Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu godišnjeg provedbenog plana statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2020. godine

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 85. sjednici, održanoj 11. prosinca i 13. prosinca 2019. godine, Prijedlog godišnjeg provedbenog plana statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2020. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od  24. listopada 2019. godine. 

Odbor je o predmetnom aktu raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnica podnositelja istaknula da je na temelju članka 30., stavka 2. Zakona o službenoj statistici („Narodne novine“, br. 103/03, 75/09, 59/12 i 12/13 – pročišćeni tekst) Državni zavod za statistiku, u suradnji s drugim nositeljima službene statistike, izradio Prijedlog godišnjega provedbenog plana statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2020. godine. 

Svrha službene statistike jest kontinuiran razvoj statistike te proizvodnja i diseminacija statističkih podataka u skladu s temeljnim načelima službene statistike. Jedan od glavnih zadataka statističkog sustava jest učinkovita i pravodobna priprema i diseminacija kvalitetnih statističkih pokazatelja koji odražavaju ekonomske i društvene pojave i procese te osiguravaju korisnicima pouzdan izvor za analizu postojećeg stanja i donošenje odluka. Službena statistika važna je, ne samo u nacionalnim, već i u međunarodnim okvirima jer omogućuje usporedbu pojedinih aspekata društvenoga i ekonomskog razvitka s drugim zemljama. Tijekom postupka pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji poseban naglasak stavljen je na integraciju statističkog sustava Republike Hrvatske u Europski statistički sustav (ESS) te omogućavanje usporedivosti statističkih podataka Republike Hrvatske s podacima država članica Europske unije.

Na temelju Zakona o službenoj statistici („Narodne novine“, br. 103/03, 75/09, 59/12 i 12/13 – pročišćeni tekst) Državni zavod za statistiku, u suradnji s drugim nositeljima službene statistike, izrađuje Prijedlog godišnjeg provedbenog plana statističkih aktivnosti Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Godišnji provedbeni plan).

Godišnji provedbeni plan donosi se za svaku godinu na koju se odnosi Program statističkih aktivnosti Republike Hrvatske. Tako se Godišnji provedbeni plan 2020. godine odnosi na posljednju godinu provedbe novog višegodišnjeg programskog dokumenta (Program statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2018. -2020.) kojeg je, također u suradnji s drugim nositeljima službene statistike, izradio Državni zavod za statistiku. Program se temelji na potrebama korisnika podataka službene statistike, ali i zahtjevima Europske unije koji su navedeni u dokumentu Statistical Requirements Compendium.

Kako bi službena statistika Republike Hrvatske bila potpuno usklađena s europskim zahtjevima, u Godišnjem provedbenom planu 2020. godine navode se statističke aktivnosti koje su harmonizirane sa statističkim modulima navedenima u Compendiumu, a koji su obuhvaćeni Programom statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2018. – 2020. Radi osiguravanja podataka koji proizlaze iz potreba tijela državne uprave, znanstvene zajednice, šire zainteresirane javnosti i drugih korisnika iz Republike Hrvatske, u Programu se, osim europskih, navode i nacionalni moduli.

Na temelju odredbi Zakona o službenoj statistici, Godišnjim provedbenim planom propisuje se provođenje triju vrsta istraživanja: statistička istraživanja na temelju neposrednog prikupljanja podataka (oznaka I), statistička istraživanja čiji se podaci dobivaju iz administrativnih izvora ili metodom promatranja i praćenja (oznaka II) te razvojne aktivnosti, popisi i druga opsežnija statistička istraživanja (oznaka III).
Godišnjim provedbenim planom statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2020. godine planirana je provedba ukupno 276 statističkih aktivnosti, a od toga 155 na temelju neposrednog prikupljanja podataka, 85 statističkih istraživanja na temelju administrativnih izvora ili metodom promatranja i praćenja te 36 razvojnih aktivnosti. Od ukupno 276 statističkih aktivnosti, Državni zavod za statistiku u 2020. provest će 229 aktivnosti, dok će ostale aktivnosti provesti drugi nositelji službene statistike koji se navode u Zakonu o službenoj statistici i Programu statističkih aktivnosti 2018. – 2020. (Hrvatska narodna banka, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Ministarstvo financija, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i upravno tijelo Grada Zagreba nadležno za poslove službene statistike za područje Grada Zagreba).

U skladu s Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcijama za 2020. i 2021. godinu („Narodne novine“, broj 113/18) i Financijskim planom Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2019. godinu i projekcijama za 2021. i 2022. godinu („Narodne novine“, broj 113/18), ukupna planirana sredstva potrebna za provedbu Godišnjega provedbenog plana 2020. godine iznose 201.595.966 kuna. Od toga, sredstva potrebna Državnom zavodu za statistiku iznose 177.955.275 kuna. U okviru financijskog plana Državnog zavoda za statistiku za 2020. planirani su rashodi financirani iz Općih prihoda i primitaka u iznosu od 150.647.321 kuna, Vlastitih prihoda u iznosu od 248.800 kuna, Ostalih pomoći od 190.000 kuna, Pomoći Europske unije u iznosu od 757.480 kuna, Ostale refundacije iz sredstava Europske unije u iznosu od 16.123.073 kuna i Europski socijalni fond u iznosu od 9.988.601 kuna.

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje o mogućim sankcijama zbog negativnog mišljenja Europske komisije na rad i podatke Državnog zavoda za statistiku. Odgovoreno je da Europska komisija uvijek ima mogućnost kažnjavanja, međutim zasada nema sankcija za Državni zavod za statistiku. Situacija u Državnom zavodu za statistiku je teška, ali se popravlja. Državni zavod za statistiku se treba informatizirati u što kraćem roku. Među ostalima je članove Odbora zanimala informacija o točnosti iznosa BDP-a za treći kvartal 2019. godine. Odgovoreno je da stopa nije upitna, međutim uslijediti će promjene kod pojedinačnih kategorija gdje su podaci preliminarni. Preliminarni podaci će se revidirati u 2020. godini kada se dobiju konačni podaci za 2018. i 2019. godinu. Podaci se u Državnom zavodu za statistiku stalno revidiraju.

Dalje je postavljeno pitanje o raspoloživosti podataka o vanjskim migracijama građana Republike Hrvatske. Razjašnjeno je da Državni zavod za statistiku dobiva podatke iz Ministarstva unutarnjih poslova koje Zavod zasada samo jednom godišnje objavljuje. Nova Uredba je u raspravi te će uključivati učestalu objavu takvih podataka. Ukazano je na problem pouzdanosti podataka o migracijama iz Ministarstva unutarnjih poslova. Ne postoje sankcije za ne odjavljivanje građana i time su podaci otvoreni manipulacijama. Problem predstavlja također daljnje korištenje zdravstvenog osiguranja Republike Hrvatske, s obzirom da državljani koji sada žive u inozemstvu stvaraju dodatne troškove za zdravstveni sustav. Između ostaloga je ukazan na problem neuknjiženih zgrada, iako se s provedenom legalizacijom uspio dobiti barem dio podataka.

U raspravi na Odboru istaknuta je važnost kvalitetnijeg definiranja Nacionalnog programa reformi i povećanja sredstava te time osiguranja dostatnih sredstava Državnom zavodu za statistiku. Takvo poboljšanje materijalnih uvjeta i tehnološke opreme je potrebno zbog veće pouzdanosti i vjerodostojnosti podataka Državnog zavoda za statistiku što je u interesu građana Republike Hrvatske. Podacima Državnog zavoda za statistiku koristi se Ministarstvo financija Republike Hrvatske i drugi. Podaci se šalju Europskoj komisiji. Također je potrebno uspostaviti administrativni registar stanovništva, te dodatnim kriterijima omogućiti kvalitetniji pregled migracija hrvatskih građana. Dodatno je potreban administrativni registar zgrada i stanova te administrativni registar poljoprivrednog zemljišta. Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo uprave, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja i Ministarstvo poljoprivrede moraju biti povezani i na taj način omogućiti kvalitetnu razmjenu podataka i uspostavu imenovanih registara.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje


GODIŠNJEG PROVEDBENOG PLANA STATISTIČKIH AKTIVNOSTI 
REPUBLIKE HRVATSKE 2020. GODINE


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.