Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti, drugo čitanje, P.Z. br. 224

Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na 44. sjednici Odbora održanoj 19. Siječnja 2022., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnopedagoškoj djelatnosti, drugo čitanje, P.Z. br. 224, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. siječnja 2022.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Rasprava o ovom Konačnom prijedlogu zakona provedena je objedinjeno s Konačnim prijedlogom zakona o socijalnoj skrbi, Konačnim prijedlogom zakona o udomiteljstvu, Konačnim prijedlogom zakona o djelatnosti psihoterapije, Konačnim prijedlogom zakona o edukacijsko-rehabilitacijskoj djelatnosti, Konačnim prijedlogom zakona o psihološkoj djelatnosti i Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o djelatnosti socijalnog rada. 
Uvodno, predstavnica predlagatelja istaknula je da su u tekst Konačnog prijedloga zakona vraćene odredbe zakona koje se odnose na priznavanje, odnosno gubitak prava na obavljanje socijalnopedagoške djelatnosti, u slučaju da je socijalni pedagog pravomoćno osuđen za prekršaj nasilja u obitelji. Navedene odredbe, vraćene su u Konačni prijedlog zakona, uvažavajući sadržaj socijalnopedagoške djelatnosti te specifičnost društvenog statusa profesije socijalni pedagog, a s ciljem podrške borbi protiv nasilja u svim njegovim pojavnim oblicima.

U raspravi, izraženo je mišljenje da će se donošenjem ovakvih zakonskih izmjena marginalizirati položaj stručnih komora koje, prema njihovu mišljenju, neće moći samostalno odlučivati vezano uz propisivanje davanja prethodne suglasnosti nadležnog Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike na opće akte Komore. S time se nije složila predstavnica predlagatelja istaknuvši da se odredbama koje propisuju davanje prethodne suglasnosti Ministarstva na opće akte Komore ne ograničava sloboda udruživanja, jer se istima ne utječe na slobodu udruživanja, niti se utječe na rad udruženja koja promiču i štite područje rada socijalnog pedagoga, kao i samu profesiju.

Imenovani članovi Odbora (predsjednik Hrvatske liječničke komore i predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara), podržali su ovakav stav smatrajući da je u ovom slučaju to preregulirano, čime se, ne samo da se smanjuje, nego se potpuno gubi autonomnost komora. Također, izraženo je i mišljenje da ljudi određene struke trebaju osjetiti pripadnost  toj svojoj „cehovskoj“ organizaciji.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (6„za“ i 3„protiv“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SOCIJALNOPEDAGOŠKOJ DJELATNOSTI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar – Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.                                                                       


PREDSJEDNICA  ODBORA 
    
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.