Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu s rasprave o Izvješću o izvršenju Plana upravljanja vodnim područjima 2016.-2021. u razdoblju od 2016. – 2018. godine

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici održanoj 29. siječnja 2021.  godine, Izvješće o izvršenju Plana upravljanja vodnim područjima 2016. – 2021. za razdoblje 2016. – 2018., koje su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavile Hrvatske vode, aktom od 1. listopada 2020. godine.

Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o predmetnom aktu kao matično  radno tijelo.

Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o Izvješću o izvršenju Plana upravljanja vodnim područjima 2016. – 2021. za razdoblje od 2016. – 2018. godine.

Uvodno je predstavnik Hrvatskih voda istaknuo kako su administrativne mjere predviđene Planom upravljanja vodnim područjima 2016. – 2021. godine u izvještajnom razdoblju najvećim dijelom provedene ili su u visokom stupnju pripremljenosti. U proteklom su razdoblju intenzivirane i aktivnosti vezane uz obveze koje za Republiku Hrvatsku proizlaze iz pristupnog Ugovora. Kao najvažniju mjeru planiranu ovim Programom istaknuo je provedbu Direktive o pročišćavanju otpadnih voda, za koju je Republika Hrvatska zbog kašnjenja u provedbi razvojnih projekata odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, definirala međurokove a za koje aktivnosti su osigurana europska sredstva.

U raspravi su članovi Odbora pozitivnim ocijenili aktivnosti koje poduzimaju Hrvatske vode i predložili su da pri donošenju Plana upravljanja vodnim područjima za naredno programsko razdoblje istim obuhvate i aktivnosti vezane uz preventivu poplava i monitoring raspolaganja muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Postavljen je i upit o razlozima kašnjenja u provedbi razvojnih projekata odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda. Uz navedeno, spomenuti su problemi s dugotrajnim postupcima provedbe javne nabave, žalbama, organizaciji vodno-komunalnog sektora, kompleksnosti infrastrukturnih vodno komunalnih projekata, dugotrajnoj pripremi natječajne dokumentacije, ex ante kontrola, ali i kašnjenja u fizičkoj izvedbi radova i nedostatnoj reguliranosti individualnih sustava odvodnje u nacionalnom zakonodavstvu. Postavljen je i upit o planiranim aktivnostima na izgradnji Kanala Dunav-Sava i upozoreno na probleme vezane uz održavanje plovnih puteva i ograničenja u korištenju mineralnih sirovina iz rijeka. 

Predstavnik predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknuo kako je nakon razdoblja obuhvaćenog ovim Izvješćem ubrzana provedba razvojnih projekata odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda. Prva faza radova na Kanalu Dunav Sava je završena, a planirane buduće aktivnosti u nadležnosti su Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Istaknuo je i kako je Planom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017. – 2022. godine regulirano pitanje gospodarenja muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Korištenje mineralnih sirovina iz rijeka nije zabranjeno, za isto je potrebno ishoditi procjenu utjecaja na okoliš, te se temeljem iste planiraju koncesije za korištenje mineralnih sirovina iz rijeka zaključila je predstavnica Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

    Odbor za poljoprivredu je većinom glasova (6 glasova „za“ i  2 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskom Saboru slijedeći

Z A K LJ U Č A K


Prihvaća se Izvješće o izvršenju Plana upravljanja vodnim područjima 2016. – 2021. u razdoblju od 2016. – 2018. godine

                                PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir