Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu ovršnog zakona, prvo čitanje, P.Z. br. 672

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 57. sjednici održanoj 29. studenog 2019. razmotrio je Prijedlog ovršnog zakona, prvo čitanje, P.Z. br. 672, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Damjan Vucelić, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 9. srpnja 2019. godine.     

Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. 

Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 022-03/19-12/56, Urbroj: 50301-25/06-19-7 od 29. kolovoza 2019. godine.
 
Predlagatelj zakona uvodno je naglasio kako smatra da će se ovim Prijedlogom zakona riješiti postojeći problemi ovršenika i olakšati njegov položaj, te znatno pojeftiniti i ubrzati ovršni postupak. Prijedlogom zakona se ukida pokretanje ovršnog postupka na temelju vjerodostojne isprave, sudjelovanje FINA-e i javnog bilježnika u postupku. Nadalje, propisuje se najviši dopušteni iznos troškova postupka ovisno o iznosu glavnice, naplata zakonskih zateznih kamata u ovršnom postupku se uređuje na način da prvo na naplatu dolazi glavnica, a zatim troškovi postupka i zakonska zatezna kamata. Također, prijedlogom zakona uvodi se mogućnost vođenja elektronskog ovršnog postupka. Ovrha na nekretnini nije dozvoljena za potraživanja manja od 60.000,00 kuna, provedba ovrhe na nekretnini u pravilu je zabranjena u zimskim mjesecima, a neće se moći provesti ukoliko ovršenik ili član njegovog kućanstva nema u vlasništvu drugu nekretninu za stanovanje. Povećava se krug primanja koja su izuzeta od ovrhe, mirovine u iznosu do 1.000,00 kuna izuzimaju se od ovrhe. Također, ograničava se iznos mjesečnih primanja fizičkih osoba ovršenika koji se može ovršiti na najviše jednu četvrtinu primanja.

Izlaganje predlagatelja zakona dopunio je dr. Vuletić, naglasivši da iz presuda Suda Europske unije C-551/15 i C-484/15  proizlazi da je sudjelovanje javnih bilježnika u ovršnom postupku i pokretanje ovršnog postupka na temelju vjerodostojne isprave u suprotnosti sa pravom Europske unije. Kao najvažnije razlike u odnosu na postojeće ovršno zakonodavstvo istaknuo je da se ovim Prijedlogom zakona ukida ovrha na temelju vjerodostojne isprave, sudjelovanje javnih bilježnika i Financijske agencije, štiti se pravo na dom, mijenja se redoslijed naplate i fiksira ukupni iznos troškova postupka. Slijedom navedenog, smatra da će ovršni postupak ubrzati, uskladiti sa pravom EU i u većoj mjeri zaštititi ovršenika. 
 
Bez rasprave, Odbor za pravosuđe sa jednim (1) glasom „za“, pet (5) glasova „protiv“ i dva (2) „suzdržana“ glasa nije podržao Prijedlog ovršnog zakona, prvo čitanje, P.Z. br. 672.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

dr. sc. Orsat Miljenić