Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav s objedinjene rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske, prvo čitanje, P.Z. br. 707 i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe, prvo čitanje, P.Z. br. 706

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 74. sjednici održanoj 6. studenoga 2014. godine raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe koje su predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijeli Jadranka Kosor, prof. dr. sc. Josip Kregar i prof. dr. sc. Gvozden Flego, zastupnici u Hrvatskom saboru, aktom od 15. rujna 2014. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 60. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo. Provedena je objedinjena rasprava.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je pojasnio kako izmjene Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske idu u pravcu povratka na prvotnu ideju iz Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske („Narodne novine“  broj: 44/06.), bez sudaca Vrhovnog suda uvećanu za još tri člana umjesto sudaca, kako bi se postigao neparan broj (ukupno devet članova kao i sada). Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske bi uz predsjednika, koji bi se birao javnim pozivom, imao četiri potpredsjednika i četiri člana. U stalni sastav Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske potrebno je imenovati i nekoliko osoba drugih relevantnih struka (politologija, sociologija, ekonomija, novinarstvo) što je u skladu s preporukama Venecijanske komisije Vijeća Europe, budući da izbori nisu isključivo pravno pitanje, već se dotiču i mnogih drugih struka koje mogu pružiti dobru podlogu za razumijevanje izbornog procesa. Također, u odnosu na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe pojasnio kako bi se predloženom uspostavom centralnog mjesta za sve podatke, omogućio lakši dostup javnosti svim podacima svih političkih sudionika, što je i svrha javne objave. Ujedno, obveza stvaranja preduvjeta za objavu i trajnu dostupnost podataka o donatorima izbornih kampanja i redovnog političkog djelovanja utvrđena je Akcijskim planom za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2012. - 2013.

U raspravi je istaknuto mišljenje kako nije potrebno mijenjati odredbe koje se odnose na Zakon o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske na predloženi način s obzirom na činjenicu da je navedeno tijelo profesionalno i učinkovito u svom radu i da na najbolji mogući način obavlja poslove iz svog djelokruga utvrđenog važećim zakonom.

Također, Odbor je raspolagao Mišljenjem Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske, prvo čitanje, P.Z. br. 707 te je istaknuto kako je sadržaj teksta neprimjeren u pogledu konstatacije kako su zastupnici koji su podnijeli ovaj Prijedlog „…„podlegli“ GONG-ovom dugogodišnjem neargumentiranom agitiranju te povjerovali da zaista postoje opravdani razlozi ubog kojih bi trebalo izvršiti izmjene u sastavu Državnog izbornog povjerenstva“.

Odbor većinom glasova (2 glasa „ZA“ i 7 glasova „PROTIV“), ne podupire donošenje  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske.

Odbor većinom glasova (1 glas „ZA“, 5 glasova „PROTIV“ i 3 glasa „SUZDRŽANA“), ne podupire donošenje  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Peđu Grbina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Peđa Grbin