Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Biokovo

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 74. sjednici održanoj 16. rujna 2015. godine, Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Biokovo, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. srpnja 2015. godine.  

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnice predlagatelja istaknule su da je Park prirode Biokovo proglašen 1981. godine Zakonom o proglašenju planine Biokovo parkom prirode („NN SRH“, br. 24/81.) te su detaljno obrazložile ciljeve uređivanja ovoga prostora, organizaciju i razgraničenje prostora prema namjeni, uvjete i mjere korištenja, uređenja i zaštite vrijednosti područja Parka prirode, uvjete za razvoj i uređenje naselja i drugih funkcionalnih cjelina te sustav, prostor i uvjete za smještaj prometnica i druge infrastrukture. Naznačeno je da je za Prostorni plan provedena javna rasprava. O Prostornom planu uvodno se očitovao ravnatelj JU Zavoda za prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije koji je istaknuo da se Prostornim planom između ostalog omogućava realizacija projekta žičare iz Makarske na Biokovo. Posebice je naglasio da su Prostornim planom razrađena građevinska područja čime će se njegovim donošenjem eliminirati potreba izrade dvadesetak potencijalnih urbanističkih planova uređenja za područje Bikova. Ravnatelj Javne ustanove „Park prirode Biokovo“ istaknuo je važnost donošenja Prostornog plana kao osnovnog preduvjeta za očuvanje, korištenje i oblikovanje prostora Parka prirode Biokovo. 

Članovi Odbora raspolagali su pisanim primjedbama na Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana Parka prirode Biokovo koje su dostavili Lokalna akcijska grupa „Adrion“ i njezine članice jedinice lokalne samouprave (Općina Brela, Općina Tučepi, Općina Baška Voda, Općina Zagvozd, Općina Šestanovac te Grad Vrgorac) te izrađivači stručnih podloga iz 2001. godine dr.sc. Marija Edita Šolić i dr.sc. Nikola Tvrtković. Navedene jedinice lokalne samouprave navode da su u predloženom Prostornom planu proizvoljno tumačene/izmijenjene granice Parka prirode Biokovo na područjima Baška Voda, Brela, Tučepi i Zagvozd te da nove granice Parka prirode značajno odstupaju od granica definiranih dokumentima prostornog uređenja županijske i lokalnih razina. Ujedno ukazuju na nezakonitosti u postupku javne rasprave i neuključivanje javnosti u donošenje ovoga akta. Posebice spornim drže način izrade „Stručne podloge zaštite prirode za prostorni plan područja posebnih obilježja Parka prirode Biokovo“. Ujedno dr.sc. Marija Edita Šolić i dr.sc. Nikola Tvrtković, izrađivači stručnih podloga iz 2001. godine navedenih u Popisu dokumentacije Prostornog plana, navode da nisu bili uključeni u izradu Prostornog plana te da navedene podloge nisu ažurirane. U pisanom očitovanju navode da je cjelokupna procedura izrade ovog dokumenta manjkava s područja biološke struke te osobito s aspekta zaštite prirode te se javno ograđuju od predloženog Prostornog plana. 

U raspravi na Odboru istaknuta je važnost donošenja ovoga Prostornog plana, ali je ujedno naglašeno da je teško podržati njegovo donošenje u uvjetima kada jedinice lokalne samouprave na čijem se području nalazi Park prirode ne podržavaju njegovo donošenje i postavljaju pitanje zakonitosti procedure donošenja Prostornog plana, posebice mijenjanja/tumačenja/utvrđivanja granica Parka prirode u odnosu na one iz relevantnih prostorno-planskih dokumenata regionalne i lokalne razine. 

Uočeno je da se prostor Parka prirode nalazi na području devet jedinica lokalne samouprave tj. dva grada i sedam općina od kojih pet općina i jedan grad na čijem se području nalazi preko 70% Parka prirode ne podržavaju predloženi Prostorni plan. Istaknuto je kako je iz navedenog evidentno da se predloženi Prostorni plan nije usuglasio s glavninom jedinica lokalne  samouprave na čijem se području nalazi Park prirode. Naglašeno je kako navedene jedinice lokalne samouprave posebice spornim drže način izrade „Stručne podloge zaštite prirode za prostorni plan područja posebnih obilježja Parka prirode Biokovo“ te nepravilno tumačenje granica Parka prirode Biokovo čime je ukupna površina Parka prirode u odnosu na površinu utvrđenu Zakonom o proglašenju planine Biokovo parkom prirode („NN SRH“, br. 24/81) smanjena za 220 hektara. U raspravi je otvoreno pitanje cijelog niza primjedbi i prijedloga jedinica lokalne samouprave koje nisu prihvaćene u javnoj raspravi. Između ostalog istaknut je primjer mjesta/zaseoka Topići koje je u svim prostorno planskim dokumentima bilo izvan granica Parka prirode da bi se predloženim Prostornim planom našlo unutar njegovih granica.

U raspravi je izneseno stajalište da su biološke i geološke vrijednosti temeljem Stručne podloge zaštite prirode dobro prepoznate i zaštićene, ali je s obzirom na raspoložive kapacitete Javne ustanove „Park prirode Biokovo“ spornim prepoznata provedba Prostornog plana. Ovo posebice u dijelu definiranih preduvjeta za realizaciju investicija i izrade dodatnih stručnih podloga za prometni sustav, sanaciju kamenoloma i slično. 

U pojašnjenju iznesenih primjedbi predstavnici nositelja i koordinacije izrade Prostornog plana te predstavnik stručnog izrađivača Plana istaknuli su da je za predloženi Prostorni plan proveden postupak javne rasprave te da je s predstavnicima jedinica lokalne samouprave podnositeljima navedenih primjedbi održan sastanak na kojem su dodatno pojašnjene odredbe za provođenje Prostornog plana. U svezi primjedbi jedinica lokalne samouprave na Stručnu podlogu zaštite prirode koja je definirala granice Parka prirode i zone zaštite, istaknuto je da je navedenu izradio Državni zavod za zaštitu prirode te da iz navedene proizlaze i sva daljnja planska rješenja. Pojašnjeno je da je Zakonom o proglašenju planine Biokovo parkom prirode iz 1981. godine utvrđena površina Parka prirode 19 550 hektara te opisno (bez priloženih grafičkih priloga) definirana granica Parka prirode. Istaknuto je kako ovim Prostornim planom granica nije mijenjana već na određeni način tumačena. Pojašnjeno je da je prilikom digitalizacije granica zaštićenih područja Republike Hrvatske te prema opisu granica iz akta o proglašenju izračunata površina poligona Parka u GIS-u koja iznosi 19.330 ha te navedeno predstavlja površinu Parka prirode za koju se donosi ovaj Prostorni plan. Naglašeno je kako su nove topografske podloge  omogućile da se ta granica detaljnije odredi. O postupku utvrđivanja granica Parka prirode dodatna pojašnjenja iznio je i predstavnik Javne ustanove „Park prirode Biokovo“.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“,  3 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA PARKA PRIRODE BIOKOVO

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića,  predsjednika Odbora. 

PREDSJEDNIK ODBORA

                                     Branko Bačić, dipl.ing.