Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s rasprave o Izvješću pučke pravobraniteljice za 2015. godinu i Sažetaku Izvješća pučke pravobraniteljice za 2015. godinu

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 4. sjednici održanoj 21. travnja  2016. razmotrio je Izvješće pučke pravobraniteljice za 2015. godinu i Sažetak Izvješća pučke pravobraniteljice za 2015. godinu., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pučka pravobraniteljica, aktom od 31. ožujka 2016. godine. Odbor je izvješće  raspravio u svojstvu zainteresiranog  radnog tijela sukladno djelokrugu Odbora za pravosuđe.

U uvodnom izlaganju pučka pravobraniteljica istaknula je da predmetno izvješće sadrži analizu i ocjenu stanja ljudskih prava u Republici Hrvatskoj, kao i preporuke za otklanjanje sustavnih nedostataka. Izvijestila je da je tijekom 2015. godine zaprimljen rekordan broj 4. 655 predmeta, od čega se  475 pritužbi odnosi na  područje pravosuđa. U strukturi pritužbi iz područja pravosuđa njih 239 odnosilo se na rad sudova, podnositelji iskazuju nezadovoljstvo sudskim odlukama (114), pritužuju se na dugotrajnost (66), prigovaraju na ponašanja sudaca i zloporabu položaja (37), pritužuju se na obavljanje sudske uprave (22). Nadalje, građani u pritužbama iskazuju nepovjerenje u pravednost, zakonitost donesenih odluka, učinkovitost pravosuđa u cjelini. Iz pritužbi na rad Državnog odvjetništva Republike Hrvatske proizlazi da odvjetništvo ne odgovara na predstavke građana niti daje odgovore o stanju predmeta. Osim pravosuđa kritike građana prisutne su i u području javne uprave.

Pučka pravobraniteljica zalaže se za veću promociju besplatne pravne pomoći, kako bi se najpotrebitijim građanima osigurala jednakost pred zakonom i pravo na pristup sudovima i javnopravnim tijelima. S tim u vezi govorila je o poteškoćama u dodjeli proračunskih sredstava za primarnu pravnu pomoć, te o potrebi kontinuirane edukacije službenika zaposlenih  u uredima državne uprave. Naglasila je da će područje povrede prava žrtava i svjedoka u kaznenim postupcima biti područje od posebnog interesa pučke pravobraniteljice  Tijekom 2015. godine bilježi se porast broja predmeta vezanih uz diskriminaciju, pučka pravobraniteljica se zalaže za uspostavu učinkovitijeg sustava za suzbijanje diskriminacije, veću informiranost svih sudionika o zakonodavnom i institucionalnom okviru za zaštitu od diskriminacije, za podizanje razine svijesti o pojavama diskriminacije, za prepoznavanje situacija i slučajeva diskriminacije. Obrazlažući provedbu Nacionalnog preventivnog mehanizma izvijestila je da je tijekom 2015. godine zaprimljena 191 pritužba zatvorenika, osoba s duševnim smetnjama, osoba koje su se zatekle u policijskim postajama, prihvatilištu za tražitelje azila i Prihvatnom centru za strance. U okviru Nacionalnog preventivnog mehanizma provedena su 72 obilaska,  kojima su  obuhvaćeni zatvorski i policijski sustav, mjesta pogođena izbjegličkom krizom te domovi za starije i nemoćne osobe. Pučka pravobraniteljica iznijela je da su dugogodišnji problemi u zatvorskom sustavu poboljšani u  pogledu uvjeta smještaja,te da se bilježi smanjenje napučenosti. Zatvorenici se uglavnom pritužuju na zdravstvenu zaštitu, koju je prema mišljenju pravobraniteljice potrebno izdvojiti i integrirati u sustav javnog zdravstva, istovremeno se smanjio broj pritužbi  zatvorenika na uvjete smještaja.
 
U raspravi su članovi podržali Izvješće o radu pučke pravobraniteljice za 2015. godinu. Članovi Odbora u pojedinačnoj raspravi iznijeli su da je pučka pravobraniteljica dobro opisala stanje na stranici 6. sažetka Izvješća u dijelu postupanja policijskih službenika. Iz izvješća proizlazi kako nedostatak građanskog nadzora nad radom policije povećava trend rasta predmeta, dok istodobno brojni predmeti odlaze u zastaru. Iskazano je nesuglasje  s ocjenom pučke pravobraniteljice u dijelu da je unutarnji nadzor MUP-a u manje od 10/% riješenih pritužbi, utvrdio njihovu utemeljenost ili djelomičnu utemeljenost, iako i taj podatak govori da unutarnja kontrola ne obavlja dobro svoj posao, te da su u segmentu unutarnjeg nadzora potrebne promjene. Istaknuto je da zabrinjavaju pritužbe starijih osoba na postupanje policije, stoga bi način postupanja policijskih službenika trebalo standardizirati. Predlaže se pučkoj pravobraniteljica da Ministarstvu unutarnjih poslova pošalje Izvješće o radu za 2015. godinu.

Nadalje, istaknuto je da  broj pritužbi u području pravosuđa govori o tome što građani misle o pravosuđu kako kroz pritužbe na rad sudova, tako i na rad Državnog odvjetništva RH i USKOK-a. Mišljenje je da izvješće treba potkrijepiti konkretnim primjerima, posebno kada se prijavljuje korupcija u pravosuđu ili zlouporaba položaja pravosudnih dužnosnika. Pučkoj pravobraniteljici postavljen je upit o tome kakve su ovlasti pučke pravobraniteljice u postupanju po predstavkama građana  i što je pučka pravobraniteljica poduzimala u konkretnim predmetima.

Također, izraženo je nezadovoljstvo radom pravosuđa osobito tijela otkrivanja kaznenih djela i tijela kaznenog progona  koja ne postupaju po kaznenim prijavama za ratne zločine a nadležna državna odvjetništva ne obavještavaju prijavitelje o poduzetim radnjama. Kao primjer, iznesen je slučaj preminulog branitelja I. Š. iz Pačetina opisujući ponašanje policije i nadležnog državnog odvjetništva u Vukovaru iznijeto je da su u konkretnome slučaju postupanja usmjerena prikrivanju kažnjivog djela počinjenog iz mržnje. Na sjednici je puštena snimka u kojoj je I. Š. iz svog bolničkog kreveta, pred prisutnim i imenovanim svjedocima, iskazivao o bitnim okolnostima slučaja. U navedenoj snimci I. Š. je opisao kako su mu pristupili pripadnici MUP-a te kako su prebojali fasadu na njegovoj obiteljskoj kući na mjestu na kojemu su stajala dva grafita (dva križa na kojima su polja ispunjena sa četiri ćirilična slova „S“). Dodatno su pojašnjene okolnosti ovog slučaja kako je I. Š. od nadležnog državnog odvjetništva prethodno prekršajno prijavljen da je na svojoj vlastitoj kući iscrtao spomenute grafite i time počinio prekršaj protiv javnog reda i mira.     

Odgovarajući na postavljeni upit pučka pravobraniteljica izvijestila je da Ured nema procesnu  ovlast za utvrđivanje zloporabe položaja niti korupcije u sudstvu.  
  
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe  jednoglasno je  sa devet  (9) glasova „za“  odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeći zaključak

  Prihvaća se Izvješće pučke pravobraniteljice za 2015. godinu i Sažetak Izvješća pučke pravobraniteljice za 2015. godinu. 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Arsena Bauka.

 

PREDSJEDNIK ODBORA
Arsen Bauk