan Barbot“ Popovača, Psihijatrijske bolnice Rab, Psihijatrijske bolnice Ugljan te Psihijatrijske bolnice Lopača.

U svrhu unaprjeđenja ljudskih prava i uklanjanja uočenih nedostataka dane su preporuke koje se odnose na poboljšanje uvjeta smještaja (prenapučenost, zapuštenost) te osiguranje dovoljnih financijskih sredstava za njihovo uklanjanje, povećanje broja osoblja u psihijatrijskim ustanovama, potrebu provođenja kontinuirane edukacije zdravstvenih radnika, informiranje osoba s duševnim smetnjama i njihovih osoba od povjerenja i zakonskih zastupnika o njihovim pravima i načinima njihove zaštite usmenim i pismenim putem, poboljšanje propisa u dijelu koji se odnosi na ograničavanje prava osoba s duševnim smetnjama, potrebu standardiziranja postupaka prisilne primjene psiho-farmakološke terapije koja mora biti jasno naznačena u medicinskoj dokumentaciji. Posebno je naglašena potreba, upravo pri prisilnom smještaju i smještaju bez pristanka, da svi postupci trebaju biti stalno u središtu pozornosti svih službi koje ga provode, a država treba osigurati jasne procedure postupanja i predvidjeti odgovarajuće i djelotvorne zaštitne mehanizme koji će sprječavati mogućnost zloupotrebe.

Obrazloživši mišljenje Vlade Republike Hrvatske, njezina predstavnica u svom izlaganju osvrnula se na prava i stvorene preduvjete za bolju zaštitu osoba s duševnim smetnjama, koja su u odnosu na prethodni važeći zakon novim Zakonom o zaštiti osoba s duševnim smetnjama od 1. siječnja 2015. svakako ojačana i poboljšana. Njime je propisano da osoba s duševnim smetnjama mora imati odvjetnika u sudskim postupcima, a ako ga ona ili osoba od povjerenja ili zakonski zastupnik ne odabere, sud ga postavlja po službenoj dužnosti. Također se vodi računa o stručnosti odvjetnika iz forenzičke psihijatrije, u koju svrhu je Hrvatska odvjetnička komora organizirala edukacije. Istaknula je i obvezno sudjelovanje u raspravi prisilno zadržane osobe te obvezatnost održavanja rasprave u psihijatrijskoj ustanovi, kao i mogućnost ulaganja izvanrednog pravnog lijeka - revizije.

Tijekom rasprave svi članovi Odbora složili su se da se radi o vrlo kvalitetnom izvješću te su pozdravili izvješća ovakve vrste kojima je svrha unapređenje i poboljšanje određene problematike.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora odlučili su jednoglasno (7 glasova „za“) predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

zaključak

Prihvaća se Izvješće pučke pravobraniteljice o ljudskim pravima osoba s duševnim smetnjama u psihijatrijskim ustanovama u okviru djelovanja Nacionalnog preventivnog mehanizma u 2014. godini
 
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika doc. dr. sc. Željka Jovanovića, dr. med., mr. oec., predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK  ODBORA
doc.dr.sc. Željko Jovanović, dr.med., mr.oec.