Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Izvješću o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2017. godinu

Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na 64. sjednici  Odbora,  održanoj  31. siječnja 2019. raspravljao je o Izvješću o provedbi Nacionalne strategije  i  Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2019. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. siječnja 2019. 

Odbor je o Izvješću raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja istaknuvši da se politika suzbijanja zlouporabe droga temelji na strateškim ciljevima smanjenja ponude i potražnje droga i multidisciplinarnom pristupu u provedbi programa kojima je cilj prevencija ovisnosti i suzbijanje zlouporabe droga. Temelj za provedbu predstavljaju Nacionalna strategija i Akcijski plan suzbijanja zlouporabe droga te Zakon o suzbijanju zlouporabe droga koji su polazna točka za djelovanje svih relevantnih dionika u nacionalnom sustavu. Sukladno navedenim aktima kreiraju se i provode pojedinačni programi iz različitih segmenata politike suzbijanja zlouporabe droga.

U 2017. u zdravstvenom sustavu ukupno je bilo u tretmanu 7.157 osoba što je u odnosu na 2016. neznatno povećanje za 0,7 posto (2016., 7.106 osoba), ali se još uvijek radi o smanjenju u odnosu na 2015. godinu za 5 posto. Od ukupno liječenih u 2017., 80,7 posto je uzimalo opijate ili 5.773 osobe. Zbog uzimanja i/ili ovisnosti o drugim psihoaktivnim tvarima liječeno je 19,3 % (1.384 osobe) te se može reći da je došlo do povećanja broja osoba liječenih zbog neopijatske ovisnosti za 20%. Broj novih osoba u sustavu liječenja povećao se u odnosu na 2016. godinu. U 2017. godini prvi put je zbog ovisnosti liječeno 957 osoba što je u odnosu na 2016. kada je liječena 771 osoba povećanje za 24,2 posto. Prema glavnom sredstvu, od svih novopridošlih osoba njih su 204 (23,0 %) opijatski ovisnici, a 754 ili 77,0 % konzumenti ili ovisnici o drugim drogama.

Članovi Odbora podržali su Izvješće, koje sadržava objedinjene podatke za 2017. godinu te na sveobuhvatan i detaljan način daje prikaz stanja i poduzetih mjera na suzbijanju zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj. Opći je zaključak da je većina planiranih aktivnosti u Nacionalnoj strategiji suzbijanja zlouporabe droga i Akcijskim planovima realizirana te da su tijekom postojećeg razdoblja učinjeni značajni koraci. Nacionalni odgovor na problematiku droga razvio se u potpunosti u skladu s preporučenim standardima, smjernicama i iskustvima EU-a te se na mnoge načine može smatrati primjerom dobre prakse, što je i zaključak evaluacije nizozemskog instituta za mentalno zdravlje i ovisnosti instituta (Trimbos).

Unatoč ovakvim dobrim ocjenama Trimbos instituta, u raspravi je izražena  zabrinutost zbog činjenice da je Hrvatska iznad europskog prosjeka po konzumiranju ilegalnih i novih droga među mladima. To je nadalje otvorilo pitanje mogućnosti proizvodnje medicinskog kanabisa u Republici Hrvatskoj, ali i pitanje mogućnosti njegove zlouporabe, pogotovo stoga jer istraživanja pokazuju da je upravo kanabis najčešće korištena ilegalna droga u Hrvatskoj. S tim u vezi, pojedini članovi Odbora bili su mišljenja da veća dostupnost otvara i pitanje veće zlouporabe. 

Također, neupitnom i obveznom smatraju i najavu predlagatelja da će u novi strateški dokument za iduće razdoblje obuhvatiti sve vrste ovisnosti kao što je alkohol, duhan, kocka, klađenje i ovisnost o društvenim mrežama, odnosno da je predviđen novi strateški okvir s novim oblicima tretmana usmjerenim i ovim ovisnicima, pogotovo stoga jer zabrinjava porast svih navedenih ovisnosti, a pogotovo porast konzumacije alkohola, i to među mladima.

U raspravi, voditeljica Službe za suzbijanje zlouporabe droga složila se s činjenicom da će u tretmanu novih ovisnosti u početku postojati problemi s obzirom na to da postojeći sustav službe  za prevenciju ovisnosti i izvanbolničkog liječenja funkcionira po smjernicama koje su većinom usmjerene na liječenje opijatskih ovisnosti, također i stoga što je problem konzumenata novih droga u sasvim drugačijem profilu ličnosti od konzumenata  opijata ili kanabisa,  što također zahtijeva drugačije tretmanske intervencije, međutim, mišljenja je da će se novim strateškim dokumentom ovo područje još dodatno ojačati. 

U nastavku rasprave istaknuto je žaljenje zbog zanemarivanja funkcije klubova liječenih alkoholičara te potrebe za njihovom ponovnom uspostavom. S tim u vezi, istaknuto je da je u okviru novog strateškog dokumenta predviđeno jačanje njihovih kadrovskih kapaciteta, kao i kontinuiranog financiranja te jače povezivanje sa službama za prevenciju i liječenje ovisnosti na terenu, zaključeno je na kraju rasprave. 

Nakon opširne rasprave članovi Odbora jednoglasno su (9 „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2017. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.


      PREDSJEDNICA  ODBORA 

             dr. sc. Ines Strenja, dr. med.