Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 13. travnja 2016. godine Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 26. siječnja 2016. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.

U vrijeme  rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.

U uvodnom izlaganju predsjednik Programskog vijeća HRT-a rekao je da je u 2014. godini Programsko vijeće održalo 10 sjednica i da je na njima raspravljalo o ispunjavanju svoje uloge definirane Zakonom o HRT-u, Ugovorom HRT-a i Vlade RH i općim aktima HRT-a. Ono je također raspravljalo o aktualnim temama vezanim za praćenje ispunjavanja programskih obveza HRT-a definiranim Zakonom i Ugovorom, kao i o izvješćima Povjernika HRT-a vezano za pritužbe i prijedloge korisnika usluga HRT-a.

Obrazlažući Mišljenje Vlade Republike Hrvatske koje se odnosi na predmetno Izvješće ministar kulture rekao je da Vlada RH predlaže Hrvatskom saboru da  ne prihvati Izvješće. Istaknuo je da se u Izvješću o radu Programskog vijeća HRT-a za 2014. godinu i Mišljenu Programskog vijeća HRT-a od 3. studenog 2015. godine ističe da je HRT tijekom 2014. godine ispunjavao usmjerenje, sadržaje i kvantativne obveze zadane Ugovorom između HRT-a i Vlade RH, ali uvidom u pojedina izvješća za televiziju je razvidno da postoje odstupanja i niža ostvarenja obveza od Ugovorom utvrđenih za pojedine programske vrste na kanalu HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, te Međunarodnom televizijskom kanalu. Istaknuo je i da je i Vijeće za elektroničke medije u svojem Izvješću u radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu utvrdilo da postoje odstupanja od ugovorenih programskih obveza, te manji udjeli od ugovorenoga, a na HRT4 zamijećeni su i programski sadržaji koji tu ne bi trebeli postojati, te da je na HRT1 i HRT2 došlo i do prekoračanja dopuštenog oglašavanja u jednom satu.  Isto tako, iz izvješća o radiju jasno je da postoji niža realizacija nekih programskih vrsta na HRA1, HRA2, HRA3, Glasu Hrvatske, te pojedinim regionalnim radijskim centrima. Iako su se prema tadašnjim važećim odredbama Ugovora između HRT-a i Vlade RH omjeri programskih sadržaja smjeli korigirati, Vlada napominje da u Izvješću nisu navedeni mogući opravdani ugovorni razlozi za odstupanje od omjera programskih sadržaja. Naglasio je da iz predmetnog Izvješća i Mišljenja Programskog vijeća nije razvidno da je Programsko vijeće HRT-a postupalo u skladu sa zakonskom obvezom u pogledu odstupanja od utvrđenih omjera programskih sadržaja, te da je Mišljenje Programskog vijeća u bitnim segmantima nepotpuno i nedorečeno. Na kraju je rekao i da se Programsko vijeće u pogledu ostvarenih stručnih mjerila i kvalitete sadržaja i usluga nije očitovalo, iako je zaduženo za praćenje tih načela, čime nije ispunilo svoju Zakonom utvrđenu ulogu, te je suodgovorno za lošu kvalitetu programskih sadržaja na HRT-u i za neispunjenje zakonskih i ugovornih obveza HRT-a.

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanja predsjedniku Programskog vijeća da li je Programsko vijeće HRT-a upozoravalo glavne urednike i Ravnateljstvo HRT-a na kršenje zakonskih i ugovornih obveza i programskih načela, te da li su ta upozorenja imala efekt. Odgovoreno je da je Programsko vijeće svoje primjedbe davalo usmeno, što je zabilježeno i u zapisnicima, te smatraju da su ispunili svoje obveze. Neke primjedbe su bile uvažene, a neke ne. No, samo Programsko vijeće  ne sudjeluje u kreiranju programa.

Nadalje, izneseno je i mišljenje da je Ugovor HRT-a i Vlade RH potpisan na pet godina i da još uvijek nije istekao, a izvještajno razdoblje je za 2014. godinu, te bi ispunjenje obveza trebalo vidjeti nakon isteka Ugovora 2017. No, izrečeno je i da je Ugovor potpisan na pet godina, ali postoji i plan izvršenja za svaku godinu, a primjerice pravila o oglašavanju odnose se na svaki sat.

Nakon provedene rasprave Odbor je, sukladno Mišljenju Vlade Republike Hrvatske,  većinom glasova ( sa 7 glasova ”ZA”, 2 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

Z A K L J U Č A K

Ne prihvaća se Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je dr.sc. Andrija Mikulić, predsjednik Odbora.


      
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Andrija Mikulić