Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o Prijedlogu zakona o referendumu, prvo čitanje, P.Z. br. 183

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 21. sjednici održanoj 29. rujna 2021. godine raspravio je Prijedlog zakona o referendumu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. rujna 2021. godine. 

Odbor je navedeni Prijedlog raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 60. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo. 

Predstavnik predlagatelja naveo je kako se ovim Prijedlogom pravno područje referenduma u cijelosti  usklađuje s četvrtom Promjenom Ustava iz 2010. godine. Donošenjem ovoga Zakona znatno se poboljšava zakonodavni okvir instituta referenduma u pravnom poretku Republike Hrvatske, a ujedno se otklanjaju dosadašnje manjkavosti, nedostaci i nedorečenosti koji su bili objektivna smetnja djelotvornoj i urednoj provedbi postupaka referenduma narodne inicijative u praksi. Također, ovim se Zakonom osigurava djelotvorniji utjecaj građana u procesima političkog odlučivanja te se na taj način pozitivno utječe na razvoj demokratske političke kulture u hrvatskom društvu. Osobit doprinos razvitku političkog dijaloga u hrvatskom društvu osiguravaju novi instituti neizravnog i izravnog protuprijedloga Hrvatskog sabora vezani uz referendumska pitanja narodnih inicijativa. 
Tijekom rasprave predloženo je izmijeniti prag od „deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj“ koji mogu zatražiti da Hrvatski sabor raspiše referendum (članak 13. Prijedloga) te posljedično izmijeniti kvorum za donošenje odluke na referendumu (članak 7. Prijedloga). 
Također, predloženo je preispitati odredbe kojima je uređen lokalni referendum posebno u dijelu kojim je uređen potreban broj potpisa birača koji mogu zatražiti raspisivanje referenduma (članak 123. Prijedloga) te „relaksirati“ postavljanje pitanja koja mogu biti predmetom referendumskog odlučivanja. 
Nadalje, predloženo je u tekstu Prijedloga propisati „zaštitne mehanizme“ na referendumu kako bi se spriječila mogućnost samovolje većine nad manjinom posebno u dijelu zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda (glava III.). Također, predloženo je posebno urediti odredbe koje se odnose na prikupljanje potpisa i izlaznost birača na referendumu prilikom promjene Ustava Republike Hrvatske imajući u vidu strogo formalnu zakonsku proceduru promjene Ustava Republike Hrvatske. Istaknuto je kako je potrebno jasnije razgraničiti pitanja vezanih za lokalni referendum i državni referendum.
Predloženo je propisati odredbe koje se odnose na bolju informiranost građana o referendumskom pitanju.
Predloženo je preispitati članak 15. Prijedloga imajući u vidu mogućnost uređivanja odredbe „s obzirom na to da se radi o ustavnoj materiji“.
U članku 24. Prijedloga predloženo je produžiti rok od 30 dana za prikupljanje potpisa.
U članku 23. Prijedloga predloženo je preispitati ovlast Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske da ispituje ispunjava li referendumsko pitanje formalnopravne zahtjeve iz članaka 16. do 18. Prijedloga.
Također, izraženo je mišljenje kako je ovlaštenje Hrvatskoga sabora za pokretanje postupka pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske (članak 35. i 36. Prijedloga), moguće regulirati jedino Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
Predloženo je preispitati odredbe koje se odnose na mogućnost izjašnjavanja birača koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Istaknuto je mišljenje kako nije prihvatljivo ovim Prijedlogom mijenjati odredbe drugih akata posebno pozivajući se na Poslovnik Hrvatskoga sabora (npr. uređivati odredbe u normativnom dijelu zakona na način da ih se pravno povezuje za odredbe koje još ne postoje u pravnom sustavu).
Osim toga, naglašeno je kako je potrebno pristupiti promjeni Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske kako bi se uredila mogućnost prethodne kontrole ustavnosti sadržaja referendumskog pitanja te na taj način riješili problemi koji su se pojavljivali u dosadašnjoj praksi. 

Odbor većinom glasova (10 glasova “ZA” i 1 glas “SUZDRŽAN”) podupire donošenje ovoga Zakona. 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Dražena Bošnjakovića, predsjednika Odbora.

                                                                                                 

 PREDSJEDNIK ODBORA
    
                             Dražen Bošnjaković