Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o šumama, prvo čitanje, P.Z. br. 8

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 1. sjednici održanoj 4. rujna 2020. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o šumama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. kolovoza 2020. godine.   

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim Zakonom kao mjera za pomoć gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa predlaže normativno uređenje odredbi Zakona o šumama u dijelu koji se odnosi na naknadu za korištenje općekorisnih funkcija šuma i to kroz dvije mjere – smanjenje stope za obračun naknade te povećanje granice za utvrđivanje obveze nastanka plaćanja naknade. Stopa za obračun naknade smanjuje se sa sadašnjih 0,0265% na 0,024% od ukupnog prihoda ili ukupnih primitaka. Očekuje se da će se provedbom ove mjere rasteretiti gospodarski subjekti u visini oko 19 milijuna kuna. Povećanjem granice ukupnog godišnjeg prihoda i primitka s dosadašnjih 3,0 milijuna kuna na 7,5 milijuna kuna smanjit će se broj obveznika plaćanja naknade te bi ukupni prihodi iz ove naknade bili prosječno smanjeni za dodatnih 14 milijuna kuna. Ukupno je riječ o rasterećenju gospodarstva u iznosu od oko 33 milijuna kuna. S druge strane ovo umanjenje prikupljenih sredstava na ime naknade za općekorisne funkcije šuma očekivano će rezultirati blagim smanjenjem aktivnosti u djelatnostima vezanima uz razminiranje, vatrogasnu djelatnost i gospodarenje šumama. Stoga će Ministarstvo poljoprivrede uložiti  dodatne  napore kako bi se osigurali drugi  izvori  sredstava  da  bi  šumoposjednici  mogli  zadržati  postojeću  razinu očuvanja općekorisnih funkcija šuma (primjerice kroz nacionalni Strateški plan za poljoprivredu u okviru Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije). Ujedno je istaknut projekt NATURAVITA koji je jedan od najvećih projekata zaštite prirode u Republici Hrvatskoj, a kome je cilj razminiranje, obnova i zaštita šuma, šumskog zemljišta i vodnih resursa.   

U raspravi na Odboru istaknuta je važnost osiguravanja financijskih sredstava za  vatrogasnu djelatnost kao preventivne mjere u uvjetima klimatskih promjena i njihova utjecaja na pojavu požara. Polazeći od podatka da se 20%  ukupnih prihoda prikupljenih s osnove naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma koristi za financiranje vatrogasne djelatnosti postavljeno je pitanje na koji će se način smanjenje ukupnih sredstava odraziti na ovu djelatnost te kako će se kompenzirati ovo smanjenje. Ključnom informacijom ocijenjen je podatak o planiranju financijskih sredstava za vatrogasnu djelatnost u državnom proračunu s ciljem kompenziranja smanjenja ukupnih sredstava prikupljenih temeljem naknade. Predstavnik predlagatelja istaknuo je, nastavno na već prethodno spomenute druge izvore financiranja, da se smanjenje ukupnih prihoda s osnova ove naknade ne bi trebalo značajnije odraziti na financiranje vatrogasne djelatnosti.    

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (11 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg 


ZAKLJUČKA

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o šumama.    
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Sandru Benčić, predsjednicu Odbora.   

    
PREDSJEDNICA ODBORA 

Sandra Benčić