Odbor za zakonodavstvo

Izvješće Odbora za zakonodavstvo o Prijedlogu zakona o vodi za ljudsku potrošnju, P.Z.E. br. 405

1.    Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora na 83. sjednici održanoj 15. studenoga 2022. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o vodi za ljudsku potrošnju, P.Z.E. br. 405, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. listopada 2022. godine.

2.    Utvrđuje se da tekst Prijedloga ovoga Zakona sadrži izjavu o usklađenosti Prijedloga s pravnom stečevinom Europske unije iz koje proizlazi da je ovaj Zakon u potpunosti usklađen s odredbama primarnih i sekundarnih izvora prava Europske unije.

3.    Odbor za zakonodavstvo većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) podupire donošenje ovoga Zakona.

4.    Na tekst Prijedloga Odbor ističe kako je potrebno pravno i nomotehnički doraditi izričaj pojedinih odredaba, a osobito:

-    na cijeli tekst – potrebno je doraditi samu strukturu propisa (unutarnju podjelu) jer svi članci ne moraju imati naslov, ali ako ga ima jedan onda ga trebaju imati svi. Nadalje, potrebno je ujednačiti pisanje rokova (godina dana / 12 mjeseci). Također, potrebno je ujednačiti izričaj kroz cijeli tekst „monitoring (praćenje)“ / „praćenje (monitoring)“ ili izbjeći pisanje drugog izraza u zagradi (isto sa izrazom „odstupanje (derogacija)“). Ujednačiti i pisanje „ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i graditeljstvo“ 

-    članak 1. – odredbu stavka 3. potrebno je staviti u članak 3. kao stavak 2. (ili zaseban članak iza članka 3.)

-    članak  3. – u točki 2. riječi: „u normalnim okolnostima“ su suvišne. U točki 3. podtočki c) dovoljno je naznačiti „mali isporučitelj vode“. U točki 19. riječi u zagradi su suvišne s obzirom na definiciju pojma (isto u točki 23.)

-    članak 8. – odredbe stavaka 14. i 15. sadržajno je potrebno staviti u članak 56. 

-    članak 11. – u stavku 1. točki 5. kod nabrajanja riječ: „osobito“ je suvišna

-    članak 13. – odredbu razdvojiti u dva članka (izričaj i konstrukciju odredbe odrediti kao u člancima 10. i 11., isto u člancima 16. i 18.) 

-    članak 16. – u stavku 10. riječi: „pred nadležnim upravnim sudom“ su suvišne (isto u člancima 18., 19., 26., 28., 56. i 57.)

-    članak 21. – u stavku 2. suvišan je izraz: „mjestima/“ s obzirom na naziv glave IV. i korištenje izraza: „točke“

-    članak 33. – u stavku 1. točki f) potrebno je s obzirom na strukturu točke doraditi nabrajanje kroz podtočke (ne podstavke, s obzirom i na navođenje u podstavku 6.)

-    članak 34. – u stavku 1. suvišno se pozivati na odredbu članka u kojem je navedeni pojam definiran s obzirom da su svi isporučitelji vode obuhvaćeni. Također, pojam „isporučitelj vode“ potrebno je koristiti kroz cijeli članak (ne „pravna osoba iz stavka 1.“, isto u članku 53.)

-    članak 36. – u stavku 11. radi se o „Odredbi stavka 2. …“

-    članak 37. – u stavku 2. suvišno se pozivati na odredbu članka u kojem je navedeni pojam definiran (isto u članku 46.)

-    članak 40. – potrebno je radi preglednosti skratiti nabrajanje članaka („iz članaka 41., 46. do 49.“)

-    članak 44. – odredba stavka 7. je suvišna

-    članak 50. – u stavku 5. izričaj: „ne dovodeći u pitanje“ nije primjeren u našem zakonodavstvu jer ako se određene odredbe dovode u pitanje onda se propisuju eventualne iznimke

-    članak 55. – u stavcima 3., 4. i 5. potrebno je naznačiti kako se radi o „odgovarajućim mjerama iz članka 29.“ (kao u stavku 1.)

-    članak 59. – u stavku 6. podstavku 3. riječi u zagradi „npr. prokuhavanjem“ su suvišne

-    članak 80. – odredbu stavka 4. sadržajno je potrebno staviti iza stavka 1. (kao stavak 2.)

-    članak 81. – u stavku 3. radi se o „Isporučiteljima vode iz stavaka 1. i 2.“ (ne „pravnim osobama“.
 
5.    Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora Odbor je odredio Mariju Jelkovac, predsjednicu Odbora za zakonodavstvo. 
  

 PREDSJEDNICA
    ODBORA ZA ZAKONODAVSTVO

    Marija Jelkovac