Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o poslovanju slobodnih zona u Republici Hrvatskoj u 2020. godini

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 26. sjednici održanoj 19. listopada 2021. godine razmotrio Izvješće o poslovanju slobodnih zona u Republici Hrvatskoj u 2020. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. listopada 2021. godine.

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.

U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja istaknuo da su podatke o poslovanju slobodnih zona koji su iskazani u Izvješću prikupili od korisnika koncesija za osnivanje (kopnenih) slobodnih zona, odnosno nositelja suglasnosti za osnivanje (lučkih) slobodnih zona. 

Istaknuo je da je u svibnju 2020. godine stupio na snagu Zakon o izmjenama Zakona o slobodnim zonama kojim je ukinuta obveza plaćanja naknade za koncesiju za osnivanje slobodnih zona. Jedan od razloga za ukidanje navedene naknade jest što je ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju trajno umanjena aktivnost instituta slobodnih zona, dok je drugi pandemija bolesti COVID-19 koja je uzrokovala nepovoljne tržišne uvjete te narušila redovnu gospodarsku aktivnost u slobodnim zonama. Obračunata i naplaćena naknada za koncesiju za razdoblje od 1.1. do 20.5.2020. godine iznosila je 475.932,60 kn.

U 2020. godini poslovalo je jedanaest slobodnih zona, od čega se sedam slobodnih zona nalazi na kopnenom području, a četiri na lučkom području. 

Slobodna zona Kukuljanovo je neaktivna, dok su dvije slobodne zone u likvidaciji, i to Krapinsko-zagorska i Splitsko-dalmatinska.

U 2020. u slobodnim zonama poslovala su 74 korisnika koja su zapošljavala 2.638 radnika. Ukupni prihodi svih korisnika slobodnih zona iznosili su 1,55 milijardi kuna (8,3% manje nego u prethodnoj godini), a korisnici su ostvarili dobit u iznosu od 109,88 milijuna kuna (34% manje nego u prethodnoj godini). Ukupan izvoz iz slobodnih zona, uključujući i isporuku dobara na tržište Europske unije, iznosio je 795,14 milijuna kuna ili 13% manje nego u prethodnoj godini.

U raspravi je prvenstveno pohvaljena iscrpnost i preglednost izvješća. 

Nadalje, postavilo se je pitanje razloga drastičnog pada prihoda Slobodne zone luke Pula u 2020. godini te je ujedno zatraženo pojašnjenje dugotrajnosti postupaka likvidacije dvije slobodne zone.

Uočeni su odlični rezultati poslovanja Slobodne zone luke Rijeka – Škrljevo, a dok je istodobno zona Kukuljanovo neaktivna.

Isto tako naglašeno je  da je za povećanje bruto domaćeg proizvoda potrebno da poduzetnici izvoze svoja dobra i usluge u treće zemlje, a što je usko vezano uz postojanje i razvoj slobodnih zona.

Predstavnici predlagatelja su odgovorili na sva pitanja koja su se otvorila tijekom rasprave. Korisnici Slobodne zone luke Pula uglavnom se bave uslugama servisiranja brodova te je pandemija COVID-19 utjecala na njihovo poslovanje, a također su imali i određene investicije. Iz tih razloga manifestirao se je pad njihovih prihoda.

Što se tiče Slobodne zone luke Rijeka-Škrljevo pojašnjeno je da ta slobodna zona djeluje kao pozadinski terminal riječke luke, povlače dio tereta koji više ne stane u luku, pa je skladištenje istog utjecalo na povećanje prihoda.

Nadalje, naglašeno je da ne postoji interes korisnika za poslovanjem u režimu slobodne zone na području Slobodne zone Kukuljanovo.

Glede postupaka likvidacije, isti se vode na trgovačkim sudovima i predlagatelj nema utjecaj na duljinu trajanja istih.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno sa 10 (deset) glasova ”ZA” odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o poslovanju slobodnih zona u Republici Hrvatskoj u 2020. godini

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek