Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o šumama, P.Z. br. 8

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 1. sjednici održanoj 8. rujna 2020. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o šumama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. kolovoza 2020. godine.

    Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično radno tijelo.

    Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula kako se s ciljem umanjivanja negativnog utjecaja i posljedica COVID-19 na hrvatsko gospodarstvo, kao nova mjera u okviru Akcijskog plana za smanjenje neporeznih i parafiskalnih nameta predlaže normativno uređenje odredbi Zakona o šumama. Ovim izmjenama predlaže se smanjenje stope po kojoj se obračunava naknada za općekorisne funkcije šuma za 10% (sa 0,0265% na 0,024%) i oslobođenje od plaćanja naknade za pravne i fizičke osobe koje su obveznici plaćanja naknade za općekorisne funkcije šuma, a čiji prihod je manji od 7,5 milijuna kuna ostvarenih prihoda odnosno primitaka. Ukupno očekivano financijsko rasterećenje u iznosu je od 33 milijuna kuna. 

Odbor je raspolagao i sa mišljenjem strukovnih organizacija iz područja šumarstva o prijedlogu akta. 

U raspravi su članovi Odbora podržali inicijativu rasterećenja gospodarstva koja će proizaći iz provedbe odredbi predloženog akta i izrazili nadu kako se zbog značaja općekorisnih funkcija šuma, u budućnosti sredstva koja se prikupljaju za OKFŠ neće smanjivati. Postavljen je  upit o načinu na koji će se, uzimajući u obzir aktom predloženo smanjenje iznosa naknade i smanjenje broja obveznika koji su u obvezi plaćanja naknade za općekorisne funkcije šuma, nadomjestiti ova financijska sredstva i zadržati postojeća razina brige o općekorisnim funkcijama šuma. Uz navedeno, postavljen je upit o mjerama koje se planiraju za šumoposjednike. Zakonom o procjeni učinaka propisa predviđeno je da se prethodnom procjenom utvrde izravni učinci akta koji se predlaže, te se na temelju spomenutih rezultata pristupa izradi iskaza o procjeni učinaka propisa koji je trebao biti sastavni dio Prijedloga zakona. Kako ova procjena nije sastavni dio Prijedloga zakona postavljen je upit o razlozima izostanka iste. Postavljen je i upit o iznosu do sada prikupljenih sredstava iz naknade za OKFŠ i korištenju ovih sredstava za ublažavanje posljedica nastalih uslijed posebnih okolnosti od pojave pandemije bolesti COVID 19. Upozoreno je i kako, uz izuzetak zasebnih projekata financiranih iz europskih sredstava, u Republici Hrvatskoj nisu izrađene metode procjene i vrednovanja općekorisnih funkcija šuma.

Uz navedeno, istaknut je prijedlog za buduće programiranje ovih aktivnosti i njihovo financiranje  iz europskih sredstava. Zatraženo je i dodatno pojašnjenje  uz prenošenje ovlasti obračuna i naplate naknade sa FINA-a na Ministarstvo poljoprivrede, kao i predloženo vođenje Registra obveznika od strane Ministarstva poljoprivrede.

Ukupni iznos koji se na godišnjoj razini prikupi iz naknade za OKFŠ iznosi 206 milijuna kuna. Do 31. kolovoza 2020. prikupljeno je 118 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju prošle godine prikupljeno 135 milijuna kuna. Kao mjera potpore hrvatskom gospodarstvu za potpore malim gospodarstvima (1 – 9 zaposlenih) iz prethodno prikupljenih sredstava za OKFŠ izdvojen je 31 milijun kuna, istaknula je predlagateljica. Izmjene koje se predlažu zakonskim prijedlogom mogu se procijeniti, kao i ukupno financijsko rasterećenje koje će proizaći iz provedbe odredbi Zakona, a provedbom naknadne procjene učinaka propisa analizirat će se postignuti rezultati primjene ovoga Zakona.

Sredstva za financiranje općekorisnih funkcija šuma osigurati će se unutar Mehanizma za oporavak i otpornost gdje su prijavljeni programi i projekti: Program razminiranja šuma i šumskog zemljišta u vrijednosti od 3 mlrd kn, Program sređivanje šuma i šumskih prometnica na područjima u vlasništvu države u vrijednosti od 362,5 mil kn, Program sređivanja šuma i šumskih prometnica u vlasništvu privatnih šumoposjednika u vrijednosti od 112 mil kn, Program Zelena Dalmacija bez požara u vrijednosti od 75 mil kn, Program korištenja drvenastih kultura kratkih ophodnji u svrhu energetske tranzicije hrvatskog gospodarstva u vrijednosti od 150 milijuna kuna. U okviru novog programiranja za buduće korištenje sredstava iz Zajedničke poljoprivredne politike planirano je programiranje intervencija koje se odnose na ulaganje u održivo i integralno gospodarenje šumama. Dodatno će Ministarstvo poljoprivrede sudjelovati i u programima i projektima koji se odnose na razminiranje i vatrogastvo. Predlagateljica navodi i Program Naturavita u vrijednosti od 350 milijuna kuna, a u kojemu bi najveći korisnik trebale biti Hrvatske šume. Prenošenjem ovlasti obračuna i naplate naknade sa FINA-e na Ministarstvo poljoprivrede, kao i vođenje Registra obveznika plaćanja naknade, zbog smanjenja broja obveznika, ostvarit će se dodatne uštede i administrativno će se rasteretiti gospodarstvo.

Referirajući se na stručna mišljenja koje je Odbor za poljoprivredu zaprimio o zakonskom prijedlogu, predlagateljica je istaknula kako će se sredstva za općekorisne funkcije šuma osigurati kroz već spomenute programe i projekte te je dodala kako neki prijedlozi koji se odnose na smanjenje šumskog doprinosa ne mogu biti uzeti u obzir jer nisu predmet ovih izmjena Zakona.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (9 glasova „za“, i 3 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeće

Z A K LJ U Č K E

1.    Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o šumama.

2.    Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga Zakona o izmjenama Zakona o šumama.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir