Održana tematska sjednica o provedbi Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom

Zagreb - Odbor za poljoprivredu održao je tematsku sjednicu na kojoj je provedena rasprava o provedbi Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, a vezano uz stupanje na snagu odredbe članka 32. Zakona kojom se propisuje obveza usklađivanja ugovora između dobavljača i trgovaca ili otkupljivača i/ili prerađivača do 1. travnja 2018. godine.

U radu sjednice sudjelovali su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske obrtničke komore i predstavnici trgovačkih lanaca.

Predsjednik Odbora za poljoprivredu Tomislav Panenić u uvodnom je obrazloženju istaknuo opravdanu bojazan kako usklađenje ugovora do Zakonom predviđenog roka neće biti moguće, što bi u nepovoljan položaj moglo dovesti male proizvođače. Upozorio je i na mogućnost zlouporabe u primjeni odredbi Zakona prikrivanjem nepoštenih trgovačkih praksi uključivanjem dosadašnjih rabata u neto cijenu proizvoda, a što bi išlo na štetu malim proizvođačima te bi moglo utjecati na povećanje cijene proizvoda za krajnjeg kupca.

Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić upozorio je na problem vezan uz obvezu usklađenja ugovora do 1. travnja i nemogućnost izvršenja istog u zakonom predviđenim rokovima, a istog stajališta su i predstavnici trgovačkih lanaca.

Predstavnici Hrvatske poljoprivredne i Hrvatske gospodarske komore ističu kako će provedba Zakona utjecati na uspostavljanje reda na tržištu, urednije izvršavanje ugovornih obveza, a svi sudionici lanca opskrbe hranom znat će cijenu po kojoj isporučuju proizvod, što će utjecati i na sprječavanje prodaje istih ispod prodajne cijene. Upozorili su i na nedovoljan broj zaposlenika u Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja koji će nadzirati provedbu zakona istaknuvši kako je provedbu i sankcioniranje nepoštivanja odredbi Zakona trebalo povjeriti Carinskoj Upravi. Uz navedeno, učinak provedbe Zakona teško će biti vidljiv krajnjim proizvođačima istaknuo je predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore, ocijenjeno je na tematskoj sjednici.

Predstavnica Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Vesna Patrlj naglasila je kako su u vremenu od stupanja na snagu Zakona sa svim sudionicima lanca opskrbe hranom održane konzultacije te je odgovoreno na nedoumice vezane uz primjenu Zakona. Procijenjeni  broj ugovora, koji će se morati prilagoditi odredbama Zakona, kreće se oko 3000 ugovora. O mogućim skrivenim nepoštenim praksama nema saznanja, a Agencija će postupati prema prijavi na postojanje nepoštene trgovačke prakse. Stranka protiv koje je pokrenut postupak može Agenciji u roku od 40 dana od pokretanja postupka predložiti preuzimanje obveze izvršenja određenih mjera i uvjeta i rokova u kojima će otkloniti nepoštene trgovačke prakse pa Zakonom određeni rok neće biti ograničavajući za poslovanje, a puna primjena zakona se zbog navedenog očekuje u srpnju.

U desetogodišnjem razdoblju troškovi prodaje porasli su sa 20 na 45 posto, upozorio je pomoćnik ministra poljoprivrede Krunoslav Karalić, a dio troškova vezan je uz troškove za koje proizvođači/dobavljači nemaju nikakvu protučinidbu, pa je cilj Zakona ograničavanje porasta troškova prodaje.

Dejan Aleksić mišljenja je kako, generalno gledajući, Zakon neće ispuniti svoj smisao jer je već sad na terenu prisutan pritisak trgovaca koji koriste značajnu pregovaračku snagu u odnosu na proizvođače definiranjem A i B liste proizvoda. Trgovački lanci smanjivanjem broja proizvoda, koje će u okviru asortimana obvezno imati na polici (A lista) i povećanjem broja proizvoda koje će na police uvrstiti na poticaj proizvođača (B lista), nastoje troškove prenijeti na proizvođače. Navedeno ne predstavlja kršenje zakona, no radi se o prikrivenim nepoštenim trgovačkim praksama, kazao je Aleksić.

Zaključno se veći dio sudionika sastanka usuglasio sa stajalištem o potrebnom povjeravanju nadzora nad provedbom Zakona Carinskoj upravi, te su ukazali na važnost analize učinaka provedbe Zakona.

Autor: Odbor za poljoprivredu