Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, prvo čitanje, P.Z.E. br. 242

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 29. sjednici održanoj 25. siječnja 2022. razmotrio je Prijedlog zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, prvo čitanje, P.Z.E. br. 242, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. prosinca 2021. godine.

Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja je uvodno naglasio da se novi Zakon donosi prvenstveno zbog potrebe usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno, sa Direktivom (EU) 2019/1937 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije koja je stupila na snagu 16. prosinca 2019. Osim toga, bilo je potrebno izmijeniti pojedine odredbe na koje je ukazala praksa, odnosno nositelji primjene Zakona. U okviru Unije prijave i javna razotkrivanja od strane zviždača važna su sastavnica provedbe prava i politika Unije. Zaštita koja se pruža zviždačima rascjepkana je po državama članica i neujednačena s obzirom na područje politika. Direktiva propisuje jasne mehanizme i obveze za poslodavca i tijela javne vlasti glede zaštite prijavitelja nepravilnosti. Direktiva predlaže uvođenje mehanizama zaštite prijavitelja nepravilnosti koji uključuju jasne kanale prijave nepravilnosti, uvođenje sustava prijavljivanja kroz tri razine, interni kanali, prijavljivanje nadležnim tijelima i javno/medijsko izvješćivanje, određivanje nadležnog tijela za zaprimanje prijava o povredama obuhvaćenih područjem primjene Direktive i poduzimanje mjere povodom prijave, obveze pružanja povratnih informacija prijaviteljima nepravilnosti, sprječavanje odmazde i učinkovitu zaštitu. Novi zakon pridonijeti će daljnjem jačanju pravne zaštite prijavitelja nepravilnosti i podizanju svijesti građana o nužnosti podnošenja prijava nepravilnosti radi zaštite javnog interesa.

Prijedlogom zakona u novom članku 3. precizirano je da se područje primjene Zakona odnosi na sektorska područja obuhvaćena područjem primjene akata Unije, zatim područja koji utječu na financijske interese Europske unije, te područja koja se odnose na unutarnje tržište, tržišno natjecanje i državne potpore. Prijava ili prijavljivanje sada znače usmeno ili pisano prenošenje informacija o nepravilnostima. Novina je definiranje tijela javne vlasti u skladu s definicijom iz Zakona o pravu na pristup informacijama. Novost je i definiranje prijavljene osobe, povratne informacije i postupanja po zaprimljenoj prijavi. Ukazuje se i na zamjenu definiranja štetne radnje pojmom osvete koja znači svaku izravnu ili neizravnu radnju ili propust u radnom okruženju, uključujući prijetnje osvetom i pokušaja osvete, potaknuta unutarnjim ili vanjskim prijavljivanjem a uzrokuje ili može uzrokovati neopravdanu štetu prijavitelju. Novine u odnosu na važeći tekst Zakona sadržane su i u području primjene i zakonske definicije, zaštite osoba u postupcima prijave nepravilnosti, unutarnjem i vanjskom prijavljivanju, sudskoj zaštiti i sankcioniranju.

U raspravi je sudjelovala pučka pravobraniteljica koja je dodatno obrazložila mišljenje Ureda pučke pravobraniteljice na Prijedlog zakona.

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće zaključke

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić