Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Konačnom prijedlogu zakona o osobnoj iskaznici, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 835

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 56. sjednici, održanoj 20. svibnja 2015. godine,  raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o osobnoj iskaznici, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 835, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. travnja 2015. godine.

Sukladno članku 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju, predstavnik predlagatelja je istaknuo kako ovaj Zakon predstavlja normativnu osnovu za provedbu projekta elektroničke iskaznice čijim završetkom će se u Republici Hrvatskoj uvesti elektronička iskaznica, a što je sve u cilju poticanja i praćenja razvoja informacijskog društva te razvoja informacijskog sustava državne uprave.
Novina je da pravo na osobnu iskaznicu imaju svi hrvatski državljani bez obzira na godine života i bez obzira imaju li ili nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj. Njome će se dokazivati identitet, hrvatsko državljanstvo, spol, datum rođenja i prebivalište u Republici Hrvatskoj. Što se tiče hrvatskih državljana koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj u osobnu iskaznicu će se upisivati njihovo prebivalište u inozemstvu i za njih ona neće služiti kao dokaz njihovog prebivališta. Također, za njih, osobna iskaznica nije obvezan dokument kao što je za sve ostale hrvatske državljane starije od 18. godina s prebivalištem u Republici Hrvatskoj.
Nadalje je istaknuto da će osobna iskaznica sadržavati elektronički nosač podataka (čip) na kojem će se pohraniti podaci ispisani u vizualnoj zoni kartice osobne iskaznice, te će se na isti moći pohraniti identifikacijski i potpisni certifikat. Rok važenja osobne iskaznice je pet godina, izuzev za osobe s navršenih 65 godina života kojima će se izdavati bez roka važenja. Precizirani su rokovi izdavanja osobne iskaznice i to 30 dana u redovitom postupku, 10 dana u ubrzanom postupku, kao i 3 dana u žurnom postupku računajući od dana podnošenja zahtjeva.
U raspravi koja je uslijedila istaknuta je primjedba da se, kao i u Prijedlogu zakona o putnim ispravama, komplicira postupak podnošenja zahtjeva za izradu osobne iskaznice za maloljetne osobe budući oba roditelja moraju biti nazočna prilikom predaje zahtjeva, te je postavljeno pitanje jesu li poznati podaci  u koliko slučajeva je došlo do manipulacije jednog od roditelja, a vezano za izdavanje osobne iskaznice maloljetnim osobama.
Nadalje, izneseno je mišljenje da je paralelno s donošenjem ovog Zakona trebalo pristupiti izmjenama Zakona o prebivalištu i omogućiti hrvatskim državljanima da sami biraju gdje im je prebivalište, a gdje boravište. Također je istaknuto da će se na način kako je regulirano ovim Zakonom, našim državljanima s prebivalištem u inozemstvu otežati položaj, naročito onima koji imaju dvojno državljanstvo, a iz razloga obveze donošenja potvrde o prebivalištu iz zemlje u kojoj prebivaju, što bi im moglo izazvati probleme. 
Ujedno, ukazano je i na možebitne probleme prilikom uvođenja poreza na nekretnine, odnosno kako će se u tom slučaju tretirati naši državljani koji žive u inozemstvu.
Postavljeno je pitanje zašto osobna iskaznica vrijedi 5, a ne 10 godina kao u većini zemalja Europske unije, te zašto su ugrađeni kontaktni, a ne beskontaktni čipovi, budući je velik broj dokumenta na beskontaktnim čipovima (biometrijska putovnica, vozačka dozvola, dozvola boravka, pogranična propusnica), te da li će to izazvati dodatne troškove radi nabavke odgovarajućih čitača.
Predstavnik predlagatelja odgovorio je da rok važenja 5 godina iz razloga što su certifikati ugrađeni u osobnu iskaznicu trajnosti 5 godina. Vezano za pitanje izbora kontaktnog, a ne beskontaktnog čipa odgovoreno je da je izabran kontaktni čip  budući osobna iskaznica ne sadrži biometrijske podatke.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova, s 5 glasova „ZA“ i 2 „PROTIV“, odlučio predložiti Hrvatskom saboru  da  donese 

ZAKON O OSOBNOJ ISKAZNICI

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Igor Dragovan, potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Miroslav Tuđman